PLYOMETRIA – jedna z dôležitých metód rozvoja odrazovej výbušnost. V tréningovej činnosti zlepšujeme mechanizmy rozvoja dynamickej sily výbušného charakteru plyometrickým tréningom. Výsledkom by malo byť rýchle a pružné riešenie pohybovej úlohy napr. odrazu, zmeny smeru a podobne. Zároveň je potrebné upozorniť, že tieto mechanizmy ovplyvňuje telesná hmotnosť (aktívna aj pasívna) a vekom sa táto pružnosť stráca.
Na základě analýzy posledního evropského šampionátu žen v Itálii a Srbsku přinášíme volejbalová cvičení, která jsou zaměřena na odstraňování nedostatků jednotlivých evropských týmů. Každý trenér si musí u svého týmu nejprve vyhodnotit, které činnosti je třeba nejvíce zdokonalovat a poté správná cvičení zakomponovat do tréninkových jednotek.
Srbsko – Jedenáctka před sedmičkou – Tréninková forma ke zlepšení hry po příjmu podání
Dva týmy hrají proti sobě v šesticích a zůstávají v předem dohodnuté rotaci, např. na začátku oba týmy s nahrávačem v zóně I. Družstvo, které útočí po přihrávce podání, musí získat jedenáct bodů dříve, než získá podávající družstvo sedm bodů.
Promiňte za tento úvod, ale souvisí to s tím, o čem bych chtěl dnes napsat. Přečetl jsem si jeden rozhovor s novým reprezentačním trenérem Stewartem Bernardem. Na otázku v čem je jiná holandská metodika od ostatních odpověděl: „ Hodně se pracuje na individuální technice a celkové osobnosti hráče“. Myslím si, že to je základní a důležitá myšlenka, která reflektuje na světový trend tréninkového procesu ve volejbalu. Někdo řekne, že to není nic nového ani převratného, ale opak je pravdou! Převedení této myšlenky do praxe je ovšem rozhodující.
Z minulého týdne konstatuji dva smutné osobní zážitky: první je, že svůj boj vzdal Josef Dobeš a druhý, že jsem prohrál tenisový duel s Jardou Hřebíkem, což se mi v poslední době nestávalo. Ministr Josef Dobeš byl možná slabým ministrem, jak tvrdí jedni nebo nejlepším ministrem, jak tvrdí prezident Václav Klaus. Opravdu nemám dostatečný objem informací, abych to mohl posoudit … co ale vím, že byl dosavadní ministr výhrou pro sport a stál za námi ve všech bitkách o renesanci sportovního prostředí a především o financování sportu. Nic naplat, znovu musíme zpozornět, aby sport v osobě jeho nástupce nedostal další ránu. Starý mazák Jarda Hřebík na mě tentokrát vytáhl strategii „že spěcháme a musíme na minimum zkrátit rozcvičku“ … zbaštil jsem mu to, jak se později ukázalo, času bylo dost, ale já jsem první set téměř nezaservíroval … on prostě ví, že jakmile se rozehraju, jeho šance začnou klesat … no nic, historie se neptá, dostal jsem na prdel. Co by možná mohlo být pro čtenáře zajímavější, že mi po našem tenisovém zápase nechal nahlédnout do zákulisí Sparty. V první řadě jsem viděl, že Sparta Praha je firma v pravém slova smyslu, k tomu máme ve volejbalu daleko. Odborně však řeší obdobné problémy, jako my ve volejbalu. Postoj k práci, profesionalitu, identifikaci, mládež, metodiku. Je to na samostatný článek, tak snad někdy ...
Tvůrčí pracovní setkání, takový je přenesený význam slova workshop. Tato tvůrčí pracovní setkání byla až donedávna doménou především umělců všeho druhu, v posledních letech se objevují první smělé pokusy o workshopy i ve sportu. Měl jsem možnost jednu z těchto akcí v nedávné době navštívit. Okamžitě jsem si začal představovat, jak by mohl vypadat takový velký volejbalový workshop. Nesměle Vám dnes proto předhodím svůj koncept. A protože náplní workshopu je tvůrčí práce, věřím že budeme tvůrčí a brzy se na takovém volejbalovém workshopu potkáme…
Workshop by měl být akcí, na které se budou potkávat trenéři různých kategorií, trenéři začínající i pokročilí, trenéři dívek i chlapců.. Formou živých ukázek si budou vyměňovat své poznatky, zkušenosti, své postupy a metody nácviku.
V roce 2008 na jedné vědecké konferenci jsem při svém vystoupení trochu provokoval z řečnické tribuny otázkou: „kde jsou trenéři?“, a to v okamžiku, kdy můj adrenalin povážlivě stoupal, když jsem si uvědomil, jak „nedonošení teoretici sportu“ pod taktovkou zasloužilých docentů a profesorů honí body za referáty na vědeckých konferencích. Tyto referáty byly výsledkem bádání lidí, kteří buď (v lepším případě) ve svatém přesvědčení podlehli domnění, že odhalují ty pravé zákonitosti a souvislosti sportovní hry, nebo v horším případě pouze „vyčuraně“ předstírali výzkum, aby dospěli k titulu PhD nebo k jiné podobné metě. Vysocí akademici zpozorněli a naoko mi dávali za pravdu … jednu výhodu to moje tehdejší vystouení ale přeci jenom mělo: organizátoři pravidelně ob rok pořádané plzeňské konference „Hry 2010“ mě vyzvali, abych se chopil moderování „kulatého stolu“ mezi teoretiky a praktiky.
Dôležitým faktorom z pohľadu viacerých športov je stabilita subjektu, športovca v určitých časových úsekoch pri podávaní športového výkonu. V športe využívame všetky tri polohy stability, a to stabilnú (stálu), indiferentnú (voľnú) a labilnú (vratkú) polohu. V stabilnej polohe sa teleso po vychýlení vráti do pôvodnej polohy, v indiferentnej polohe zostane teleso vo vychýlenej polohe a vo vratkej polohe sa teleso po vychýlení nevráti do pôvodnej polohy.
Stabilita podopretého telesa sa určuje veľkosťou práce, ktorú treba vykonať, aby sme teleso prevrátili zo stabilnej polohy do vratkej.
V minulém článku jsem se věnoval analýze mistrovství Evropy mužů, dnes přicházejí na řadu ženy. Během evropského šampionátu žen bylo odehráno 126 setů (o 10 méně než muži), ve kterých týmy získaly v průměru 13 bodů za sety útokem po přihrávce soupeřova servisu a více než devět bodů po vlastním podání. Dohromady získaly jednotlivé týmy v průměru 22 bodů, což znamená, že u žen by byl průměrný výsledek setu 25:19 (muži 25:21). Největší rozdíl bodů v setu uhrály Polky nad Izraelem, když ve druhém setu zvítězily 25:7, nejdelší set sehrály mezi sebou v základní skupině týmy Ruska a Španělska, Rusky ho získaly poměrem 32:30.
Všechny týmy dokázaly proměnit 57,3% situací při útoku po přihrávce podání (muži 65,5%), nejlepšími týmy v této činnosti byly Holandsko a Německo (62,7 procent). Nejhůře útočila na evropském šampionátu po přihrávce soupeřova servisu Ukrajina (44,7%).
Michael Mattes, statistik týmu Generali Unterhaching, zpracoval statistická data všech 36 zápasů evropského šampionátu a pokusil se analyzovat silné a slabé stránky nejlepších týmů. Při zpracování statistických se Mattes zaměřil hlavně na herní systémy při útoku po přihrávce a při útoku po vlastním podání.
Jsou dvě možnosti, jak získat bod při soupeřově podání. Buď soupeř zkazí servis, anebo můj tým je úspěšný v útoku po přihrávce. V případě, že můj tým nepromění šanci bodovat po přihrávce, můžeme získat bod buď kvalitním blokem na síti, nebo úspěšným protiútokem. Stejné rozdělení bychom mohli udělat ve hře při vlastním podání.
Šestnáct účastníků mistrovství Evropy absolvovali celkem 274 setů, ve kterých získali v průměru patnáct bodů v situaci po přihrávce podání a skoro osm bodů (7,94) v situaci po vlastním podání. Dohromady tedy získal každý tým v průměru třiadvacet bodů na set, průměrný výsledek každého setu by byl 25:21.
V posledních dnech se rozpoutala široká debata k tématu volby nového trenéra mužské reprezentace. Myslím si, že je to dobře. Všechny strany si z toho něco odnesou. Kvalitní trenér pro reprezentační družstvo bude posléze jistě nalezen a vše se vrátí do normálních kolejí… U někoho zůstane pocit křivdy, u někoho spíše pocit ne příliš povedeného výběrového řízení. Jsem si ovšem jistý, že většina se poučí do budoucna!
Osobně se mi potvrzuje dlouhodobý názor, že každý systém (na oko sebelepší) má své klady i zápory! To platí v životě, práci, herním systému a nakonec i ve zmiňovaném výběrovém řízení. ČVS měl po ukončení smluv reprezentačních trenérů jistě právo zvolit formu, jakou se bude pokračovat dále. Nabízelo se vícero řešení, ale byla zvolena forma konkurzu. Tím byl vyslán jasný signál těm, kterým skončila smlouva, ale i těm, kterým se otevírala dvířka… Až k tomuto bodu je potřeba tuto volbu respektovat. Dále se situace poněkud zamotala (v mechanickém procesu výběrového řízení), ale to by byla jiná debata, na kterou s odstupem času přijde jistě také řeč.