Další krátké metodické video, zaměřené na pohybový rozvoj individuálně herních činností hráčů, připravil pro všechny volejbalisty trenér Ivan Pelikán. Určeno je zejména pro všechny děti, které ještě nepraktikují, ale i praktikují hru minivolejbalu. Již podruhé je video zaměřeno na činnost blokování.
Další díl videoseriálu o pohybové průpravě, která předchází (nebo probíhá současně) rozvoji techniky individuálně herních činností hry volejbalu. Volejbal je náročný na techniku, která umožní vůbec tuto hru praktikovat: Právě komplexní pohybový rozvoj a založení korektních pohybových návyků usnadňuje mladému hráči zvládnutí techniky (každá herní činnost má svá motorická specifika). Průpravná cvičení, která naleznete ve zmiňovaném videoseriálu, jsou určena pro všechny děti (již od 4 let věku), které ještě nepraktikují hru minivolejbalu, ale i pro ty, kteří minivolejbal hrají a postupně rozvíjejí jednotlivé individuální herní činnosti. Ve video ukázkách jsou záměrně použity korektní, ale i horší příklady provedení pohybu.
1. VÝZNAM BLOKU PRO VOLEJBAL: - Jeden z prvků přímé konfrontace se soupeřem. Umožňuje získat přímí bod. Základní prvek obrany. Součinnost s obranou družstva v poli. Důležitý prvek v psychologii hry jako takové
Důležitou roli při blokování hrají kromě správné techniky bloku pozorování a vnímání. Co a kdy by měl hráč pozorovat a jak budeme tuto schopnost trénovat? Hráči by se měli postupně naučit některým pozorovacím strategiím. Pouhé pozorování míče vede totiž k tomu, že hráč může reagovat pouze na dráhu letu míče, a ne na pohyb útočícího hráče, a tím hrozí nebezpečí, že bude reagovat na vzniklé herní situace příliš pozdě.
Markantním technickým elementem letošního evropského šampionátu mužů v Polsku a Dánsku byl blok. V závěrečných bojích o konečná umístění byli diváci svědky okamžiků, kdy bloky tvořily nepropustnou zeď, kterou útočníci jen stěží překonávali. Protože je blok složitým elementem hry, je třeba, aby se základní pohyby začali trénovat velmi brzy. Bohužel se v mládežnickém volejbalu často setkáváme s tím, že se trénování bloku začíná po útoku z rychlých nahrávek, přitom blokování útoku po vysokých nahrávkách se zanedbává. Přitom blok po útoku z vysokých nahrávek se učí snadněji a ve hře se vyskytuje velmi často, nabírá s přibývající kvalitou hry na důležitosti a v neposlední řadě vede relativně brzy k úspěšnosti. Proto se doporučuje začít s tréninkem bloku z útoku po nahrávkách za třímetrovou hranicí a až poté se přichází k učení bloku pod časovým tlakem po soupeřově přesné přihrávce a rychlé nahrávce.
Zaujmi základní postoj asi 50 cm od sítě. Pozoruj zakládání soupeřova útoku. Drž ruce pokrčené v předloktích ve výšce ramen.
Přesuň se rychle do místa blokování – bojuj s časem! Odraz by měl být dynamický kolmo vzhůru z pokrčených kolen – po výskoku útočníka. Paže pohybem vzhůru aktivně podporují odraz vzhůru a natahují se do nejvíce přes síť.
Dlaně se pohybují přes síť směrem k míči, prsty jsou napnuté.
1.Skupinové cvičení. Na jednu stranu sítě je přistavěna bedna, na kterou se postaví hráčmíčem. Ten drží míč ve výšce pásky. Hráč na druhé straně sítě se snaží tento míč blokovat. Varianta: hráči v zónách II a IV drží míč na pásce. Výchozí pozice blokujícího hráče je zóna III na druhé straně sítě. Blokující hráč provádí přesuny do zóny IV a II a snaží se dotknout míčů v zónách II a IV.
Ve třetí části zaměřené na čtení hry se budeme zabývat nahrávkou a informacemi, které se dají vyčíst z útočného území soupeře. Půjde především o dráhu letu míče při nahrávce, abychom co nejdříve zjistili, kam nahrávka směřuje a odkud bude útočící hráč útočit. Cílem hráče je rozeznat odchylku od ideální nahrávky. Jedná se hlavně o odchylku místa útoku, ale i výška nahrávky může být pro čtení hry důležitá. Vyhodnocení nahrávky znamená možnost pro blokaře a bránící hráče rychleji reagovat. Takže útočník, blokař i bránící hráč v poli by měli umět číst hru, jenom tak mohou rychle reagovat a volit správné řešení. Jednoduše řečeno můžeme počítat s těmito odchylkami nahrávky: příliš krátká, příliš dlouhá nahrávka, „nalepená“ na síť, příliš daleko od sítě a příliš plochá nahrávka.
Volejbaloví fanoušci s povděkem kvitují změnu posledních let, ve kterých se - hlavně u mužského volejbalu – volejbalové výměny prodloužili a zatraktivnili. Hlavním důvodem této změny je zlepšení obranné práce jednotlivých týmů na síti. Michael Warm, reprezentační trenér Rakouska, představuje inovativní trénink dvojbloku od rozcvičení až po závěrečnou fázi.
V úvodní fázi představené tréninkové jednotky hraje velkou roli především běžecká technika. Správný rytmus je totiž u všech blokařských akcí velmi důležitý. Trenér se snaží naučit tuto kompetenci pomoci tleskání. Po rozcvičení následují posilovací cvičení zaměřená na tonizaci svalů trupu a proprioceptivní cvičení se zaměřením na svalstvo kolem kolene. Schopnost vnímání hraje u blokování také velmi významnou roli, proto jsou první cvičení této tréninkové jednotky zaměřená právě na tuto schopnost.