Menu
  • Kategorie: Blokování
  • Napsal Krpač (překlad)

Nácvik jednobloku v pěti krocích

a01Přinášíme příklady učení jednobloku

1.Skupinové cvičení. Na jednu stranu sítě je přistavěna bedna, na kterou se postaví hráčmíčem. Ten drží míč ve výšce pásky. Hráč na druhé straně sítě se snaží tento míč blokovat. Varianta: hráči v zónách II a IV drží míč na pásce. Výchozí pozice blokujícího hráče je zóna III na druhé straně sítě. Blokující hráč provádí přesuny do zóny IV a II a snaží se dotknout míčů v zónách II a IV.

 

a022.Cvičení ve dvojicích. Dva hráči stojí proti sobě, mezi nimi je síť. Jeden z hráčů má míč, vyskočí a snaží se druhému hráči předat ve výskoku míč. Druhý hráč vyskočí a převezme míč od spoluhráče. Po dopadu provádí stejné cvičení druhý hráč.

Varianta: Hráči se snaží míč protlačit na protihráčovu stranu. 

a033.Skupinové cvičení. Trénujeme nasazení rukou při blokování.zóně II, III a IV stojí hráči u sítě na bednách. Proti nim přes síť je řada hráčů, kteří útočí z vlastního nadhozu. Hráči se učí správně časovat nasazení rukou a trénují pevnost rukou při blokování. Výměna po pěti pokusech.

Varianty: útočit mohou útočníci po nahrávce nahrávače. Blokovat mohou hráči ve výskoku bez použití beden. 

a044.Skupinové cvičení. Blokování vysoké nahrávky. Na jedné straně stojí hráčizóně III v řadě za sebou připraveni blokovat, trenér stojí za nimi. Na druhé straně je v zóně VI přihrávající hráč, nahrávač je připraven v zóně I vběhnout do místa nahrávky, v zóně II a IV jsou hráči připraveni útočit po vysoké nahrávce. Trenér odbíjí jednoruč vrchem míč na stranu soupeře, hráč v zóně VI přihrává míč, nahrávač vbíhá ze zóny I do místa odbití a volí nahrávku před sebe do zóny IV nebo odbití za hlavu do zóny II. Blokaři reagují podle nahrávky a blokují útok soupeře ze zón II a IV.

Varianta: Nahrávači volí rychlou vystřelenou nahrávku

a055. Skupinové cvičení. Nahrávač jezóně III připraven nahrávat. Nahrávač nahrává do zón II a IV, útočníci útočí diagonálním směrem, poté po lajně. Na druhé straně sítě jsou v zóně II a IV hráči připraveni blokovat. Hráči se snaží zabránit přeletu míče přes síť po útoku spoluhráčů.

 

Z němčiny přeložil Radek Krpač

Zdroj: www.volleyballtraining.de