Menu
 • Napsal Krpač (překlad)
 • Kategorie: Beachvolejbal

Učení s emocemi aneb Trénink začínajících mladých beachvolejbalistů

volejbal-u-siteV tréninku mládeže všeobecně platí pravidlo, že při volení jednotlivých cvičení by měla v centru dění stát vždy hra nebo cvičení podobající se herním situacím. Přitom se jeví jako vhodné při hře zprostředkovat dětem techniku správného provedení jednotlivých herních činností (stejné jako u minivolejbalu dětí dva proti dvěma či tři proti třem).

 

 

 • Napsal Veronika Matějková
 • Kategorie: Beachvolejbal

Školení trenérů beachvolejbalu 2014

Ve dnech 31. 1. až 2. 2. 2014 a 28. 2. až 2. 3. 2014 se v Ústí nad Labem uskutečnilo školení trenérů beachvolejbalu pod hlavičkou Asociace beachvolejbalu (ABV). Organizačně toto školení zastřešil Jaroslav Vlach.

 • Napsal Krpač (překlad)
 • Kategorie: Beachvolejbal

Jedna krát jedna aneb Trénink dvojic a trojic v plážovém i halovém volejbalu

01beachvolejbalMyslíte si, že matematika a beachvolejbal spolu nemají nic společného? Mýlíte se! Trenéři se často s matematickými příklady setkávají, i když se jedná spíše o matematické řešení organizačních záležitostí. V nejlepším případě trénuje trenér v beachvolejbalu se čtyřmi či šesti hráči (2 – 3 týmy), v halovém volejbalu nejraději s dvanácti hráči. Na takový počet hráčů existuje nespočet variant cvičení. Co když však jeden hráč nečekaně vypadne a na trénink přijde lichý počet hráčů? Trenér se musí přizpůsobit a to není vždy zcela jednoduché. Je to však výzva, která skýtá možnost individuálního tréninku na jakékoliv úrovni

 • Napsal Krpač (překlad)
 • Kategorie: Beachvolejbal

Misty May-Treanor s Kerry Walsh porazily celý svět a loučí se ...

ajx6cw3qnausyqpmhvvbNa konci zlaté noci plné objetí, polibků a vzpomínkových fotek ztratily Misty May Treanor a Kerry Walsh půdu pod nohami. Pod provizorními tribunami beachvolejbalové arény na Horse Guards Parade se hvězdy světového formátu po zisku třetího zlata bavily s novináři o své budoucnosti, ti kteří si počkali, se dozvěděly důležitou novinu.

Po zisku třech zlatých olympijských medailí v řadě a mnoha úspěších ve Světové sérii skončila v centru Londýna éra dvou hráček, na kterou bude beachvolejbalový svět ještě dlouho vzpomínat. Olympijské finále bylo to jejich posledním společným zápasem, May Treanor má dost světa plného cestování a obhajování titulů. „Chci být pravou manželkou a chci se věnovat rodině,“ říká 35 letá Misty. Kerry Walsh si musí pro nadcházející sezónu hledat novou partnerku.

 • Napsal Krpač (překlad)
 • Kategorie: Beachvolejbal

Beachvolejbal dětí ve školách a o prázdninách

2224851_beach_volleyball__denik_clanek_soloStále více škol a klubů mají možnost hrát v letních měsících ve svých městech beachvolejbal. Jakmile vysvitne sluníčko, halový volejbal se přesouvá na antuku a na písek. Tento čas je sice do prázdnin krátký, může však být využit intenzivně.
Naším nejdůležitějším cílem je, aby se děti v průpravných hrách ve dvojicích dostaly k dramatickým výměnám. Principielně se v tomto věku nerozlišují techniku, plážového volejbalu od toho halového. Pravidla si uzpůsobíme tak, jak nám to vyhovuje. Odbití obouruč vrchem je dovoleno při přihrávce i při obraně v poli minimálně do té doby, než naučíme děti beachvolejbalovým technikám. To samé platí při servisu, házení míče z pole je dovoleno do té doby, dokud malí sportovci nemají dostatek síly na „normální“ servis.

 • Napsal Krpač (překlad)
 • Kategorie: Beachvolejbal

Jak dostat soupeře pod tlak

p1020770_resize_kopieČasto můžeme na beachvolejbalových turnajích nižší úrovně sledovat výměny, při kterých ani jeden tým není schopen donutit soupeře chybovat a bodovat. I při vrcholovém plážovém volejbalu můžeme vidět výměny, při kterých nahrávka není dostatečně ideální, aby spoluhráč mohl útočit. Přesto někteří hráči nerespektují fyzikální zákony a snaží se za každou cenu útočit i míče, které se nacházejí pod páskou sítě.

Alternativní odbití vrchem

Každá nahrávka není „smečovatelná“. V takových případech je smysluplnější odehrát míč ze země a s cílem správného umístění než za každou cenu útočit. Mnoho beachvolejbalistů amatérů si myslí, že odbití obouruč vrchem je – nahrávku vyjímaje – v beachvolejbale zakázáno.

 • Napsal Krpač (překlad)
 • Kategorie: Beachvolejbal

Analýza a vývojové trendy světového šampionátu v beachvolejbalu

alissonPokud se setkají nejlepší světoví beachvolejbalisté na jedné akci, jakou byl světový šampionát v Římě, dají se vypozorovat nejnovější technické i taktické trendy tohoto sportu. Od olympijských her v Pekingu a světovém šampionátu ve Stavangeru se volejbal na písku změnil. Velký vliv na hru má nový míč značky Mikasa VLS 300. Nejdůležitější změny zaznamenal servis. Skákaný rotovaný servis ustupuje, velký význam naopak přebírá skákaný plachtící podání. To platí u obou pohlaví a i hráči, kteří výborně ovládají rotované podání, zařazují do svého repertoáru i „skákanou plachtu“. Holanďan Richard Schuil, specialista na topspinové podání a nejúspěšnější podávající hráč světového šampionátu (1 eso na set), používá často plachtící podání. Přechod na skákaný plachtící servis souvisí také s větší důvěrou hráčů ve vlastní blokařskou schopnost. Rostoucí dominací v této dovednosti je smysluplnější nechat soupeře útočit po přihrávce a spoléhat na obranu, předchází se tak nevynuceným chybám při rotovaném servisu, skákaným plachtícím servisem družstvo získává větší stabilitu na podání.

 • Napsal Krpač (překlad)
 • Kategorie: Beachvolejbal

Útočný úder v beachvolejbalu

uderÚtočný úder je pravděpodobně nejkomplexnější činnost v beachvolejbalu. Obsahuje nejen složité pohybové struktury, ale také se skládá z mnoha částí. Rozběh, vnímání obrany soupeře, výskok a pohyb úderové paže musí být časoprostorově, koordinačně správně zvládnuté. Útok je nejen technicky, ale také strategicky velmi náročnou činností. Bývalý vynikající hráč a mistr Evropy Christoph Dieckmann vysvětluje hlavní zásady techniky a strategie útočného úderu v beachvolejbalu.

Výskok je v beachvolejbalu prováděn v závislosti na technice odrazu, na typu hráče a na hloubce písku.

V každém případě je odraz prováděn z nižšího postavení nohou než v hale. Čím hlubší je písek, tím větší impuls musí být při výskoku vyvíjen stehenními a hýžďovými svaly.