Menu
  • Kategorie: Beachvolejbal
  • Napsal Krpač (překlad)

Co není zakázané, je dovolené aneb Prostředky vedoucí k úspěchu

rogersNavštívil jsem finále Světové ligy v beachvolejbalu v Praze, kromě dobrého beachvolejbalu jsem viděl Todda Rogerse, olympijského vítěze, jak se vehementně hádá s postranním i hlavním rozhodčím kvůli sporně odpískanému autu. Rogers po utkání s klidem přiznal, že mu na špatném výroku ani tak nezáleželo, že chtěl probudit svůj tým k větší energii. Američané sice finálové utkání prohráli, Todd Rogers však použil jeden z prostředků, které jsou dovolené k tomu, aby soupeře vyvedl z rytmu a sám převzal herní iniciativu. Existují další..

V každém sportu hraje rytmus rozhodující roli. Často ho diktuje tým, který má převahu, prohrávající družstvo se naopak snaží rytmus přerušit a vnutit soupeři rytmus jiný. Každé přerušení hry může průběh utkání změnit. Často mají přestávky kvůli zranění, diskuse s rozhodčími a jiné jevy rozhodující vliv na herní rytmus. Proto se všichni zkušení sportovci snaží těchto situací využít, aby změnili nepříznivý průběh utkání a rozhodli výsledek utkání pro sebe.

Přitom dnes nemůžeme mluvit o etických zásadách sportovce, ale spíše se držet motta: „Vítězství za každou cenu.“ Přesto je naprosto legitimní využít všechny legální možnosti, které nám výklad pravidel umožňuje.

Nejdříve musíme akceptovat, že v každé hře existuje nějaký rytmus. Považujte za důležité, abyste tempo hry diktovali vy, nebo se minimálně snažte, aby vám soupeř nevnutil jeho rytmus. Nebuďte překvapení, když se vám soupeř bude snažit vnutit ten svůj. Soupeř bude dělat vše proto, aby vás porazil. Pokud budete dobře servírovat, bude se vás snažit vyvést z koncentrace a rytmu. Tady pomůže jedno: zaveďte si rituály, automatické pohyby, které vám dávají jistotu. Uveďme si takový scénář: Soupeř chce přerušit vaši bodovou šňůru na podání, diskutuje s rozhodčím, vy stojíte za čárou a čekáte, kdy se konečně opět začne hrát. To je špatně. Nebuďte netrpělivý! Počkejte, dokud váš soupeř nebude připraven na hru a až poté zvedněte míč a buďte připraveni podávat! Tím zabráníte tomu, že vás soupeř vyvede z rovnováhy.

Najít svůj rytmus hry, nebo přerušit rytmus hry soupeře, není jednoduché. Souvisí to se zkušenostmi hráčů. Beachvolejbal je v tomto ohledu velmi specifický, protože hráči si musí během utkání vystačit sami, protože nemají k dispozici kouče. Hráči mají některé možnosti, jak získat herní rytmus na svou stranu. Zaprvé existují možnosti, které se zaměřují na vlastní jednání, zadruhé možnosti, které se zaměřují na soupeře a na hlavní a postranní rozhodčí.

Zdržování hry

První legální možností, jak zdržet hru, je oddechový čas. Klasické přerušení hry, kdy tým chce najít svůj vlastní rytmus nebo přerušit herní rytmus soupeře. Reglement však nabízí ještě jiné možnosti, které může každý hráč jednou v setu použít. Jednou z nich je tzv. Medical Timeout. Ještě před chvílí zcela zdraví sportovci začínají najednou při prohrávání cítit různé nesnesitelné bolesti a musí být ošetřen. Tím může hráč získat až pět minut zdržení. V třísetovém zápase není výjimkou, že si hráči vezmou pět oddechových časů a dva Medical Timeouty. Samozřejmě v situacích, kdy prohrávají.

Beachvolejbalové hřiště

Jak však mohu dostat svého soupeře z rytmu, když mám oddechové časy vybrány a nechci zneužívat možnosti Medical Timeoutu? Beachvolejbalový kurt nabízí velké množství řešení. Stížnost na stav míčů, přeměření výšky sítě nebo srovnání antének na síti patří spíše k těm méně používaným. Často se ke zdržení hry používá urovnání čar hřiště. Nejčastějším jevem vyvádění soupeře z rytmu je údržba pískového povrchu. Neustálé urovnávání plochy mezi výměnami je vynikajícím prostředkem pro zklidnění hry a narušení soupeřova rytmu. Písek v puse nebo na brýlích není nic příjemného, ale poslouží dobře ke zdržení a k uklidnění hry. Otočte se při těchto procedurách zády k rozhodčímu, žádný rozhodčí na světě nepískne začátek výměny, pokud jste na k soupeři otočení zády.

Příjemný rozhovor

Nemohou provozovat všichni. Příjemný rozhovor se soupeřem nebo s rozhodčím může dopadnout katastrofálně. Proto je dobré si to několikrát odzkoušet, jestli jste ti praví. Správným rozhovorem můžete ovlivnit emoce soupeře i rozhodčího. Pozor, vaše emoce jsou ovšem také vystaveni vnějším vlivům, pokud je neuhlídáte, hrozí nebezpečí i vám.

Při všech možnostech, které sportovec pro zdržování hry má, by měl zvláště pozorně pozorovat reakce rozhodčího.

Z němčiny přeložil Radek Krpač, das Volleyballmagazin 5/2011