Menu
 • Napsal Žďárská (překlad)
 • Kategorie: Kondice obecně

Jak jíst zdravě na cestách

zdrave-jidloPřinášíme vám drobné rady, jak dodržovat zdravý životní styl mimo domov. Cestování většinou naruší zavedený běžný režim a může se podepsat na našem zdraví. Mnohdy je opravdu obtížné držet se navyklého jídelníčku, zejména pokud jde o zdravou výživu.

 • Napsal Rostislav Vorálek
 • Kategorie: Kondice obecně

Zatížení výkonnostních hráčů beachvolejbalu v utkání

Našim cílem bylo analyzovat vnější zatížení hráčů během utkání. Především zjistit, jaké je zatížení hráče, který hraje převážně v poli (polař) a hráče, který hraje převážně na síti a blokuje (blokař). 

 

 

 

 • Napsal Vorálek
 • Kategorie: Kondice obecně

Regenerace ve volejbale

regeneraceRegenerace je nezastupitelnou součástí tréninkového procesu. Napomáhá ke zvýšení kvality tréninkového úsilí a vytvoření podmínek pro další růst výkonnosti. Její formy jsou nejrůznější. Individuálně se odlišují podle předcházející činnosti a podle intenzity a délky trvání zátěže. Kvantita, kvalita a volba správných postupů regenerace spadá do kompetence trenéra (konzultuje s lékařem či fyzioterapeutem).

Ve snaze po zvyšování výkonnosti hráčů se trenéři zaměřují především na problematiku jejich zatěžování a v řadě případů opomíjejí fázi zotavení. Nedostatečné zotavení však způsobuje snížení výkonnosti hráčů. Z tohoto důvodu jsou nutné znalosti nejen o principech zatěžování, ale i o průběhu zotavných procesů a jejich použití v praxi.

 • Napsal Mgr. Miro Vavák, PhD.
 • Kategorie: Kondice obecně

Teoretická pomůcka pro studium kondice při trenérských školeních

091013dsctrainer04Dnes vám tu predkladám malú teoretickú pomôcku pre študentov – frekventantov trénerských kvalifikácií, ktorí spracovávajú aj záverečné práce. Je tu základné rozdelenie pohybových schopností, ktoré je možné zapracovať do teoretického rozboru. Je to taká malý prehľad a potom každý si musí rozpracovať tú svoju oblasť. Nie je to na prebratie v celku (okopírovanie), ale ako návod, na čo sa viac pozrieť, keď si prečítate aké sú mopžnosti.

 • Napsal Mgr. Miro Vavák, PhD.
 • Kategorie: Kondice obecně

Únava - nevyhnutný následek tréninku

unava-a-zotaveniÚnava - Každá fyzická práca, každý katabolický dej vyvoláva v organizme potrebu obnovy na úroveň pôvodnej homeostázy. Preto sa únava všeobecne chápe ako nedostatok normálnej fyziologickej funkcie. Ide v podstate o ochranný mechanizmus, ktorý je potrebný na prežitie jedinca. Narušenie celkovej homeostázy, súladu nervových, excitačných, kantraktilných a energetických procesov vedie k poklesu produkovanej sily. Podrobnejšie môžeme hovoriť o zmenách v excitačnom nápore na vyššie motorické centrá pri motivácii alebo úsilí, v rovnováhe s excitačnými a útlmovými dráhami k nižším častiam motorického neurónu, vo vzrušivosti, celistvosti elektrického prevodu na sval cez sarkolemu a t-tubulárny systém. Tiež môže ísť o dostupnosť dodávok energie a o akumuláciu metabolitov, ktoré môžu ovplyvniť motorické a elektrické procesy.

 • Napsal Mgr. Miro Vavák, PhD.
 • Kategorie: Kondice obecně

Vybrané prvky stability těla volejbalistů

Vavak_posilovna_cinka_ramenaDôležitým faktorom z pohľadu viacerých športov je stabilita subjektu, športovca v určitých časových úsekoch pri podávaní športového výkonu. V športe využívame všetky tri polohy stability, a to stabilnú (stálu), indiferentnú (voľnú) a labilnú (vratkú) polohu. V stabilnej polohe sa teleso po vychýlení vráti do pôvodnej polohy, v indiferentnej polohe zostane teleso vo vychýlenej polohe a vo vratkej polohe sa teleso po vychýlení nevráti do pôvodnej polohy.

Stabilita podopretého telesa sa určuje veľkosťou práce, ktorú treba vykonať, aby sme teleso prevrátili zo stabilnej polohy do vratkej.

                                 W = m.g.(r – h)

 • Napsal Mgr. Miro Vavák, PhD.
 • Kategorie: Kondice obecně

Miro Vavák znovu o kondici mládeže

Vavak_posilovna_cinka_ramenaNa dva roky si od pisatelské práce odskočil, aby dokončil svou doktorantskou práci na Fakultě tělovýchovy a sportu v Bratislavě. Poslední článek byl o kreatinu a je datován k 3. září 2009, tenkrát začala porážkou nad Srbskem, neúspěšná, ale vzhledem ke skupině „smrti“ očekávaná pouť českých reprezentantů na mistrovství Evropy. Mistrovství republiky ve vesnickém volejbalu tenkrát vyhrály týmy TJ Nivnice (muži) a TJ Sokol Křenovice (ženy), Irán prohrál ve finále mistrovství světa kadetů proti Srbsku. Během té doby nezahálel, vydal dvě knihy pojednávající o kondiční přípravě ve volejbalu, publikace, které tak v oblasti volejbalu chyběly. Děti a trenéři ho mohli stále vidět na kempech Volejbalové akademie, kde roznáší úsměvy a rád vypráví historky z jeho bohatého trenérského života. Vždy sliboval, že se vrátí a teď je tu. Vážení čtenáři stránek Volejbalové akademie, je mi ctí opět mezi námi přivítat Mira Vaváka, muže, který umí klik „nielen na štyroch prstoch, ale aj na troch, dvoch a dokonca aj na jednom prste.:)“.

V tejto sezóne sa budeme venovať v „mojich“ príspevkoch viac mládeži ako vrcholovému volejbalu. Tomu tu bolo venované už veľa stránok jako zlepšovať svoju fyzickú zdatnosť a zabudovávať ju do hernéno výkonu.

 • Napsal Michal Palinek
 • Kategorie: Kondice obecně

TRX

Ptáte se, co je znamenají tato písmena? Je to zkratka pro „Training Resistance Exercise“ a velmi jednoduchá cvičební pomůcka, která je složena ze dvou pevných popruhů nastavitelné délky a madel pro ruce či pro nohy. TRX závěsný systém je originální nářadí využívající pouze hmotnost cvičence jako dominantní faktor pro zátěž při cvičení. TRX buduje svalovou sílu, koordinaci, vytrvalost, rovnováhu, flexibilitu a aktivuje stabilizační svalstvo po celou dobu cvičení. Je určen pro cvičence všech fitness úrovní, tedy od začátečníků až po elitní sportovce. TRX byl vyvinut americkými  vojenskými, speciálními jednotkami, kteří jej hojně využívají při svých trénincích na svých základnách i mimo ně. TRX procvičí nejen svalové partie, které jste zvyklí procvičovat při svých trénincích v posilovně, ale zejména zapojí svaly o kterých jste doposud nevěděli. Při provádění každého cviku je maximálně aktivováno hluboké stabilizační svalstvo a jsou zachovány všechna pravidla funkčního tréninku.

 • Napsal Petr Juda
 • Kategorie: Kondice obecně

Specifičnost tréninku

Před měsícem jsem otevřel problematiku o specifičnosti tréninkových efektů. Dnes bych chtěl pokračovat. Navedly mě k tomu výtečné články v časopise „Tělesná výchova a sport mládeže“, který vydává FTVS UK v Praze a v jehož letošním 3. čísle vyšla o této problematice série článků. Jelikož tématika je velice zajímavá a blíží se začátek přípravy ve většině oddílů na nadcházející sezónu, chtěl bych uvést alespoň některá fakta z těchto sdělení. Autoři těchto článků jsou Irena Čechovská a prof. Lubomír Dobrý z FTVS UK a Dušan Tomajko z FTK UP v Olomouci. Z nich bych chtěl uvést některé zajímavosti.

 • Napsal Mgr. Miro Vavák, PhD.
 • Kategorie: Kondice obecně

Kreatin - látka známá i neznámá

V dnešnom článku sa budeme trochu venovať látke, ktorá je verejne známa a často v našich krajinách používaná. V niektorých okolitých krajinách (ako viem napríklad Francúzko) je táto látka zakázaná, alebo sledovaná, ale v podstate podľa reglementu MOV a antidopingových výborov jednotlivých štátov je za doping už dnes považovaná každá látka ktorá "umelo" zvyšuje športový výkon. Takže dnes je už pomerne ťažké určiť na čo vlastne naši hráči môžu byť kontrolovaní. Mám s tým vlastné skúsenosti z atletiky. KREATIN – hlavne vo forme monohydrátu sa na trhu objavil už pomerne dávno. Pomerne dlho sa objavoval práve v tejto forme a pripisovala sa mu až nadprirodzená schopnosť zvyšovať silové schopnosti na báze zvyšovania svalovej hmoty. Ale ak sa pozrieme bližšie na tento problém zistíme, že to s touto látkou, a to hlavne dnes, keď sa objavujú nové spojenia kreatínu s inými látkami ktoré majú zlepšovať jeho suplementáciu nie je všetko v poriadku. Často sa objavujú články v "odborných" časopisoch (hlavne komerčne kulturistického charakteru), kde sa objavujú inzeráty na nové formy kreatínu, ktoré údajne až 40 krát zvýšia jeho účinok...