Menu
  • Kategorie: Kondice obecně
  • Napsal Žďárská (překlad)

Jak jíst zdravě na cestách

zdrave-jidloPřinášíme vám drobné rady, jak dodržovat zdravý životní styl mimo domov. Cestování většinou naruší zavedený běžný režim a může se podepsat na našem zdraví. Mnohdy je opravdu obtížné držet se navyklého jídelníčku, zejména pokud jde o zdravou výživu.

 

 

 

V tomto článku je nastíněno několik drobných, přesto důležitých rad, jak se stravovat zdravě na cestách.

 

Zdravou svačinu si sbalte s sebou

Pokud vás přepadne hlad, je dobré mít po ruce zdravou svačinu. Připravte si svačinu bohatou na proteiny a vlákniny. Tak dosáhnete po delší dobu pocitu sytosti. Já osobně dávám přednost tyčinkám, které obsahují alespoň 10 gramů proteinu – bílkovin, 5 gramů vlákniny a přitom nemají víc než 200 kalorií  (tyčinky z ovesných vloček, mandle, sýr s vyšším obsahem proteinů, jablka) a malé balení másla – například mandlového.

Pokud jste mimo domov, přemýšlejte o tom, co a kolik jíte 

V mnoha restauracích dostanete poměrně velké porce jídla. Požádejte o poloviční porci na talíř a zbytek si nechte zabalit s sebou.

- Objednejte si lehčí jídla jako kuřecí nebo rybí maso (ne smažené) a jako přílohu nežádejte hranolky, ale zeleninu.

- Nemyslete si, že pokud si objednáte zeleninový salát, udělali jste pro své zdraví víc než dost. Spousta salátů v restauracích obsahuje více než denní dávku kalorií.

- Proto si objednejte salát: se zelenými listy jako je špenát, řecký salát a rukola. Jsou bohaté na vitamíny a ostatní výživové látky.

- Dressing si objednejte buď  stranou do misky nebo nejlépe vůbec.

- Pokud na dressingu trváte, mějte na paměti, že špatný výběr dressingu může celé jídlo pokazit – zejména nutriční hodnotu salátu. Pokud už musíte salát dochutit, tak zvolte olej nebo ocet. Ostatní mohou být bohaté na kalorie.

- Vyhýbejte se zálivce s krutony, proužky tortilly nebo slaniny. Místo toho zvolte sýr, vajíčka, avokádo nebo ořechy.

Dodržujte pitný režim

Je důležité zachovávat pitný režim je důležité na každý den, ale nesmírně důležité, pokud jste na cestách. V letadle, hotelu apod.  bývá velice suchý vzduch, který vašemu zdraví nesvědčí, zejména pokud zapomínáte pravidelně doplňovat tekutiny.

Stav dehydratace se často projevuje pocitem hladu, i z toho důvodu je dobré pravidelně pít. 

-       Vypijte jednu sklenici vody, jakmile vstanete a těsně před tím, než jdete spát

-       Nezapomeňte přibalit s sebou lahev vody a pravidelně ji doplňovat vodou z kohoutku

-       Před každým jídlem, a to i v restauraci, vypijte opět plnou sklenici vody

-       Pokud nemáte rádi čistou vodu, ochuťte si ji například citrónem. Je to zdravější a levnější než balené vody.

 

Snídejte

Je známo, že snídaně je nejdůležitější jídlo dne. Nabije vás energií na celý den, a navíc pokud jste na cestách, není nikdy jisté, kdy bude následovat další jídlo.

V hotelu se většinou podává kontinentální snídaně, tj. pečivo, mléko nebo jogurt s ovesnými nebo kukuřičnými vločkami, vajíčka (smažená nebo natvrdo) a ovoce.  Ovoce si vezměte s sebou na svačinu.

- snažte se vyhýbat jídlům bohatým na uhlovodany (přeměňují se na cukry), jako vafle, palačinky, muffiny a různé druhy koláčů. Jídlo bohaté na bílkoviny a vlákniny vyvolají pocit hladu déle než ostatní potraviny.

Stejně tak ovocné nápoje a džusy jsou bohaté na cukry a navíc obsahují barviva. Přestože jsou velice oblíbené, je dobré zvolit jiný druh nápoje jako například nízkotučné mléko, voda, čaj nebo káva. Pokud už musíte sladit, zvolte med – v rozumném množství.

Nejezte, pokud nemáte hlad 

Rozdělte si jídlo na malé dávky a jezte alespoň pětkrát denně. Je to jednak zdravé pro váš metabolismus, jednak si tak udržíte váhu.  Nedoporučuje se jíst častěji, tedy ´mlsat´ během dne.  Získáte tím navíc jen zbytečné kalorie. Nejezte zejména v situacích, kdy jíte jen z pouhé nudy nebo proto, že jedí ostatní. Nežijete, abyste jedli, ale jíte, abyste žili. To mějte na paměti.

Několik slov závěrem: je obtížné držet se na cestách zavedeného režimu, nicméně není to nemožné. Navíc tím, že věnujete zvláštní péči  jídelníčku a pitnému režimu, jen umocníme zdravý životní styl, který se snažíte dodržovat v běžném každodenním životě.