Menu
  • Napsal Ivan Pelikán
  • Kategorie: Trenérské názory

MD 24/2014 – Kolo a volejbal

S volejbalem jsem absolvoval jako hráč i trenér více než tři desítky bloků hlavního přípravného období. Přidám – li k tomu další řadu “vsunutých” soustředění zaměřených na fyzickou přípravu, jde o pěknou porci. Pouze v jednom případě jsem zařadil na samém začátku přípravy (jako trenér) něco málo jízdy na kole.

 

  • Napsal Ivan Pelikán
  • Kategorie: Trenérské názory

MD 16/2014 – Co přineslo finále mistrovství republiky starších žáků

ostrava

O uplynulém víkendu proběhlo ve Frýdku–Místku republikové finále starších žáků. Akci velmi dobře zorganizoval klub ŠSK Beskydy. Vyjádřím osobní pocit, že organizace finálových podniků žáků až juniorů ukazují v letošní sezóně jasný kvalitativní vzestup! Dávají těmto akcím potřebnou a nutnou důstojnost. Je jenom dobře, že organizátoři všech finále pochopili a vzali za své, že každý detail má své místo v organizaci. Jako potřebný se jeví manuál, který připravila Rada mládeže. Manuál, který určuje požadavky, jak má organizace probíhat.

  • Napsal Krpač (překlad)
  • Kategorie: Trenérské názory

Profi kariéra ano či ne

profi-volejbalJaké faktory ovlivňují mládežnického talentovaného sportovce při rozhodování pro nebo proti profesionální kariéře? Etablování sportovního odvětví v mezinárodní špičce vyžaduje funkční mládežnický systém, který zaručí pravidelné dodávání optimálně vzdělaných reprezentantů z mládežnických reprezentací. Problém, se kterým každý mládežnický systém bojuje, je omezený čas, během kterého musí mladý sportovec vykazovat nadprůměrné schopnosti hned ve dvou oblastech: vrcholový sport a vzdělání.

  • Napsal Pelikán (překlad)
  • Kategorie: Trenérské názory

MD 4/2014 – Enrique Pisani: Něco o mini – volejbalu

pisani-enriqueV metodickém dopise číslo 2 jsem napsal, že se názory na rozvoj hry u nejmenších hráčů různí. I z tohoto důvodu je dnešní metodický dopisEnrique Pisaniho důkazem, že je možno nahlížet z dalšího úhlu. Nutno dodat, že pohled a filozofie Enriqueho je dosti podobná pohledu mému a hlavně tomu, co se snažím šířit. Nejde tedy z podstaty o zásadně rozlišný názor, ale svým způsobem o doplnění již napsaného v předešlých metodických dopisech zaměřených na rozvoj hry.

Ivan Pelikán

  • Napsal Slávek Matěj
  • Kategorie: Trenérské názory

MD 1 – Rozhovor s Miroslavem Čadou

cada-miroslavNový rok je tady! Předně bych chtěl za celou metodickou komisi a všechny další spolupracovníky popřát do nového roku 2014 hlavně pevné zdraví a pohodu v osobním životě!

O budoucnost našeho mládežnického volejbalu obavy nemám! Utvrzuje mě v tom přesvědčení, že rok 2013 byl určitým způsobem rokem nula, kdy se začala formovat světlejší budoucnost (pevně v to věřím) našich mládežnických družstev na mezinárodní scéně! Cítím a vnímám „příliv“ pozitivního myšlení, které je rozhodující k posunu vpřed. Základ úspěchu je v každodenní mravenčí práci, ale i v pozitivně uvažující a tvrdě pracující trenérské obci, kdy je jeden ochoten naslouchat druhému. Začínám vnímat, že trenérům nestačí, že jsou úspěšní pouze v malém českém rybníku, ale začínají nás lákat vyšší mety a výzvy!

Good luck! Ivan Pelikán


Rozhovor Slávka Matěje s Miroslavem Čadou, trenérem VK AGEL Prostějov

Jaké požadavky máš Mirku na hráčku, která končí v juniorkách?

Z volejbalové techniky to je zvládnutí plachtícího podání ve výskoku, vysoká nahrávka na 9 metrů, nahrávačka potom nahrávku ve výskoku, „ulití“ z druhé, v útoku by měla útočící hráčka umět dva směry za všech zón, ulití míče, smečařka úder přes rameno, správné časování rozběhu u všech útočnic, blokařky by měly umět útočit „1“ a „7“ (dlouhá jedno - nožka) včetně všech směrů, mít základy „4“, zvládnutý rozběh z různých zón, pádové techniky po přesunu, blokování s překrokem vlevo, vpravo, blokování jedno - nožky a správné časování bloku. Měly by znát techniku posilování, vědět proč co dělají a posilují…

Co ti u mladých hráček obecně chybí?

• Větší zanícenost a ctižádost prosadit se.
• Fyzická připravenost.
• Všestrannost. Chybí atletické a gymnastické základy. Fotbalisté a hokejisté to už do tréninku mládeže zařazují!
• Překvapuje mě, kolik hráček má špatné stravovací návyky…

V loňském roce jsi absolvoval stáž v Brazílii. Co jsi tam viděl v tréninku mládeže?

Byl jsem u týmu Sollys (za poslední tři roky dvakrát mistrem) a Sao Bernardo (6. místo). Na tréninku u druhého týmu trénovaly juniorky a kadetky společně – 19 hráček (pondělí – pátek od 15 do17 hod. volejbal a po něm 4x týdně posilovna. Hrají pouze 35 utkání za rok! Hraje se o víkendu, druhý je volný. Chtějí, aby si hráčky prošly teenegerským obdobím jako ostatní kamarádky, co nehrají volejbal, a neztratily je. Trénink je zaměřen na maximální volejbalovou všestrannost! Všechny umí útok po vysoké nahrávce (správné časování rozběhu) i útok z nahrávky 1 sledu včetně jedno - nožky! Trenéři kladli důraz na vysokou nahrávku všech hráček a hodně se věnovali pádové technice po běhu. Hráčky byly maximálně koncentrované. Rodiče na tréninku nejsou vítáni. Viděl jsem výbornou připravenost a sehranost trenérů na každém tréninku!

Pokud bude zájem, jsem ochoten předvést na mezinárodním semináři v červnu (snad u nás v Prostějově) ukázkovou tréninkovou jednotku ze stáže jak u mládeže, tak z tréninku dospělých.

Jaký je tvůj názor na centralizaci repre přípravy a její působení v extralize žen?

Jsem pro centralizaci, pokud se podaří přesvědčit zainteresované strany. To, co hráčky natrénují v této přípravě, v klubu nemohou nikdy dosáhnout. Musí se s tím ale ztotožnit jak vedení ČVF, trenéři, kluby, hráčky a rodiče. V současné podobě, kdy hrají v extralize žen i kadetky a nevyhrají ani set, jde o projekt absolutně nefunkční. Je třeba si vzít příklad z Brazílie – my hrajeme moc utkání a málo trénujeme, to je náš hlavní problém!

Jaký máš názor na současnou mladou generaci (15 – 20 let) a její motivaci pro vrcholový volejbal?

Hráčky nejsou u nás výrazně jiné než v cizích zemích! Trenér se musí snažit o vytvoření dobré atmosféry v týmu a být co nejlépe připravený na každou tréninkovou jednotku, aby hráčka měla pocit, že když bude tvrdě pracovat, bude se lepšit. Bohužel, v současné době do všeho nevhodně vstupují rodiče různými tlaky na trenéry nebo omluvami ratolestí, což se negativně projevuje ve výchově hráček.

Jaké priority - osobnostní a odborné vlastnosti by měl mít trenér mládeže?

U nejmladší kategorie to nemusí být trenér, který sleduje poslední volejbalové trendy, ale člověk, který především vychovává a vede děti ke vztahu k volejbalu se znalostí metodiky základní techniky. Čím starší věková kategorie, tím se zvyšuje odborná způsobilost. Velice důležité je vést vždy hráčky k fair-play a ne vyhrát za každou cenu. Musí být vždy spravedlivý, zásadový, ovládat se ve všech situacích, nebýt náladový. Je chybou, pokud hráčky už dopředu vědí, že v pondělí na tréninku bude při obraně to a to cvičení, ve středu při útoku zase to a to cvičení a podobně při kombinacích… Musí na sobě stále „pracovat“!

PaedDr. Miroslav Čada
Šlapanice, 24. 12. 2013

  • Napsal Pelikán (překlad)
  • Kategorie: Trenérské názory

Metodický dopis č. 29/2013 – Ivan Pelikán: Rozhovor se Zdeňkem Šmejkalem

smejkal-zdenekTrenérské řemeslo má stejný základ pro všechny kategorie. Okolnosti se liší, ale propojenost a zájem trenéra o různé disciplíny by měly být samozřejmostí. Mládežnický versus dospělý volejbal a naopak by měl být v úzké symbióze. Jedna „kategorie“ je závislá na druhé. I z tohoto důvodu vám předkládám rozhovor s reprezentačním trenérem mužů Zdeňkem Šmejkalem.

  • Napsal Krpač (překlad)
  • Kategorie: Trenérské názory

Teorie přihrávky Marca Bonitty

akrystofPřihrávka je jedna z volejbalových schopností, jejíž učení techniky vyvolává u trenérů velké diskuse. Co je nejdůležitější u techniky přihrávky? Co by se hráči měli naučit jako první? Je u přihrávky důležitější přihrávací plocha nebo práce nohou?

 Názory jsou různé. V Itálii existují dva pohledy na učení techniky přihrávky, které prezentují dva velmi úspěšní trenéři Julio Velasco a Marco Bonitta. Chtěl bych vás, vážení čtenáři webu Volejbalové akademie, s oběma koncepty seznámit. Dnes je na řadě teoerie přihrávky Marca Bonitty.

  • Napsal Krpač (překlad)
  • Kategorie: Trenérské názory

Koncept přihrávky Julia Velasca

portugiezPřihrávka je jedna z volejbalových schopností, jejíž učení techniky vyvolává u trenérů velké diskuse. Co je nejdůležitější u techniky přihrávky? Co by se hráči měli naučit jako první? Je u přihrávky důležitější přihrávací plocha nebo práce nohou?

 

Názory jsou různé. V Itálii existují dva pohledy na učení techniky přihrávky, které prezentují dva velmi úspěšní trenéři Julio Velasco a Marco Bonitta. Chtěl bych vás, vážení čtenáři webu Volejbalové akademie, s oběma koncepty seznámit. Dnes vám představím Velascovu teoerii.

  • Napsal Ivan Pelikán
  • Kategorie: Trenérské názory

Ledy se pohnuly…

114Osobní pocit a názor. Již určitou dobu pozoruji změnu pohledu na zásadní otázky spojené s výchovou mládeže. Zůstanu u volejbalu chlapeckého. Poslední kvalifikace ročníků 1995/96 v Brně o účast na ME byla dalším tvrdým úderem na bradu pro český chlapecký volejbal. Snad již není nikdo, kdo by pochyboval o vážnosti situace i neschopnosti se posunout z místa. Přesto nebo právě proto cítím novou vlnu myšlení (myšlenek a postojů), které je minimálně jiné, než bylo před zmíněnou kvalifikací.

  • Napsal Slávek Matěj
  • Kategorie: Trenérské názory

Výzva

pravidlaNevím, jak bych začal, aby v tomto článku mohlo být něco pozitivního. Zatím mne nic nenapadá, ale snad k tomu nějak „dokráčím“. Kdysi v roce 2001 jsem na základě nesmyslného výkladu pravidel o „clonění“ v tehdejším „Zpravodaji ČVS“, který umožňoval beztrestně kolektivně clonit, rozproudil debatu na toto téma. Z trenérské obce tehdy docela jednoznačně zaznělo jasné NE clonění u mládeže. Myslel jsem si tedy, že už se k tématu nebudu muset vracet. První pochybnost a zaváhání vznikly na historicky prvním „barevném minivolejbalu“ v Nymburce. K mému zděšení tam některé týmy clonily už v modrém a věřte nebo nevěřte, i v zeleném dresu. Znovu jsem se setkal se záměrně stavěnou kolektivní clonou na „Neoficiálním MČR“ mladších žákyň v Brně. Opět jsem jen kroutil nevěřícně hlavou. Poslední pomyslnou kapkou, kterou má trpělivost opět přetekla, bylo 1.kolo ČP v Přerově. Nejen že mnohé týmy velmi efektivně používaly pětičlennou clonu, ale hlavně k mé hrůze trenéři těchto týmů jednak zapírají, že to hráčky učí a jednak argumentují tím, že když cloní ostatní, budeme clonit taky.