Menu
  • Kategorie: Trenérské názory
  • Napsal Krpač (překlad)

Arie Brokking - před OH 2012

arieVážení čtenáři webu Volejbalové akademie, tak jako každý rok o letních prázdninách, dáme odpočinout našim víkendovým autorům a budeme vám zpestřovat letní dny pouze od pondělí do pátku. V pondělí bude události předchozího týdne nadále glosovat Luboš Bednář, předseda ČVS Zdeněk Haník vám přednese své pocity a názory v úterý, ve středu přijde na řadu trocha metodiky ze zahraničních pramenů od Radka Krpače, o čtvrteční rubriku se podělí Štěpán Javůrek a Miro Vavák a v pátek vás budeme rozmazlovat rozhovorem s Osobností týdne nebo zajímavým podnětem k diskusi. Takže, zůstaňte nám věrni i o prázdninách! Redakce webu VA.

Arie Brokking se v roce 2007 stal trenérem reprezentačního týmu Velké Británie. Velmi těžký úkol, neboť volejbal byl na ostrovech málo populární. V poslední fázi přípravy sehráli Britové v Belgii tři přípravné zápasy, všechny tři prohráli. Arie Brokking nám přiblíží situaci domácího týmu před začátkem olympijských her.

 

Sehráli jste tři přípravná utkání v Belgii a ani jednou jste nevyhráli. Co vám utkání přinesla?
Byla to poslední možnost sehrát nějaká utkání před začátkem her. Chtěli jsme zjistit, co ještě nefunguje a v jaké formě jsou hráči. Zanedlouho musíme představit konečnou dvanáctku, která bude v Londýně hrát. Každý hráč dostal příležitost ukázat se ve hře v utkání. V zápasech s Belgií nebylo naším prvotním cílem zvítězit, ale vyzkoušet všechny hráče. Vidím mnoho pozitivních poznatků z naší hry…

Kdo podle Vás zaslouží speciální pochvalu?
V týmu se velmi dobře prezentoval nahrávač Ben Pipes, smečař Dami Bakare, kteří povedou náš tým i v bojích na olympiádě. Hrajeme rychlý volejbal, podobný tomu argentinskému. Jsem velmi spokojen s prací, kterou jsme odvedli. Mám již jasnou představu o týmu, který nás bude reprezentovat. Náš tým je velmi mladý, ale perspektivní. Liberu Danu Hunterovi je 22 let, přihrávajícímu smečaři Marku Plotyczerovi je 25. Potřebují se ohrávat v důležitých turnajích.

Během utkání jste střídali silné momenty se slabšími. Vypadá to, že máte velký problém na přihrávce a organizaci hry na hřišti. Podaří se Vám do začátku turnaje hru uklidnit a zlepšit přihrávku?
Samozřejmě, že ano. Jak jsem říkal, v zápasech proti Belgii jsme zkoušeli různé varianty hry a výkon hráčů na různých postech. Například jsme zkoušeli do hry dvě libera, což zapříčinilo nedostatečnou komunikaci mezi hráči.

Převzal jste tým v roce 2007. Jaké jste měl cíle a které se Vám podařilo zrealizovat?
Když jsem převzal britskou reprezentaci, neznamenal volejbal ve Velké Británii nic. Na mezinárodní scéně prakticky neexistoval. Je těžké se porovnávat s ostatními zeměmi. Byli jsme velmi, velmi pozadu za ostatními. Mým prvotním cílem bylo ten propastný rozdíl zmenšit. Na nejlepší světové týmy však mít na olympiádě nebudeme. Myslím si, že jsme udělali to, co jsme museli. Můžeme hrát rovnocenné zápasy s týmy, jakými jsou Španělsko nebo Belgie. Chtěli bychom ukázat, že to budou mít týmy s námi těžké.

V základní skupině hrajete proti Argentině, Austrálii, Bulharsku, Polsku a Itálii. Jaké máte cíle?
Především si nemyslím, že reprezentace USA, Brazílie a Ruska se ocitli ve „skupině smrti“. Vyrovnanost týmů je veliká. Budeme se snažit získat z utkání nejvíc, co se dá. Možná, že uhrajeme alespoň nějaké sety. Uvidíme, jak daleko dojdeme. Určitě budeme bojovat a nevzdáme se.

Jaké máte plány po olympijských hrách?                     
Ještě nevím, smlouvu mám podepsanou do konce her. Jestliže se mnou bude chtít federace spolupracovat dál, zůstanu. A pokud ne, budu hledat další výzvu. Uvidíme.

Z polštiny přeložil Radek Krpač

www.siatka.org