Menu
  • Kategorie: Beachvolejbal
  • Napsal Krpač (překlad)

Jak dostat soupeře pod tlak

p1020770_resize_kopieČasto můžeme na beachvolejbalových turnajích nižší úrovně sledovat výměny, při kterých ani jeden tým není schopen donutit soupeře chybovat a bodovat. I při vrcholovém plážovém volejbalu můžeme vidět výměny, při kterých nahrávka není dostatečně ideální, aby spoluhráč mohl útočit. Přesto někteří hráči nerespektují fyzikální zákony a snaží se za každou cenu útočit i míče, které se nacházejí pod páskou sítě.

Alternativní odbití vrchem

Každá nahrávka není „smečovatelná“. V takových případech je smysluplnější odehrát míč ze země a s cílem správného umístění než za každou cenu útočit. Mnoho beachvolejbalistů amatérů si myslí, že odbití obouruč vrchem je – nahrávku vyjímaje – v beachvolejbale zakázáno.

Faktem však je, že takové pravidlo neexistuje. I při turnajích Světové série mohou diváci při složitých herních situacích vidět odbití obouruč vrchem přes síť. Složitost leží v čistotě provedení úderu. V beachvolejbale na nižších úrovních je některý nečistý úder při odbití prsty tolerován nebo je generelně zcela zakázán. Proto existují některé varianty řešení herních situací, při kterých nemůžeme útočit.

Útok ze země

V případě, že hráč nemůže útočit z výskoku, musí si poradit úderem ze země. Není-li možné útočit, může hráč použít odbití spodem mimo osu těla, před sebou nebo přes hlavu. Tato varianta přichází část v úvahu, směřuje-li nahrávka příliš na síť nebo naopak daleko od sítě. Byli jsme však již několikrát svědky toho, že úder bagrem – a ne pohledný útok – rozhodl o vítězství v utkání.

Cíl je cesta

Nezávisle na technice by měl míč přeletět přes síť do pole soupeřů co nejrazantněji. Razantně znamená krátce, dlouze nebo do rohů hřiště tak, aby se soupeř musel hnout z místa. Zvláště u beachvolejbalu nižších úrovní dělají hráči často chyby při odbití po pohybu z místa. Kromě toho se nabízí hrát do středu hřiště. Útok umístěný do tzv. „manželské“ zóny se často podceňuje. Místo toho letí míč přímo na soupeře, který může bez problémů přihrát a vzápětí bodovat. Pokud útočící hráč zvolí úder mezi hráče, často vítězí na základě nedostatku zkušeností, anticipace a komunikace soupeřů.

Z němčiny přeložil Radek Krpač, Das Volleyballmagazin 6/2012