Menu
  • Kategorie: Herní analýzy
  • Napsal Krpač (překlad)

Analýza mistrovství Evropy mužů - hledání odpovědí

miljkovicMichael Mattes, statistik týmu Generali Unterhaching, zpracoval statistická data všech 36 zápasů evropského šampionátu a pokusil se analyzovat silné a slabé stránky nejlepších týmů. Při zpracování statistických se Mattes zaměřil hlavně na herní systémy při útoku po přihrávce a při útoku po vlastním podání.

Jsou dvě možnosti, jak získat bod při soupeřově podání. Buď soupeř zkazí servis, anebo můj tým je úspěšný v útoku po přihrávce. V případě, že můj tým nepromění šanci bodovat po přihrávce, můžeme získat bod buď kvalitním blokem na síti, nebo úspěšným protiútokem. Stejné rozdělení bychom mohli udělat ve hře při vlastním podání.

Šestnáct účastníků mistrovství Evropy absolvovali celkem 274 setů, ve kterých získali v průměru patnáct bodů v situaci po přihrávce podání a skoro osm bodů (7,94) v situaci po vlastním podání. Dohromady tedy získal každý tým v průměru třiadvacet bodů na set, průměrný výsledek každého setu by byl 25:21.

Největším rozdílem v jednom setu vyhráli pozdější mistři Evropy Srbové, kteří porazili Slovinsko v prvním setu 25:9. Nejvíce bodů v jednom setu padlo ve druhém setu utkání Francie – Belgie, rozhodnuto bylo až za stavu 36:34 pro Francouze.

V průměru proměnili účastníci šampionátu 65,5% všech situací po přihrávce podání. Nejlepším týmem v této činnosti bylo Rusko, které mělo úspěšnost 72 procent. V úspěšnosti situací po vlastním podání byly hodnoty velmi vyrovnané. Mezi nejhorší Belgii (30,7) a opět nejlepším Ruskem (38,7 %) nebyl rozdíl procentuálně tak vysoký, v konečném propočtu to však činí 1,85 bodů na set. Naskýtá se tedy základní otázka:

Proč skončilo Rusko na evropském šampionátu až čtvrté, když bylo v situacích po přihrávce soupeřova podání a v situacích po vlastním podání nejlepší?

Našli jsme pár důvodů a trenér Alekno jich bude jistě znát více. Odpověď najdeme v dílčích statistikách, protože i Rusko muselo na mistrovství Evropy odehrát šest zápasů. V základní skupině rozstříleli Rusové své protivníky, mimo jiné i českou reprezentaci, s impozantní úspěšností 83,6% v situacích po přihrávce a 50% úspěšnosti v situacích po vlastním podání. Ve finálových zápasech se však Rusům hlavně v situacích po vlastním podání nedařilo, 32,2% úspěšnosti by stačilo až na čtrnácté místo celkového pořadí. Efektivita servisu zmizela, nepropustný obranný val na síti s obry Volkovem a Muserskiym najednou vykazoval trhliny. Zatímco v zápasech základní skupiny měli Rusové na kontě 3,4 úspěšné bloky na set, ve finálových utkání to bylo již pouze 1,2 bloku na set. Doslova hororem byl pro Rusy druhý set semifinálového zápasu proti Srbsku, kdy při vedení 2:1 na sety zkazili devět servisů a nedali jediné eso. Třetí set skončil výsledkem 34:32 pro Srby, je tedy jasné, jak blízko finále Rusové byli, kdyby neudělali tolik chyb. Že Rusové umějí hrát jinak, dokázali následně při turnaji Světového poháru v Japonsku, kde se bez problémů kvalifikovali na turnaj olympijských her.

Srbsko – bojová mašina

Srbský trenér Igor Kolakovič řekl ke hře svého týmu: „Jsme velmi zranitelní na přihrávce, takže se moji hráči naučili útočit po špatné přihrávce“. Svatá pravda! V přihrávce se Srbové s úspěšností 46,3% umístili až na čtrnáctém místě. V reálné situaci to znamená, že Srbové museli po 229 přihrávkách ze  404 pokusů útočit po vysokých nahrávkách. To je oproti ostatním týmům v každém setu o deset přihrávek méně, které letí přesně k nahrávači. V úspěšnosti útoku je však Srbsko na třetím místě za Ruskem a Itálii. Ve složitých situacích po špatné přihrávce pomohl srbskému týmu Ivan Miljkovič, který dokázal v každé situaci nalézt optimální řešení. Ze statistik je vidět, že i útoky Srbů, které nekončily bodem, byly vedeny razantně a nutily soupeře k vlastním chybám. Srbové jsou hráči, vždy, když se začalo o něco hrát, hráli dobře. Vůle po vítězství a schopnost hrát úspěšně na riziko se projevila v proměňování big pointů v závěrech setů. Tam byli Srbové nejlepší a průběh setů v semifinálovém utkání proti Rusům to jednoznačně dokazuje. Tak hrají šampióni!

Další zajímavosti

Turecko přišlo se zcela jinou taktikou v situacích po vlastním servisu. Ve statistice úspěšnosti servisu se Turci umístili na prvním místě. Nejméně zkažených servisů, ale nejméně es. Servis bez rizika a na jistotu a koncentrace na obranu však Turky ve statistice proměněný break pointů vynesla těsně za Italy. Ve statistice úspěšnosti servisu byli nejhorší Rusové, přesto však byli v situacích po vlastním servisu nejlepší. Dvě různé filozofie vedou k jednomu cíli.