Menu
  • Kategorie: Herní analýzy
  • Napsal Krpač (překlad)

Hledání rizika aneb Analýza mistrovství Evropy žen

127882344_crop_450x500V minulém článku jsem se věnoval analýze mistrovství Evropy mužů, dnes přicházejí na řadu ženy. Během evropského šampionátu žen bylo odehráno 126 setů (o 10 méně než muži), ve kterých týmy získaly v průměru 13 bodů za sety útokem po přihrávce soupeřova servisu a více než devět bodů po vlastním podání. Dohromady získaly jednotlivé týmy v průměru 22 bodů, což znamená, že u žen by byl průměrný výsledek setu 25:19 (muži 25:21). Největší rozdíl bodů v setu uhrály Polky nad Izraelem, když ve druhém setu zvítězily 25:7, nejdelší set sehrály mezi sebou v základní skupině týmy Ruska a Španělska, Rusky ho získaly poměrem 32:30.

Všechny týmy dokázaly proměnit 57,3% situací při útoku po přihrávce podání (muži 65,5%), nejlepšími týmy v této činnosti byly Holandsko a Německo (62,7 procent). Nejhůře útočila na evropském šampionátu po přihrávce soupeřova servisu Ukrajina (44,7%).

 

V činnosti při útoku po vlastním podání předvedl vítězný tým Srbska fantastický výkon (44,7%), což znamená, že mistr Evropy dokázal po každém druhém servisu bodovat. Průměr úspěšnosti zisku bodu po vlastním podání se pohybovala je 41,7%, v této činnosti jsou ženy lepší než muži (34,6%). Oproti Izraeli (25,3% úspěšnosti) získaly Srbky v herním komplexu po vlastním podání o pět bodů více.

Statistická data jasně ukazují, že vyrovnanost špičkových evropských týmů je menší než u mužů, proto se naskýtá otázka, jestli nepořádat evropský šampionát pouze s dvanácti účastníky.

Srbsko – mistr Evropy v protiútoku

Srbsko nebylo nejlepším týmem v situacích po přihrávce podání. Stejně jako muži, byly Srbky náchylné na přihrávce, a proto jim v celkovém hodnocení této činnosti patří až sedmé místo. Přesto získaly oba týmy na evropských šampionátech zlaté medaile. Klíčem k úspěchu Srbek na evropském šampionátu byl jednoznačně v protiútoku, přestože úspěšnost podání patřila k průměrným hodnotám. Velkou sílu ukázalo Srbsko také na bloku a v útoku po vybraných nebo nadražených míčích. V této činnosti byly hlavně zásluhou diagonální hráčky Jovany Brakočevič Srbky nejlepší ze všech týmů. Brakočevič byla vyhlášena nejužitečnější hráčkou evropského mistrovství.

Rusko: Bez servisu a bez přihrávky

Na mistrovství Evropy rozhodně světové šampionky svými výkony nepřesvědčily. Absence největší hvězdy Ljubov Sokolové byla jistě jednou z hlavních příčin neúspěchu ruských volejbalistek, přesto hvězdy, jakými jsou Ekaterina Gamova nebo Natalija Goncharova, by měly Rusko i bez Sokolové přivést na stupně vítězek. Rusky útočily nejlépe ze všech týmů (31,5%), přesto však převaha v útoku nebyla tak výrazná, jak je „sborná“ zvyklá (Němky 30,7%, Srbky 30,6%). Největší slabinou ruského týmu byla přihrávka (předposlední místo), v hodnocení chyb na přihrávce byly Rusky dokonce poslední (13,4 procent přímých chyb na přihrávce!). Tím je také odůvodněna relativně slabá úspěšnost ruského týmu v situacích po přihrávce podání (18,5% úspěšnosti). Slabiny měl ruský ovšem i v situacích po vlastním podání. Důvodem je slabý servis Rusek, předposlední místo v počtu es a druhé místo v počtu chyb na podání jsou známkou toho, že Rusko nešlo na podání do rizika.

Německo – na cestě vzhůru

Cesta, kterou se Němky pod trenérem Guidettim daly, ukazuje neustálý vývoj směrem vzhůru. Prvním  Guidettiho bylo: „Přinést do týmu více stability – na přihrávce, nahrávce a v útoku.“ Po neúspěšné Grand Prix pracoval Guidetti na eliminaci chyb. Hráčky nacvičovaly herní situace, při kterých – když bylo riziko vlastní chyby při útoku příliš veliké – musely narušit soupeřovu přípravu na útok. Hráčky například lobovaly do zóny I a II na nahrávačky. Výsledkem bylo druhé místo v hodnocení chyb jednotlivých týmů (4,5%). Zajímavé bylo, že Němky prohrály na evropském šampionátu pouze čtyři sety, jeden v základní skupině a tři ve finále. V těchto setech však úspěšnost situací po vlastním podání klesla (1,3 vítězných bloků na set oproti 3,4 blokům na set ve vítězných setech).

 Že cesta vyššího rizika je správná, dokládá další statistika. Holanďanky, vítězky statistiky vlastních nevynucených chyb, skončily na evropském šampionátu až na sedmém místě, zatímco medailistky šampionátu skončily v této statistice hluboko v poli poražených.

Z němčiny přeložil Radek Krpač, Das Volleyballmagazin 3/2012.