Menu
  • Kategorie: Učení a trénink

Líný osel a temperamentní kůň

Před čtrnácti dny proběhl volejbalový kemp mládež v Liberci, o němž jsem již psal. Napsal nám jeden z jeho účastníků a rovněž náš pravidelný čtenář Pavel Řezníček. Část jeho dopisu uveřejňuji, jelikož téma, jež rozebírá, vybízí k reakci. Tady je dopis a moje reakce. „Jako účastník 11. kempu Zdeňka Haníka jsem si odnesl spoustu zajímavých ponaučení a zážitků, touto cestou se s vámi rád o dva nejvýraznější podělím. Hned první den mne překvapila forma, kterou se mladí svěřenci měli naučit  hernímu chování - konkrétně radovat se z bodu. Jednou z podmínek k zisku bodu při hře byla nutnost "oslavit bod", tým který neprojevil radost povykem si bod nepřipsal. Tato metoda se mi zdála jako nepatřičná, zvláště po větě "vy neprojevujete spontánní radost, žádný bod nebude" (foto: www.pankiv.cz)

  • Napsal Mgr. Miro Vavák, PhD.
  • Kategorie: Kondice obecně

Ženy a volejbal očima kondičního trenéra

Volejbal je dnes rovnako zastúpený ženami aj mužmi na vrcholných svetových podujatiach. Tým, že volejbal žien nemal vlastne nikdy obmedzenia, ako tomu bolo v iných športoch, ktoré boli uznávané ako „čisto mužské“, jeho vývoj bol rovnomernejší. Nieklen technika, ale skúsenosti zo sveta vrcholového športu ukazujú, že aj fyzické zaťaženie žien sa neustále zvyšuje a v postupne sa blíži k zaťaženiu mužov. V extrémnych prípadoch v individuálnych športoch sa im až vyrovnáva. Ale ženský organizmus vzhľadom na jeho funkciu a predurčenie nie je schopný dlhodobo odolávať takémuto fyzickému zaťaženiu...

  • Napsal Petr Juda
  • Kategorie: Medicínská oblast

Potíže v oblasti nohy: patní kost

Nohou rozumíme tu část dolní končetiny od hlezeného kloubu až po prsty. Díky uspořádání kostí, kloubů, vazů, svalů a šlach můžeme chodit po dvou končetinách, což je v přírodě u savců rarita. Žádný jiný savec nechodí trvale vzpřímeně. Tudíž poměrně malá část těla je schopna unést celou váhu jedince. A z toho také vyplývá mnoho problémů a potíží, které mohou v tomto útvaru nastat. Hlavní příčinou bolestí v oblasti nohy je právě to, že chodíme po dvou  končetinách a že ne vždy to noha vydrží. Pro dokonalé rozložení zátěže hmotnosti těla na nohu, pro pružnost chůze a tlumivý účin je uzpůsobena podélná a příčná klenba nožní. Hlavní opěrné kosti jsou pata a I. a V. metatars (zánártní kost). Zaměřím se hlavně na patní kost, největší v oblasti nohy....

  • Napsal Mgr. Miro Vavák, PhD.
  • Kategorie: Plánování a periodizace

Květen: konkretizace kondiční přípravy

V máji sa vo väčšine klubov a to jak dospelých, tak mládežníckych končí. Máme na mysli hernú sezónu. A teda je potrebné uvažovať, čo ďalej. Ako trénovať, ako zaujať hlavne mladých hráčov a hráčky a hlavne ako stratiť čo najmenej z už nadobudnutých schopností a zručností. My sa budeme viac zaoberať pohybovými schopnosťami. Teda ako si zachovať silu, rýchlosť, vytrvalosť, alebo koordinačné schopnosti. Je predsa záujmom každého trénera, aby aj po následných prázdninách sa hráč" v čo najlepšom stave... (Jarda Škach v květnu zpravidla bojuje o titul v Německu, foto zdroj: www.pankiv.cz)

  • Napsal Petr Juda
  • Kategorie: Psychologická oblast

Jak trénovat představivost?

Jako doplnění mého posledního článku „Představivost: způsob, jak být lepší“ ze dne 1.5.2008 o tvoření obrazů bych chtěl použít volně upraveného článku z knihy Volleyball Cybernetics, autorů S.Kellnera a D. Grosse, nakladatelství Paperback 1996, USA. Každá soutěžní situace nabízí tvořivé příležitosti k úspěchu. Nadneseně řečeno: hráč k nezaplacení je ten, pro něhož je výzva podnětem k jeho nejlepší hře. J.F. Kennedy: „Nejsou žádní velcí lidé. Jsou jen velké příležitosti“. Využívejte příležitostí! Zde je doporučení a postup učení:... (Foto: podává Lukáš Gucký)

  • Napsal Mgr. Miro Vavák, PhD.
  • Kategorie: Kondice obecně

Volejbal i pro věkově pokročilé

Pohyb je základnou vlastnosťou každej živej hmoty. Ľudstvo na to pomaly začína zabúdať. Už nie len za oceánom, ale aj v našich končinách sa stále viac stretávame s nadváhou, až obezitou. A pritom nejde iba o nikdy nešportujúcu populáciu. Ide často o "bývalých" vrcholových športovcov... Ako je to možné? Prečo sa medzi bývalými športovcami stretávame tak často s týmto problémom? A to ešte nehovoríme o iných zdravotných problémoch, ktoré nastávajú po 7-15 rokoch od ukončenia aktívnej činnosti. Organizmus je jedna obrovská továreň...

  • Napsal Petr Juda
  • Kategorie: Psychologická oblast

Představivost: způsob, jak být lepší

"Lyžař stojí na vrcholku hory a připravuje se k nejdůležitějšímu slalomu života, protože usiluje o olympijské zlato. Měl možnost absolvovat jenom dva tréninky na trati kvůli povětrnostním podmínkám a kvůli nemoci. V mysli si však si projel trať nespočetněkrát. V okamžicích předtím než vyrazí, ještě jednou projede tratí ve své mysli, vidí každý oblouk, pociťuje jak jeho tělo reaguje na každou bouli a změnu směru. Tím lyžařem je Jean Claude Killy. Věří v sílu své představivosti. Na olympijských hrách 1968 v Grenoblu vyhrává všechny tři zlaté olympijské medaile ve sjezdu, slalomu a obřím slalomu.“ V čem je kouzlo obrazů, které pomáhají lyžaři na hranici rizika vyhrávat zlaté medaile ...? (foto: Jakub Sobek, jedna z nadějí českého volejbalu)

  • Napsal Mgr. Miro Vavák, PhD.
  • Kategorie: Síla

Prostředky silové přípravy mládeže 2.

V dnešnom príspevku, ktorý nadväzujeme na článok, ktorý bol uverejnený minulý týždeň. V tomto príspevku sme sa venovali základným princípom, podľa ktorých by mali kondične trénovať mladí volejbalisti. V druhom príspevku sa dnes budeme zaoberať konkrétnymi tréningovými prostriedkami na rozvoj SILOVÝCH SCHOPNOSTÍ, ktoré sú vhodné pre mládež, respektíve v akých obmedzeniach je ich možné realizovať. Pri tréningových prostriedkoch, ktoré sú plnohodnotne vhodné až pre dospelých hráčov sú upozornenia, ako je ich vhodné vykonávať v mladšom veku. Vo všeobecnosti sa jedná o častejšie používané cvičenia...

  • Napsal Jiří Zach
  • Kategorie: Blokování

Co se mi nedaří, aneb několik vět k blokování.

Další velice důležitou herní činností je blokování. Metodické postupy jsou jasné a jasná je i důležitost v dnešním volejbale. Volejbal se přes veškeré změny rozhoduje na síti útokem a blokování je jedna z mála možností, jak útoku efektivně zabránit. V průběhu tréninkového procesu se žáky nemám většinou problém jak blokování naučit. Blokování je činnost, kterou si můžete připravovat hluboko v žákovském věku formou průpravných cvičení. Naučit pohyb po síti, srážení míče, práce rukou nad sítí. Existuje spousta dobrých průpravných cvičení. Není ani problém v pozdějším věku s taktikou blokování.

  • Kategorie: Učení a trénink

Zatracená technika … a deset doporučení pro trenéry.

Opakovaně se na našich stránkách objevila diskuse o technice herních činností, a to především v komentářích pod články Jiřího Zacha. V podstatě se rozdílné názory točily kolem otázek jako: Co je optimální technika? Existuje jediná správná technika? Je nutné trvat za všech okolností na správné technice? Existuje něco jako individuální pojetí techniky? Je nedodržení správné technikou natolik fatální chybou, že se nedá nijak kompenzovat? Atd. Rád bych se k tomu vyjádřil a v závěru článku shrnul svůj názor do deseti doporučení. Začněme definicí z nejautoritativnější publikace z oblasti tréninku od docenta Dovalila z roku 2002 Výkon a trénink ve sportu.... (foto: www.pankiv.cz)