Menu
  • Napsal Mgr. Miro Vavák, PhD.
  • Kategorie: Vytrvalost

Běhat nebo neběhat ve volejbalové přípravě

rychlostBeh – je najelementárnejšou ľudskou pohybovou činnosťou. Nie chôdza, ako si to bežne myslíme, ale beh. Zoberme si malé dieťa. Keď sa naučí stáť chvíľu na mieste, učí sa chodiť. Ako prvé zdoláva krátke úseky a to nie pomalou chôdzou, ale svižným kolísaním z jednej nohy na druhú, čo vyvrcholí prvým behom. Až neskôr sa naučí spomaliť a udržať rovnováhu aj v pomalej pohybovej činnosti - chôdzi. Beh je z hľadiska pohybu jednoduchším prvkom, jako chôdza. Zotrvačné sily pomáhajú bežcovi udržiavať rovnováhu, a preto sa rytmicky zapája menej svalových skupín do jednoduchého behu (poklusu) ako do chôdze. Ak by sme chceli chôdzu porovnať s rýchlym behom – šprintom, tam už je situácia trochu iná. Ale vo volejbale nás maximálna bežecká rýchlosť nemusí moc zaujímať, jako už bolo viac krát spomenuté v predchádzajúcich článkoch. Ale nech sa na beh pozeráme z ktorej koľvek strany, je nevyhnutným pohybovým tvarom aj vo volejbale.

  • Napsal Zdeněk Haník
  • Kategorie: Plánování a periodizace

Běhat nebo neběhat ve volejbalové přípravě

Beh – je najelementárnejšou ľudskou pohybovou činnosťou. Nie chôdza, ako si to bežne myslíme, ale beh. Zoberme si malé dieťa. Keď sa naučí stáť chvíľu na mieste, učí sa chodiť. Ako prvé zdoláva krátke úseky a to nie pomalou chôdzou, ale svižným kolísaním z jednej nohy na druhú, čo vyvrcholí prvým behom. Až neskôr sa naučí spomaliť a udržať rovnováhu aj v pomalej pohybovej činnosti - chôdzi. Beh je z hľadiska pohybu jednoduchším prvkom, jako chôdza. Zotrvačné sily pomáhajú bežcovi udržiavať rovnováhu, a preto sa rytmicky zapája menej svalových skupín do jednoduchého behu (poklusu) ako do chôdze. Ak by sme chceli chôdzu porovnať s rýchlym behom – šprintom, tam už je situácia trochu iná. Ale vo volejbale nás maximálna bežecká rýchlosť nemusí moc zaujímať, jako už bolo viac krát spomenuté v predchádzajúcich článkoch. Ale nech sa na beh pozeráme z ktorej koľvek strany, je nevyhnutným pohybovým tvarom aj vo volejbale.

  • Napsal Mgr. Miro Vavák, PhD.
  • Kategorie: Plánování a periodizace

Kondiční příprava na začátku sezóny

Dnes sa už nachádzame po pár dňoch prípravy a zistili sme v akom stave sa nám hráči vrátili z dovolenek. Realizovali sme prvé tréninkové jednotky a môžeme naplno, s objektívnymi informáciami budovať nový tréninkový plán aj v kondičnej  príprave. V tomto čase je totiž práve fyzická príprava prioritná aby sme si vytvorili dobré predpoklady pre kvalitný herný trénink

  • Napsal Jiří Zach
  • Kategorie: Vybírání, hra v poli

Drobné poznatky z finiše juniorů (vybírání)

Příprava na ME juniorů v Brně vrcholí a tak se přezkoumává vše, co ve hře skřípe a co lze ještě vylepšit. Junioři absolvovali několik utkání s extraligovými oddíly a pak v Itálii se špičkovými juniorskými celky. Samozřejmě razance útoků je něco, s čím se asi v naší juniorské těžko mohli setkat. Jeden z hříchů našich hráčů, který se při těchto utkáních jasně projevuje, je naučený způsob vybírání. Dalo mi mnoho práce přesvědčit hráče o vybírání v úkroku a v převalu bokem oběma či jednou rukou. Velkým nešvarem některých hráčů je držení rukou při vybírání příliš u těla.

  • Napsal Mgr. Miro Vavák, PhD.
  • Kategorie: Síla

Variace silových cvičení

Dnes je už bežné že, jednotlivé kluby majú svoje vlastné posilňovne. Tie sú viac, alebo menej dobre vybavené posilňovacím náradím. Ale máme aj kluby, ktoré nemajú vlastné posilňovacie „salóny“ a je nevyhnutné, aby navštevovali rôzne FITKÁ, či iné aj nie práve optimálne posilňovne. Jednou z mincí je teda vybavenie samotnej posilňovne. Čím je posilňovňa vybavená kvalitnejšími posilňovacími strojmi o to jednoduchšiu prácu má tréner.

  • Napsal Zdeněk Haník
  • Kategorie: Systémy a principy hry

Obrana nebo útok …?

Svého času jsem vedl polemiku s volejbalovým dobrodruhem Zdeňkem Cikrdlem o tom, co je ve volejbalu důležitější: zda obrana nebo útok. On tvrdil, že volejbal se rozhoduje obranou a já kontroval, že se asi nedívá na statistiky a že moderní volejbal je útok. Pokud bychom se na věc podívali přísně odborně, tvrdíme vlastně oba nesmysl, jelikož se na tuto otázku ani nedá odpovědět. Představte si, že bychom chtěli naprosto exaktně odpovědět na to, zda v 2. světové válce rozhodla slabá obrana Němců či útočná síla spojenců. Ano, výsledek utkání je vždy výsledkem souboje mezi tvrdostí, bezchybovostí a překvapivostí útoku proti sveřeposti, odhodlanosti a rafinovanosti obrany. A platí to oboustranně. Vždy jedna strana zvítězí, protože její útok, byl silnější než obrana soupeře a naopak vlastní obrana byla silnější než útok soupeře. Někdy se vyskytnou určité zajímavosti či nepravidelnosti, ale v principu toto vysledujeme vždy. Přesto i nadále tvrdím, že se moderní mužský volejbal se rozhoduje v útoku. Tento výrok však musím postavit do náležitých souvislostí.

  • Napsal Mgr. Miro Vavák, PhD.
  • Kategorie: Plánování a periodizace

Začátek kondiční přípravy v nové sezóně

Opäť sa začína nová sezóna a s ňou aj začiatok fyzickej prípravy každého jednotlivca v kontexte a spojitosti celého družstva. Sú to dve samostatné časti. Na jednej strane je konkrétny hráč so svojimi silnými aj slabými stránkami a na druhej strane sú potreby družstva a herného postu hráča. To znamená, že je potrebné vytvárať fyzicky zdatného jedinca, ktorý si dobre zastane svoje funkcie v družstve a na druhej strane eliminovať jednotlivé nedostatky u konkrétnych hráčov. Takto to postupuje takmer v každom družstve. Preto sa aj na problém fyzickej prípravy musíme pozerať z viacerých stránok ako sú tréneri bežne zvyknutí.
(foto:www.pankiv.cz)
  • Napsal Jiří Zach
  • Kategorie: Po podání soupeře

Opět něco ke střelbě

Jeden možná malý, ale dle mého názoru docela důležitý detail ke střelbě. Jak už jsem se několikrát vyjádřil, má střelba i svoje psychologické aspekty, které pramení z problému vzájemné důvěry a odevzdání se mezi nahrávačem a smečařem. Důvěra je dána také mimo jiné úspěšností a úspěšnost je daná také správným technickým provedením.

  • Napsal Zdeněk Haník
  • Kategorie: Blokování

O blokování i o tom, jak holky utíkaly Léblovi do diagonály …

Jako začínající trenér v Bratislavě a záhy v rakouském Ennsu jsem byl zamilován do blokařské činnosti a snažil jsem se všemožně dokázat, že blok je nejdůležitější činnost ve volejbalu. Zajímal jsem se o statistiku, sbíral data ze všech světových soutěžích a jako trenérský asistent (v Bratislavě) jsem se soustředil zejména na obranu. S dogmatickou náruživostí jsem hledal důkazy, že družstvo, které lépe blokuje, vyhrává. Byl jsem dokonale informován o průměrných počtech bloků na set nejlepších světových družstev i nejlepších blokařů, kterými byli v té době třeba Lucchetta, Gardini, Petrovič, Olikver, Van de Goor, Mester a další, mezi našimi hráči kralovali Bláha, Vojík a Pochop. Zaměřil jsem svou trenérskou energii na nácvik a trénink bloku. Mýlil jsem se ... (foto: www.pankiv.cz)

  • Napsal Mgr. Miro Vavák, PhD.
  • Kategorie: Koordinace

Lateralita (stranová orientace) ve volejbalu

Volejbal je typický laterálny šport. To znamená, že je jasne vyhranený pravák a ľavák. Iba veľmi výnimočne sú hráč, či hráčka schopní použiť ROVNOCENNE obe ruky. Občas sa síce stretávame s opačným krokom pri odraze na smeč, ale to je skôr vecou nesprávneho návyku. Už samotné postavenie družstva sa odvíja od toho, koho máme praváka, koho ľaváka a čo sa nám hodí do nášho herného poňatia. V dnešnej dobe je už každému jasné, že prerábať ľaváka na praváka je kontraproduktívne a vlastne nezmyselné. Síce je vhodné, aby boli hráči schopný –ako, tak- použiť aj druhú ruku a vedeli sa odraziť aj z druhej nohy, ale vždy to bude menej kontrolovaný pohyb a tým aj menej aktívny... (Foto: David Pankiv)