Menu
  • Napsal Petr Juda
  • Kategorie: Psychologická oblast

Mentální stránka volejbalu IV: podvědomí pracuje za nás a pro nás.

blok1V posledním mém článku jsem se zabýval podvědomím. Uvedl jsem, že podvědomí je zodpovědné za zapamatování a produkci všech naučených návyků a dovedností. Platí to i pro volejbal. Volejbalové činnosti a dovednosti jsou však poměrně složité, nikdy nejsou izolované a naopak jsou vždy v návaznosti jedné na druhou.

  • Napsal Mgr. Miro Vavák, PhD.
  • Kategorie: Plánování a periodizace

Trénink kondice v létě 1.

kondice-behSnom každého trénera je, že mu hráči po letnej prestávke prídu ak už nie dobre fyzicky pripravený ( čo si uznajme, je skôr snom ), tak aspoň v stave použiteľnom pre možnosť začať trénovať aktívne hneď od začiatku novej sezóny. Na takýto začiatok si ale musíme pripraviť pôdu už na konci sezóny. Tréner by nemal pustiť hráčov skôr na letnú prestávku, kým sa s každým individuálne nedohodne, ako sa má počas letnej prestávky pripravovať...

  • Kategorie: Učení a trénink

POTKALI SE TŘI (1. díl) … aneb polemika na pokračování o tom, jak učit sportovní hru.

Potkali se tři: profesionální volejbalový trenér Zbyněk Radil, bývalý volejbalový hráč a příležitostný trenér Václav Doskákal a docent na Fakultě sportu oboru sportovní hry doc. Karel Nezažil.

Radil: Pánové, myslíte, že umíme učit sportovní hru nebo, že jenom zkoušíme různé metody a doufáme, že naše metody zapůsobí a hráči se naučí hrát …?

  • Napsal Jiří Zach
  • Kategorie: Nahrávka (nahrávač)

Specializace ve volejbale: jak, kdy, kdo?

nahravackaMám tak trochu obavu, že už jsem poněkud vlezlý a možná až drzý s tím, co chci v několika řádkcích říci čtenářům volejbalových stránek. Jde mi opět o nahrávače a jde mi opět jeden z hlavních produktů nahrávačského umění – rychlou střelbu do kůlu. Nepůjde mi přímo o techniku nahrávání, nepůjde mi ani o distribuci, či taktiku. Půjde mi o specializaci nahrávače. Tedy o to, kdy specializovat hráče na post nahrávače.

  • Napsal Petr Juda
  • Kategorie: Psychologická oblast

Mentální stránka volejbalu, 3.díl: tajemná oblast podvědomí.

mozek2Mozek řídí činnost lidského těla. Lidská mysl je řídící centrum všech výkonů. A zde velkou roli hraje naše podvědomí. Podvědomí ovládá jednak všechny samovolné, tělesné funkce jako je regulace krevního tlaku, tepové frekvence, rytmu dýchání, polykání, trávení, svalové reflexy apod. Zároveň je odpovědné za zapamatování si a produkování všech naučených návyků a tělesných dovedností o nichž nemáme čas přemýšlet, ale jen je provádíme (chůze, běh, mluvení…) tedy i volejbalové dovednosti ...

  • Napsal Jiří Zach
  • Kategorie: Po podání soupeře

Proč trvám na rychlé střelbě …

brazilie-volejbalNa webové straně Českého volejbalového svazu jsem uveřejnil článek, v němž vysvětluji, možnosti programu Data Volley z hlediska odborného. Pár řádek z tohoto článku si vypůjčím pro jinou argumentaci: Brazílie vyhrála od roku 2002 (MS) všechny světové turnaje. Podle dlouhodobého sledování to bylo vždy spojeno s nejlepším útokem.

  • Napsal Mgr. Miro Vavák, PhD.
  • Kategorie: Rychlost

Akcelerační rychlost budujeme celý rok

akceleracePomerne často sa stretávame s pojmom maximálnej rýchlosti vo volejbale. Pod týmto pojmom chápeme rýchlosť pohybu po ihrisku či rýchlosť vykonania hernej činnosti. Aj keď je to v podstate stále akceleračná a nie maximálna rýchlosť, je to potrebné chápať ako maximálne NASADENIE na dané cvičenie. Je vhodné takého cvičenia vykonávať počas celoročnej prípravy?

  • Napsal Mgr. Miro Vavák, PhD.
  • Kategorie: Plánování a periodizace

Akcelerační rychlost budujeme celý rok

kondice-behPomerne často sa stretávame s pojmom maximálnej rýchlosti vo volejbale. Pod týmto pojmom chápeme rýchlosť pohybu po ihrisku či rýchlosť vykonania hernej činnosti. Aj keď je to v podstate stále akceleračná a nie maximálna rýchlosť, je to potrebné chápať ako maximálne NASADENIE na dané cvičenie. Je vhodné takého cvičenia vykonávať počas celoročnej prípravy?