- Kategorie: Zajímavé projekty
- Napsal Krpač (překlad)
Duální koncept výchovy mladých hráčů v hale i na písku
Zvýšení zájmu volejbalové veřejnosti o beachvolejbal, který se stal rovnocenným sportovním partnerem šestkového volejbalu v hale, donutilo volejbalové trenéry se zamyslet nad tím, jak v sezóně nabídnout halovým volejbalistům kvalitní vzdělání v beachvolejbalu. S konceptem, který dokazuje, že halový i pískový volejbal můžeme provozovat v jakékoliv fázi sezóny, přišlo volejbalové centrum vrcholové přípravy v Berlíně.
Družstvo se skládá z hráček ročníků 1998/99, navštěvují devátou a desátou třídu sportovního gymnázia a je prvním rokem součástí reprezentačního centra vrcholové přípravy volejbalu (Bundesstützpunkt). V týmu je asi polovina hráček z Berlína, druhá polovina hráček využívá možnosti ubytování na internátu. Hlavní soutěží pro tyto hráčky byla v hale Regionalliga, některé z nich se však staly základním kamenem prvního týmu, který v letošní sezóně vyhrál 2. bundesligu.
Trénink na písku byl cíleně zvolen na pondělí a volný den na úterý, aby tréninkové jednotky neprobíhaly za sebou na různých površích. Přizpůsobení se různým povrchům i různým druhům míčů tak probíhala bez větších komplikací. Z důvodů nedělních zápasů byly pondělní tréninkové jednotky hodně zaměřeny na techniku.
Během těchto tréninků se trenéři zaměřili hlavně na trénink základních technik bagru, nahrávky a úderu na jiném povrchu, než byly hráčky po týdenní zátěži zvyklé v hale. Techniky jednotlivých herních činností se přitom liší pouze v detailech. Nahrávka v beachvolejbale podléhá velmi přísným kritériím stejně jako nahrávka nespecializovaných hráčů z pole v hale, liší se pouze u nahrávky nahrávačů specialistů. Halový povrch umožňuje hráči u přihrávky rychlý pohyb vzad, na písku je hráč nucen více přihrávat mimo osu těla. Technika tvrdého útočného úderu je na obou površích stejná, na písku se více používá „roláda“, v hale lob.
Menší počet hráčů vede v beachvolejbale k větší zodpovědnosti za provedení a kvalitu jednotlivých akcí a také následných akcí. Proto se velmi často trénovala přihrávka s následným přechodem do útoku či nahrávka s následným vykrytím. K tomu byla neustále trénována anticipace následných situací nejen na polovině vlastního týmu, ale také na polovině soupeře. To je důležité z důvodu komplikovaného pohybu hráčů v písku.
Komplexní trénink beachvolejbalistů vedl k tomu, že hráčky trénovaly všechny herní dovednosti. Nahrávačky útočily, blokařky přihrávaly, smečařky nahrávaly. To přispělo k všestrannosti hráček. „V beachvolejbalovém tréninku jsme se zaměřili hlavně na pohyb bez míče, pohyb k míči a vnímání herního děje. Pro hráčky bylo velmi složité se každé pondělí přizpůsobit novým podmínkám, ale to bylo smyslem tréninků na písku. To se také pozitivně projevilo v úspěšné sezóně,“ říká trenér VCO Berlín Mirko Pansa.
Hlavním cílem pondělních tréninků přitom nebylo naučit hráčky beachvolejbalu, nýbrž trénovat volejbalové techniky ve ztížených nebo nezvyklých podmínkách. Proto byly do pondělních tréninků zařazeny pouze dvě volejbalová pravidla: Zákaz přihrávky prstama z důvodu tréninku dolních končetin při přihrávce a zákaz odbití prstama přes síť. Obě pravidla pomáhají k rozvoji individuálního vývoje hráček a přitom připravují sportovkyně na možnou pozdější dráhu beachvolejbalistek. Jako nouzový úder byl v obraně v poli i v útoku povolen tzv. Tomahawk.
V ideálním případě stráví hráčky v reprezentačním centru v Berlíně čtyři roky. Průběh tréninků v písku a v hale v prvním roce jsme vám podrobně popsali, v dalších letech poměr tréninkových jednotek v písku mírně vzrůstá, přesto je trénink nadále zaměřen na techniku jednotlivých činností. Zaměření hry na dva proti dvěma na celém hřišti stoupá, i z důvodu přihrávky ve formaci dvou hráčů. Vysoká nahrávka, která je důležitou součástí hry halového volejbalu, je zachována. Měkký povrch je přímo predestinován pro rozvoj techniky obranných zákroků v poli. K tomu dochází k jednoduchým taktickým variantám v obraně na síti a v poli (blok lajna – diagonála).
Ve třetím roce je trénink zaměřen na útočnou variantu „roláda“, rychlost nahrávky se stává více variabilní. S rostoucími variantami útočných úderů přichází větší nároky na obranu na síti i v poli, která je také trénována.
Ve čtvrtém roce VCO Berlín je beachvolejbalový trénink pevnou součástí rozvoje hráček, v létě absolvují volejbalistky čtyř- až šestitýdenní blok na písku s účastí na mnoha beachvolejbalových turnajích. Zde může docházet k termínovým kolizím mládežnických reprezentací, rozumnou komunikací se však i tato úskalí dají zvládnout.
Otázka, jestli zahrnout beachvolejbalový trénink do tréninku halových volejbalistů, byla zodpovězena. Je pouze otázkou, jak to udělat, aby se beachvolejbalový trénink mohl stát pevnou součástí volejbalového tréninku.
Z němčiny přeložil Radek Krpač, Schwerin 9. června 2014
Zdroj: Volleyball-Magazin 6/2014