- Kategorie: Útočný úder
- Napsal Krpač (překlad)
Rychlá hra středem sítě zabudována do systému hry
V minulém článku jsme rozebrali útok prvním sledem. Kromě dosud jmenovaných komponentů obsahuje volba strategie pro rychlý útok prvním sledem další dva aspekty, neboť nejde pouze o rychlý útok středem sítě jako takový, ale o zabudování hry prvního sledu do koncepce celého týmu. Proto je otázka, v jaké situaci je středový hráč úspěšný, pouze jedním aspektem, který musíme zohlednit. Druhý aspekt je naopak zaměřen na úspěšnost ostatních útočníků. Ve své podstatě jde o to, aby nahrávač zapojil do útoku blokaře tak, aby upoutal pozornost blokařů a přitom využil ostatních hráčů, kteří mají možnost útočit z výhodných pozic do nekompaktně obrany na síti soupeře. Z důvodu tohoto aspektu by měl trenér velmi dobře analyzovat vlastní hru, z jaké pozice jsou jeho útočníci na kůlech úspěšnější. Jestli v zóně IV nebo v zóně II.
Úkolem týmu je vytvořit útočnou hrozbu pro obranu týmu soupeře a přetáhnout pozornost na nesprávnou stranu a nakonec útočit z výhodné pozice. Například pokud mám v týmu velmi dobře a rychle hrajícího smečaře v zóně IV, měl by nahrávač sehrát kombinaci po nahrávce č.1 nebo 3 (rychlík za hlavu), aby to měl středový hráč, jakmile zjistí, že neútočíme středem sítě, obtížné postavit kompaktní blok proti útoku ze zóny II. Naopak pokud budu mít ve svých řadách silného diagonálního hráče, je výhodně sehrávat s blokařem útočnou kombinací s nahrávkou č. 4 (vystřelená nahrávka na 2-3 metry).
Tip pro praxi - dva útočníci v kombinaci
Trénink kompaktní obrany na síti v těchto situacích je následovné. V zóně VI lobuje hráč míč na druhou stranu na libero, jeden hráč je připraven na útok středem sítě a druhý na útok ze zóny II. Po přihrávce libera volí nahrávač buď útok středem sítě (nahrávka č. 4) nebo dá vyniknout diagonálnímu hráči v zóně. Na druhé straně je blokař, který musí na tuto útočnou kombinaci reagovat, musí rozhodovat, jestli se tvz. „vyvěsí“ nebo se rozhodne chvíli počkat a pak teprve brání hráče v zóně II. V případě, že libero nepřihraje přesně, musí nahrávač rozhodnout, jestli je ještě možné hrát středem sítě či nikoliv. Na takovou situaci blokař adekvátně reaguje.
Tip pro praxi - se třemi útočníky
Druhá varianta se hraje již se třemi útočníky. Nahrávač zvolí, komu dá důvěru, a kdo tedy bude útočit a podle toho jedná a domlouvá se s ostatními hráči. Nahrávač se domluví se středovým hráčem na druhu nahrávky a poté volí nahrávku i do kůlů tak, aby to měl blokař soupeře daleko. Blokující hráči naopak volí přesuny na bloku tak, aby vždy bránili jednoblokem.
Na závěr
Trenéři, kteří se zabývají útokem středem sítě by měli vědět, že přihrávka týmu není často tak kvalitní, aby mohli nahrávači vyzvat hráče k rychlé hře. Nejlepším prostředkem proti rychlé hře soupeře je tedy kvalitní servis a útok.
Z němčiny přeložil Radek Krpač, Das Volleyballmagazin.