- Kategorie: Učení a trénink
- Napsal Radek Krpač
Warm Up – Úvodní fáze tréninku ve volejbalu
Každý trénink musí začít tzv. „zahřívací“ fází (anglicky Warm Up), která sportovce připraví na tréninkovou zátěž, aby se předcházelo nebezpečím zranění.
Pod pojmem zahřívací fáze rozumíme všechny prostředky, které slouží k vytvoření optimálního psychofyzického a koordinačně-kinestetického přípravného stavu sportovce ať už před tréninkem nebo před utkáním.
Zahřívací část tréninku má vliv na všeobecné zlepšení připravenosti organismu na zátěž, na zlepšení koordinace sportovců, jejich psychiky a předcházení zranění. Přestože nebyl pozitivní vliv zahřívací fáze jednoznačně dokázán, etablovala se v rámci prevence zranění do každé tréninkové jednotky. Mnoho zranění svalstva, šlach a vazů si hráči přivodí v úvodní části tréninku, která může být zdůvodněna nedostatečným zahřátím organismu sportovců.
Správný Warm Up se dělí do tří kategorií:
- Všeobecné zahřátí organismu
U všeobecného zahřátí by měly být zařazeny cvičení na podporu srdečního oběhu a procvičení celého svalového aparátu – rozběhání, nenáročné hry, gymnastika, atletická abeceda
- Všeobecné individuální zahřátí organismu
Všeobecné individuální zahřátí slouží ke zlepšení připravenosti organismu na samotný výkon na vyšší sportovní úrovni. Individuální rozcvičení dbá na potřeby, přání a předpoklady jednotlivých sportovců (např. delší rozběhání, speciální strečink, různé varianty atletické abecedy).
- Speciální zahřátí organismu
Speciální zahřátí organismu je zaměřeno na sportovní odvětví a jeho typické nároky. Je zaměřeno na zvládnutí nároků tréninkového procesu. Tady se využívají cvičení, které bezprostředně souvisí s volejbalem (rozházení s míčem, bagrball).
Při volbě objemu a intenzity rozcvičení je třeba respektovat tréninkový stav sportovce. Můžeme zařadit zcela nový rozcvičovací program nebo velmi intenzivní zahřátí organismu, nesmíme však u špatně trénovaných jedinců způsobit hned v úvodu tréninku takovou únavu, že nebudou schopni zvládnout hlavní část tréninku. Rozcvičovací fáze by ve volejbalovém tréninku neměla trvat déle než 45 minut.
Atletická abeceda
Atletická abeceda hraje v úvodní fázi tréninku velmi důležitou úlohu. Cvičení nám umožní systematickou progresivní zátěž dolních končetin a přispívá k prevenci zranění organismu při další zátěži. Vzdálenost, na kterou hráči atletickou abecedu provádějí, by neměla být delší než 20 metrů a obsahuje cvičení se změnami provedení, směrů běhu a pohybu dolních končetin.
Liftink, skippink, běh roznožný, křižný, jedna noha provádí liftink, druhá skippink, různé varianty skoků, běhy do stran – to jsou pouze některé varianty atletické abecedy. Ve fantazii a kreativitě se meze nekladou. Další součástí abecedy mohou být volejbalové specifické výskoky – dvoukrokový, tříkrokový rozběh na smeč, volejbalové předskoky, aktivace nohou, poskoky do nízkého střehu atd. Na tomto místě je třeba zdůraznit potřebu zpětné vazby trenéra, který hráče opravuje a přispívá tím ke zlepšení jednotlivých specifických pohybů.
Z němčiny přeložil Radek Krpač
Zdroj: www.volleyball-training.de