- Kategorie: Učení a trénink
- Napsal Žďárská (překlad)
Rozvoj sportovních dovedností volejbalových hráčů I.
Cílem každého sportovního výkonu je rozvoj sportovních dovedností, tedy pohybovým učením získané předpoklady nutné pro realizaci výkonu tak, abychom dosáhli co největší efektivity, vysoké výkonnosti a zároveň bezpečnosti. Příprava na daný sportovní výkon zahrnuje celou škálu činností, která danému sportovnímu výkonu předchází a je třeba ji pečlivě plánovat.
V šesti následujících sériích jsou postupně popsány základní principy a organizační struktura programu rozvoje sportovního výkonu.
V první části je uveden celkový přehled, jednotlivé složky programu, včetně obloukového grafu (Arch system).
V části 2 – 5 je organizační struktura programu uvedena detailněji.
V 6. části pak jsou uvedena specifika halového a beach volejbalu a dále jsou zde uvedeny některé potíže, které mohou nastat při sestavování časového harmonogramu a tréninku herních dvojic.
Část první – plánování
Věnovat čas detailnímu plánování vede k lepšímu sportovnímu výkonu. Základní struktura sportovního programu vedoucího ke zlepšení výkonu hráče je zobrazena v obloukovém grafu (Arch structure) – obr. č. 1, ve kterém tvoří střední složka vrchol oblouku a zároveň jeho pevný střed – tzv. pohybová stabilita (schopnost jedince mít pod kontrolou jednotlivé dílčí pohyby) - ´mostability. Stejně jako při stavbě, pokud bychom odstranili střed klenby, pevná stavba oblouku by byla porušená, tak i ve sportu je střed grafu – pohybová stabilita – klíčová. Ostatní komponenty pak vyžadují stejnou pozornost v průběhu roku a hrají klíčovou roli v rozvoji fyzických, psychických schopností a sportovního výkonu hráče.
Pohyb a stabilita – MOSTABILITA –
Je to kombinace pohybových a koordinačních schopností a jejich vzájemné rovnováhy. Tento komplex je jakousi spojnicí mezi horní a dolní částí těla a jeho středu (Hip, Thoratic- Lumbar, Abdomen) – HTLA komplex. Z toho vyplývá, že obě části organismu musí být stejně silné, obratné a pohyblivé, jinak nedosáhneme požadovaného výkonu. HTLA rozvíjí činnosti, které vedou k větší odolnosti organismu, tedy překonávání nejvíce hmatatelných ukazatelů vedoucích k slabšímu výkonu (úbytek fyzických sil – zpomalení, menší výskok)
Cílem systematického rozvoje HTLA komplexu je dosažení maximální schopnosti vyvinout velkou vstupní (explozivní) sílu a zároveň pomáhá minimalizovat nadměrnou zátěž a předcházet zraněním.
Cvičení na rozvoj pohybové stability jsou zaměřená zejména na:
1. Vyvážení nerovnováhy – identifikovat a napravit chyby – cviky zaměřené na trénování pohybu místo jednotlivých svalů (sjednocení svalové a pohybovou symetrie a rovnováhy. Sem patří cvičení zaměřená na:
- Funkční pohybovou soustavu (Functional Movement Screen – FMS)
- Korekční cvičení a cvičení vedoucí k nápravě správného držení těla (Postural Restoration Institute – PRI) – cviky zaměřené na zapojení svalů, které jsou pro danou činnost nebo aktivitu nejvhodnější.
- Rozvoj vytrvalostní síly – překonávání odporu opakováním pohybu
2. Zlepšení svalové pružnosti - do této oblasti se řadí
- strečová cvičení zaměřená na protažení jednotlivých svalů
www.smartstretch.com/videos/it-band-outer-leg-sequence/
- zdokonalení oblasti pohybu (Range Of Motion - ROM) - pohyblivosti kloubů
- široká škála pohybů - cviky zaměřené na překonávání ztuhlosti – opakováním pohybu
- Myofasciální techniky nebo také techniky měkkých tkání věnují pozornost, jak z názvu vyplývá, všem měkkým tkáním, tedy nejenom svalům. Techniky a cviky na zmírnění ztuhnutí a obnovení optimální funkce a pohybu svalů.
http://blog.nasm.org/training-benefits/foam-rolling-applyingthe-technique-of-self-myofascialrelease/
- Techniky na zmírnění bolesti svalů. Tyto funkční poruchymohou vznikat např. jako následek kloubní blokády nebo v důsledku jednostranného či dlouhodobého nevhodného zatěžování
- techniky zaměřené na zpevnění kolen a kotníků, na jejich zátěž zejména při dynamickém pohybu (doskok..)
OSOBNÍ PŘÍSTUP, NAŠE NÁZORY A STANOVISKA
Daný sportovní výkon je záležitostí celého týmu. Jako tým se prezentujeme a jako tým stanovujeme určité hodnoty - ´kdo jsme a co děláme´. Pro sportovce je typické, že používají akronymy – zkratky (hlavně anglických frází). Zde je několik akronymů z roku 2012.
Invest – vzájemně
Accountability – být zodpovědný za to, co právě konám
Moxie – odhodlanost a odvaha
Advance – na každém tréninku o 1% lépe
Toil – dřina
Heart – zajímat a stara se dokonce více než kouč
Lead- najdi svůj styl ´koučování´a tím se řiď
Extraordinary- dělat obyčejné věci výjimečně dobře
Trust- jednat tak, abych si získal/a důvěru
Every – disciplinovaně
REKONVALESCENCE A REGENERACE
Zde je důležité dodržovat tři zásadní body, které vedou k úplnému zotavení a správné regeneraci.
1. Spánkový režim, který si hráči dovedou sami řídit. Ve spánku dochází k tělesné regeneraci, dochází k posílení růstových a ozdravných procesů tělesných systémů (svalů, tkání, imunitního systému..)
2. Správná strava, nutriční výživa po tréninku – správná kombinace uhlovodanů a proteinů po cvičených zařazených periodicky,
3. Techniky zaměřené na regeneraci organismu –
- aktivně prováděná činnost - nenáročné, mírné pohyby zaměřené na zlepšení cirkulace krve, což souvisí s přenosem živin a očistou organismu
- techniky zaměřené na uvolnění měkkých tkání a jejich regeneraci (viz část 2).