Menu
  • Kategorie: Učení a trénink

O technické chybičce Smrčky, aneb o úterním argumentování …

introtext

Argument znamená podle slovníku cizích slov: důvod, důkaz; logický výrok uváděný k odůvodnění nějakého tvrzení. Argumentace je uvádění argumentů pro určitá tvrzení; souhrn důvodů, důkazů; zdůvodňování, dokazování. Slovník cizích slov dále uvádí výčet různých situací nebo souvislostí, kdy může být argument přestrojen do různých matoucích převleků:...

argument ad auditorem je argument odvolávající se k posluchačům se záměrem získat je (zvláště mimologickým, často citovým zdůvodněním): například v diskusi nad důvody prohry jsou odsouzeni hráči, že nebojovali nebo nedali do hry srdce, bez možnosti takové tvrzení dokázat a zakládající se pouze na pocitech pozorovatele. Jedná se často pouze o emocionálně zabarvený dojem.

argument ad dominem je argument nikoli k věci, ale k osobě odpůrce (ve sporu): v diskusi o nějakém specificky volejbalovém problému jeden z diskutujících prohlásí na adresu druhého: „ty o tom nemůžeš nic vědět, ty jsi nikdy nehrál ligu…“, jinými slovy chce tento diskutující posílit svou argumentaci tím, že pravděpodobně sám ligu hrál, přestože to s diskutovaným problémem nemusí mít nic společného a ligová minulost není žádným mandátem ke správné argumentaci.

argument ad populum je argument odvolávající se na posluchače, demagogicky využívající jejich nálad ap.: například diskutující vycítí mezi ostatními negativní náladu vůči nějaké další osobě a využije (zneužije) této nálady k podpoře své argumentace.

Chtěl bych se ve svých úterních příspěvcích používat především argumenty. Argumenty v náležitých souvislostech a kontextech, argumenty zdůvodněné, prokazatelné a hlavně ověřitelné. Jelikož se však bavíme o sportovní hře, často budu muset ovšem použít argument per analogiam: tedy argument založený na podobnosti dvou nebo více objektů či situací, protože podobnost bude tak jediné co, budu moci určitých případech jako argument nabídnout. Ano, něco dokázat v tak proměnlivém jevu jako je hra, to je panečku svízel. A někdy budu muset dokonce i spekulovat či použít pouhého dojmu: pak se budu ale snažit uvést, že se jedná o dojmologii, nikoliv prokazatelnou záležitost. Volejbal je sportovní týmová hra, která má k exaktnosti daleko. Ale svá vnitřní pravidla má.
Na světové univerziádě (podle referencí Luboše Vašiny) zahrál výborně Štěpán Smrčka. Pozval jsem jej tedy na soustředění reprezentace ČR. Je to pěkný chasník má výbornou techniku švihu paže i časování úderu. Útok je lepší než blok, servis je solidní. Tento hráč má však zásadní technickou vadu. Chybné odrazové postavení chodidel (rovnoběžně vedle sebe, téměř kolmo na středovou čáru a málo předsunutým levým chodidlem). Z toho vyplývá nevhodná  polohu trupu vůči síti a vlastnímu nahrávači. Důsledkem této zdánlivé drobnosti se pravé rameno nedostává dostatečně od sítě (srovnej Gustavo na snímku), je ztížena optimální práce úderové paže a zmenšuje se zorný úhel fokálního i periferního vidění. Moje
argumenty nejsou výmyslem, ale výpovědí na základě biomechanických zákonitostí. Čili se osměluji neochvějně tvrdit, že tato technika je nesprávná. Pro trenéry mládeže tedy jasná informace, na co si dát pozor při výuce útoku prvním sledem. Pokud chci ovšem zůstat věren svému závazku od používání argumentů, musím konstatovat, že technika zdaleka není jediným (asi ani ne prvořadým) kritériem hodnocení, zda Štěpán Smrčka je či není dobrým hráčem. Dobrým hráčem rozhodně je, prokázal to již loni v lize, rovněž není důvod nevěřit referenci Luboše Vašiny a já ho budu sledovat v letošním ročníku ligy a v případě potvrzení vysoké výkonnosti mu nic nebrání vstoupit mezi Raka, Lébla apol. Uzavírám tedy: nekritizuji práci trenérů, kteří jej vychovávali (pánbů zaplať za každého takového hráče a pánbů zaplať za každého trenéra, který takové hráče vychovává), netvrdím, že Smrčka již příští rok například nedostane nabídku z nějakého elitního evropského klubu, potažmo nabídku hrát za národní družstvo, netvrdím, že Štěpán není dobrý hráč, tvrdím jen, že má v provedení útočného úderu evidentní technickou chybu, kterou Martin Lébl, Gustavo, Heller, Omrcen atd. nemají. Být jím pracoval bych na tom. A já jsem ukázal, jak bych chtěl každé úterý argumentovat.

 

V Karlových Varech 2.9.2007           Zdeněk Haník