Menu
  • Kategorie: Učení a trénink
  • Napsal Radek Krpač

Diskuze na téma: Předchází taktika techniku?

pisaniPřed dvěma týdny proběhl v Litvínově seminář, na kterém přednášel v České republice již poměrně dobře známý Enrique Pisani. K dnešní diskuzi předkládám část z hodnocení tohoto semináře společně s doplňujícími otázkami.

Ve chvíli, kdy pan Pisani řekl, že u takto mladých dětí je nejdříve důležité rozvinout taktiku a až potom techniku, došlo mezi posluchači k nechápavým pohledům…

Vše bylo v zápětí uvedeno na pravou míru a náležitě vysvětleno takto: „Princip taktiky pomáhá rozvinout technickou stránku hráče a působí i na jeho pohybový rozvoj. Připomínám, že hovořím o jedincích, kteří ještě nejsou specifickou technikou volejbalu zásadně poznamenáni.

Příklad – menší skupině hráčů dám za úkol, že po odhodu míče se mají přesunout z bodu A do bodu B, tam si vymění s jiným hráčem místo a následuje další úkol, který hráči plní… Není rozhodující v této fázi vývoje (6 – 8let), že se vše děje například pouze chytáním a házením. Podstatný je již vlastně specifický pohyb, který stimuluji prostřednictvím taktických pokynů…,“ říká Enrique Pisani. Taktika tedy neslouží nutně k dosažení vítězství, ale podporuje hru (pohled mladého hráče) a motorický rozvoj (záměr trenéra). Osobně to nazývám motorický akcelerátor. Do hry minivolejbalu zařazuji úkoly, které hru vyplňují!

Příklad – po odbití míče se dotkni sítě, židle, oběhni metu, podlez mezi nohama spoluhráče atd. Jde tedy již o taktické pokyny, které využívám ke komplexnějšímu pohybovému rozvoji.

Souhlasíte s tvrzením, že taktika předchází techniku?

Jaké další příklady rozvoje techniky pomocí taktických principů znáte a používáte?

Neslouží technika výhradně k realizaci taktických principů?

 

Štěpán Javůrek                                                                               Dne 1. února 2013 v Brandýse nad Labem