Menu
  • Kategorie: Trénink
  • Napsal Zdeněk Haník

Trénink techniky očima trenérů reprezentací

Trenéři úspěšných německých mládežnických reprezentací Han Abbing, trenér reprezentačního družstva juniorek, které na mistrovství světa v Mexiku získalo zlaté medaile, Stefan Bräuer, trenér reprezentačního družstva kadetek a Söhnke Hinz, trenér družstva juniorů, které minulý rok z mistrovství Evropy v Brně přivezlo stříbo, vyjádřili v listopadovém čísle časopisu Volleyball-Magazin své názory nad tréninkem volejbalové techniky u mládeže. Odborné dotazy reprezentačním trenérům pokládal Michael Warm, ještě v minulé sezóně trenér Škachova SCC Berlin, který v časopise zaštiťuje přílohu Tipy do trenérské praxe. Tady jsou:

Že technika ve volejbale není samoúčelná, jako třeba u jiných sportů, kde je technické provedení přímo hodnoceno, je všem jasné. O co tedy jde v tréninku techniky ve volejbale? Shodneme se na společném cíli?  

Bräuer: Z mého pohledu máme u tréninku techniky jasný cíl: Hráči by si měli osvojit možnosti řešení, rejstřík různých pohybů, díky kterým mohou optimálně řešit herní situace....

Trenéři úspěšných německých mládežnických reprezentací Han Abbing, trenér reprezentačního družstva juniorek, které na mistrovství světa v Mexiku získalo zlaté medaile, Stefan Bräuer, trenér reprezentačního družstva kadetek a Söhnke Hinz, trenér družstva juniorů, které minulý rok z mistrovství Evropy v Brně přivezlo stříbo, vyjádřili v listopadovém čísle časopisu Volleyball-Magazin své názory nad tréninkem volejbalové techniky u mládeže. Odborné dotazy reprezentačním trenérům pokládal Michael Warm, ještě v minulé sezóně trenér Škachova SCC Berlin, který v časopise zaštiťuje přílohu Tipy do trenérské praxe. Tady jsou některé z nich:

Že technika ve volejbale není samoúčelná, jako třeba u jiných sportů, kde je technické provedení přímo hodnoceno, je všem jasné. O co tedy jde v tréninku techniky ve volejbale? Můžeme se shodnout na společném cíli?  

Bräuer: Z mého pohledu máme u tréninku techniky jasný cíl: Hráči by si měli osvojit možnosti řešení, rejstřík různých pohybů, díky kterým mohou optimálně řešit herní situace. Získat činnostní repertoár, díky kterému jsou hráči vyzbrojeni na co možná nejvíce situací. Jednu správnou techniku pro všechny herní situace nevidím.

Abging: K tomu je třeba doplnit, že každý hráč je různý a má různé individuální schopnosti. Proto je důležité, aby si hráči během kariéry našli své pohybové odpovědi na vzniklé herní situace sami. Může se stát, že hráč A v té samé situaci najde jiné řešení než hráč B. Důležité je, aby aktéři odehráli míč tam, kde ho chtějí mít, a to co možná nejpřesněji a konstantně.   

Hinz: Od začátku bychom měli vidět problém ze dvou hledisek. První hledisko je přesnost a úspěšnost pohybových odpovědí mladého hráče. Na druhou stranu musí být hráči nabídnuty a naučeny pohyby tak, aby je hráč mohl uplatnit na výkonnostní či vrcholové úrovni v dospělosti.

Je pro hráče a trenéry jednoduché vyznat se ve volejbalových dovednostech, pokud techniky některých dovedností vypadají jinak v kategorii dětí a mládeže a jinak v kategorii dospělých, jako je například technika odbití obouruč spodem.

Bräuer: Z mého pohledu se nabízí ujednotit některé detaily, které jsou důležité pro úspěšné provedení správné techniky. Současně můžeme nabídnout celou řadu variant techniky, které jsou nutné pro zvládnutí nestandardních situací, přestože se ve hře až tak často neobjevují. U odbití obouruč spodem to jsou techniky, které musíme použít v případě, že míč letí rychle přímo na tělo hráče, který se musí vytočit vlevo nebo vpravo a přitom zakročit levou nebo pravou nohou. Přestože při vzdělávání hráčů pokládám velký důraz na to, aby se hráč dostával k míči intenzivní prací nohou, musí se také naučit jiné varianty, neboť ty použije v případě časového presu.

Abbing: Vidím to podobně. U nás v Holandsku mluvíme o tzv. Fundamentals, v Německu o základních technikách, které se hráči musí v dětství naučit. I já ovšem souhlasím se Stefanem, že rozšířené varianty techniky by se měly učit hned od začátku. Neexistuje totiž jediná situace, kterou hráč ve hře musí řešit. Každá situace ve volejbale je jiná a proto se hráči musí naučit v každé situaci použít tu správnou variantu techniky.

Hinz: Z mého pohledu musí každé spojení různých variant sloužit nějakému cíli. Jako je to u impulsu při přihrávce odbitím obouruč spodem. Nepomůže nám, pokud dětem při přihrávce povolíme pouze jednu variantu techniky, tím je naopak omezujeme. Existuje mnoho variant a ty bychom měli hráče učit. Nemůžeme po hráčích chtít, aby při přihrávce rychle letícího míče použili impuls vycházející z nohou, naopak je nutné míč tlumit. Existují však situace, kdy je třeba v běhu zahrát míč, který letí těsně za síť, s impulsem z nohou.

Jak se s tím vypořádají hráči, kteří ve svém vývoji musí techniku často měnit a přizpůsobit podmínkám kategorie, ve které zrovna hrají. Nemají přitom pocit, že se dosud učili špatnou věc a že se učí znovu od začátku nebo to berou jako přirozený vývoj?

Abbing:My trenéři v mládežnických kategoriích máme za úkol nabídnout hráči škálu možností při řešení herních situací, seznámit hráče s výhodami a možnostmi použití variant techniky ve hře, hráč si svůj styl najde sám. To závisí také na konstituci, síle, pohyblivosti a jiných faktorů individuality hráče.        

Bräuer: Pro nás je v mládežnických centrech důležité, abychom hráčům vysvětlili, že s určitou variantou techniky mohou být krátkodobě ve své kategorii úspěšní, na vyšší úrovni se však s touto variantou techniky dostanou do problémů, protože míč například létá rychleji atd. Zprostředkování těchto informací je velice efektivní pomocí videosekvencí, aby se hráči předtím než se v této kategorii objeví, dozvěděli, co je čeká, a techniku dokázali optimalizovat.

Hinz: Velice pomůže, pokud nejlepší hráči mládežnických juniorských kategorii startují v seniorské bundeslize. Tam poznávají, že s některými pohyby, které dosud úspěšně užívali, už nemohou být na vyšší úrovni úspěšní.

Co k technice na závěr?

Hinz: Redukci na určité uzlové body techniky pokládám za důležité. Existuje však mnoho řešení, která fungují.

Bräuer: Získal jsem jasnou představu o tom, jak by měla vypadat správná technika. Hlavním hlediskem pro mne je volit a zprostředkovat hráčům takové formy, které jim dlouhodobě přinesou úspěch.

Abbing: Často jde o to, se kterými částmi pohybu trenéři za léta svého trenérského působení udělali dobré zkušenosti. Jsem přesvědčen o tom, že my trenéři bychom se měli v tomto bodě trochu stáhnout do ústraní, měli bychom umět hráči pomoci najít a stabilizovat jeho individuální techniku.  

Z němčiny přeložil Radek Krpač, Volleyball-Magazin 11∕2009