Menu
  • Kategorie: Trénink
  • Napsal Radek Krpač

Trénink slabých stránek olympijských medailistů

0011 ruskoK dnešnímu tématu článku mě přivedli brněnští kolegové, hlavně zřejmě Richard Wiesner, kteří pojali Mistrovství republiky starších i mladších žákyň jako mezinárodní mistrovství reprezentací, kteří se účastní světového šampionátu juniorek v Brně. A tak jsme zjistili, že Italky ovládly mistrovství republiky starších žákyň, Brazilky dominovaly v mladších žákyních. Zalistoval jsem v kupě německých časopisů Volleyballmagazin a vzpomněl jsem si, že i medailisté z olympijských her mají ve své hře určité problémy, které je třeba odstranit vhodnými cvičeními. Rusko například neúspěšně útočilo po vybraných míčích v poli, Brazílie hůře stavěla kompaktní blok proti útoku soupeře, Němcům se nedařilo útoku po přihrávce, Italové nacházeli rezervy v servisu. Předkládám dnes soubor cvičení pro mládež, která bojuje se stejnými problémy, jako účastníci olympijských her.

 

Rusko – trénink útoku po obraně

 

Předtím než se úspěšný protiútok stane centrálním bodem tréninkové jednotky, je vhodné hledat cvičení, ve kterých se jednotlivé elementy hry budou trénovat zvlášť. Blok: nejdříve blokařské přesuny bez míče, poté s míčem, kdy trenér stojí na bedně a útočí do bloku. Nakonec proti útoku po vlastním nadhozu. Vybírání v poli: Podle toho, co může trenér od soupeře očekávat, to by měl tým trénovat. Pokud soupeř útočí z velké výšky, je možné očekávat a trénovat obranu po útoku nadraženého blokem. Nahrávka: Dokáže-li družstvo úspěšně bránit, nemá zdaleka vyhráno. Tým se musí naučit nahrávat. Protože se zpravidla po úspěšné obraně volí vysoká nahrávka, měli by ji trénovat všichni členové týmu od nahrávače, přes libera až po blokaře. Útok: Útok po obraně se musí trénovat. Odstoupení po bloku a útok jak středem sítě, tak i z krajních zón vyžaduje důslednost a preciznost ve zvládnutí specifických pohybů. Komplexní cvičení: Hrají dvě šestice proti sobě. Úspěšný útok po přihrávce je honorován jedním bodem, za úspěšný útok po obraně získává vítězné družstvo dva body. Po odehrání míče útočí trenér tvrdě do jednoho z týmu, který zvítězil v první výměně. Ten má možnost získat výhodu útoku po obraně v poli.

 

Varianty:

  • Trenér hází míče vítěznému družstvu, dokud nezkazí – tím se velmi zvýší intenzita cvičení
  • Hrají se kratší sety do 15 bodů, ale bez točení. Tím trenér lépe zjistí, kde jsou slabiny družstva a může na nich dlouho pracovat.

 

Brazílie – trénink správné techniky bloku

 

Mezi antény se natáhne 20 – 40 cm nad páskou šňůra nebo guma.

 

  • Hráči provádějí správné blokařské přesuny úkrokem, překrokem a během a snaží se po výskoku dosáhnout rukama co nejdále přes sít mezi gumu a pásku sítě.
  • Střední blokař stojí uprostřed hřiště, krajní hráč na postu smečaře. Na signál se oba přesouvají do zóny II nebo, kde se oba snaží o co největší přesah sítě při dvojbloku.
  • Hráči stojí na bedně a útočí do dvojbloků spoluhráčů. Přitom se učí co nejvíce přesáhnout rukama přes síť.

 

Itálie – trénink servisu za zlepšených podmínek

 

Podle podmínek a počtu hráčů rozdělíme šířku hřiště na menší části. Hraje se ve dvojici nebo v trojici. Podávající hráč není potrestán při zkažení prvního servisu. Když dá eso, má družstvo dva body.

 

 

Varianty:

  • Dá-li hráč dvě esa, dostává za druhé eso dokonce tři body.
  • Stejné cvičení se dá hrát i při komplexním cvičení
  • Každý hráč má pět servisů, zkazit může bez následků pouze ve dvou případech.

 

Německo – trénink přihrávky

 

Dvě družstva proti sobě, na každé straně jsou tři přihrávající hráči a jeden v zóně III, který míče po přihrávce chytá. Ostatní hráči stojí za koncovou čárou a jsou připraveni podávat nebo točit se.
Průběh cvičení: Hráči za koncovou čárou podávají třikrát, pak podává druhá strana

 

Počítání:

  • Po vynikající přihrávce získává družstvo tři body, po dobré přihrávce pouze dva body. Při špatné přihrávce dostává bod podávající družstvo
  • Pokud dostane tým eso, získané body ztrácí. Je to velmi náročné cvičení.

 

Varianty:

  • Přihrávají pouze dva hráči
  • Kvůli ztížení podmínek přihrávačů mohou podávající podávat z bedny.
  • Pokud máte dělo, použijte dělo
  • Na rotující servis pozvěte na trénink žen vyspělé chlapce, na plachtící servis může na trénink chlapců pozvat děvčata.

 

Z němčiny přeložil Radek Krpač

 

Zdroj: Volleyballmagazin 11/2012