Menu
  • Kategorie: Trénink
  • Napsal Zdeněk Haník

Proprioceptivní trénink ve volejbalu

propriozeptiv_3Proprioceptivní trénink se etabloval ve fyzioterapii, slouží k nápravě špatného držení těla, pohybových omezení a bolestivých oslabení. V těchto oborech se zkouší zesíleným a cíleným zásahem docílit fyziologickou rovnováhu sil mezi jednotlivými články pohybového aparátu. Tímto proprioceptivním nebo senzomotorickým tréninkem se zvyšuje vnímání postavení jednotlivých segmentů těla a pocitu pohybu. Myšlenkou proprioceptivního tréninku je stabilizovat techniku pomocí senzomotorického impulsu. Pod propriocepcí rozumíme vnitřní vnímání postavení segmentů těla a napětí svalů pomocí proprioceptory.

Volejbal je technicky velmi náročná hra, která je závislá na umění jednotlivých aktérů hry. Bez techniky si hráči nezahrají, hrát volejbal je tedy velká technická výzva. Z tohoto důvodu musí volejbalisté rozvíjet vedle stabilní a variabilní techniky také koordinační schopnosti.

Jak může proprioceptivní trénink pozitivně ovlivnit trénink techniku ve volejbale?

Proprioceptivním tréninkem můžeme zlepšovat následující koordinační schopnosti:

  • Zlepšeným vnímáním polohy těla v prostoru a polohy jednotlivých tělesných segmentů je pro sportovce jednodušší udržet rovnováhu v mnohých změnách rovnováhy a těžiště těla.
  • Rozvíjí se orientační schopnost
  • Také harmonie jednotlivých pohybových fází se zlepšuje – např. síla, orientace v prostoru a čase.

Proprioceptivní trénink pomáhá stabilizovat techniku ve variabilních, vnějších i vnitřních podmínkách. Volejbalista se učí provádět pohyb v nezvyklých situacích

Cíle proprioceptivního tréninku

  • Zlepšení koordinačních schopností všeobecně
  • Stabilizace volejbalových technik prováděním v podmínkách proprioceptivních tréninkových metod.

Proprioceptivní informační tok získá sportovec tím, že musí jednotlivé techniky provádět v nestabilních situacích. Tím je proprioceptivní systém nucen registrovat nové situace a korigovat v nich držení těla. Nejčastěji se je o nestabilní podložky, které umožňují nestabilní kontakt s podlahou. Ale také v nezvyklém výskoku může být jedinec vyveden z rovnováhy. Proprioceptivní trénink je vhodný pro každou výkonnostní kategorii a každý věk. Stupeň zátěže musí být skupinám přizpůsoben tak, aby se jednalo o stabilizaci techniky a ne o naučení se špatné techniky. Cvičení by měly být poskládány tak, aby jejich náročnost stoupala. Trenér má možnost postupně zvyšovat náročnost volejbalové techniky, nestabilitu podložky, komplexnost techniky, může přidávat úkoly, kombinovat dvě nebo více technik. Fantazii trenéra se meze nekladou. Proprioceptivní trénink můžeme zařadit buď do rozcvičení, anebo do nácviku techniky. Vhodnější je zařazovat proprioceptivní trénink do přípravných období než v sezóně.

Trenér má k dispozici několik prostředků, jak docílit nestabilní polohu pro své svěřence. Nejjednodušším prostředkem je provádění různých technik na jedné noze, pouze tím dokážeme navodit jednoduchou nestabilní polohu. Také zavřené oči vedou ke zvýšené proprioceptivní aktivitě. Různé žíněnky, duchny, trampolíny, kolečkové brusle, expandéry umožní volejbalistům provádět cvičení v nestabilních situacích.

Varianty technik proprioceptivního tréninku:

Odbití obouruč vrchem i spodem, vrchní i spodní podání, obrana v poli, útočný úder ze země, jednoblok, útok z výskoku bez rozběhu, nahrávka před sebe i za hlavu atd.

Proprioceptivní trénink je doplňkem, ale v žádném případě kompletní náhradou tréninku techniky.

Z němčiny přeložil Radek Krpač

Zdroj: www. Volleyball-training.de