Menu
  • Kategorie: Trénink
  • Napsal Zdeněk Haník

Plánování tréninkové jednotky

TaktimappevolleyballKaždý trenér se snaží v každé tréninkové jednotce nabídnout svým hráčům co nejlepší program. Spokojené tváře hráčů, kteří sice unaveně leží na palubovce, ale vědí, že se opět ve svém volejbalovém vzdělání posunuli, je pro trenéra největší odměna. Ale předtím než je trénink u konce, čeká trenéra hodně práce. V podstatě existují dvě oblasti, ve kterých může trenér dokázat své umění. Plánování a následná realizace tréninku. Je jasné, že trenér může své kvality v realizaci tréninku ukázat jen tehdy, když již dopředu přemýšlel o alternativách, různorodostech a možných problémech, které mohou v tréninku nastat. Pokud trenér v této oblasti šetří, musí spotřebovat mnoho energie a velkou část své kapacity na to, aby se cvičení rozběhlo. Tím pádem nemůže větší část svých schopností věnovat vedení hráčů, dávání správných tipů a být jako kompetentní rádce hráčům k dispozici.

Trenér, který se při tréninku zabývá plánováním, vypadává z procesu realizace

Každý trénink je něčím jiný, tím pádem je i plánování pokaždé jiné. Přesto probíhá plánování na tréninkovou jednotku podle jednotného schématu. Existuje pět kroků, které je trenér povinen plnit, pokud chce naplánovat správnou tréninkovou jednotku.

1.krok: stanovit si cíle

První myšlenka plánování následujícího tréninku by měla být zaměřena na to, v čem by hráč měl udělat pokrok. Trenér má před sebou obrázek toho, jak by měla hra jeho svěřenců vypadat během určitého následujícího časového horizontu. Po srovnání s realitou posledního tréninku nebo utkání se nabízí, jaké elementy hry budou mít v tréninku prioritu, na které se musíme více zaměřit, abychom se naší vizi přiblížili. Individuální cíle hráčů jsou velmi důležité, každý hráč se chce zlepšovat, je na trenérovi, aby poznal, v jaké oblasti by se měl hráč zlepšit. V prvé řadě se jedná o zlepšení v technicko-taktických elementech, ale také v oblasti kondiční, sociálně-emoční nebo kognitivní.

2.krok: Hrubé plánování

S jasnými představami, kam má cesta vést, udělá trenér tzv. hrubý plán, čili formu cvičení nebo hry, ve které se cílový element hry objevuje. Cvičení může mít komplexní, celotýmový charakter nebo může trenér rozdělit volejbalové hřiště na několik hřišť a cvičit ve skupinách. Hlavní roli však musí stále hrát cíl, který jsme si stanovili. Přesné provedení cvičení v tomto případě není prioritou, stačí, pokud má trenér představu, jakou činnost chce zlepšit. Smysl tréninku tkví v tom, aby hráči před koncem tréninku dokázali čelit náročným úkolům – pak je cíl tréninku splněn.

3.krok: Organizace, metodika

Teď jde o plánování detailů. Jakou halu mám k dispozici? Velkou, malou, širokou, vysokou, nízkou. Dalším důležitým parametrem plánování je počet hráčů, kteří se zúčastní tréninku. V každém tréninku se může trenér přizpůsobit: jiný počet hráčů, individuální nebo týmová práce v týmu, herní nebo drilové tréninkové formy, časté změny staví hráče do nových situací. Monotónnost je naopak největším nepřítelem dobrého plánování tréninku. Důležitá je postupná náročnost cvičení od jednoduchých po složité. Trenér by se v této fázi plánování měl zamyslet nad tím, jakým způsobem cvičení vysvětlí. Kresba na flip chart, tabulku atd. zabrání v dlouhém vysvětlování.

4.Zamyslet se nad alternativami

V základu již plán pro tréninkovou jednotku hotový. Vše je naplánováno, trenér může vstoupit s odvahou do haly. Přesto zůstává otázka: Jsou některé body, ve kterých poznám, že zase tak úplně připravený nejsem? Co když bude zvolená tréninková forma příliš těžká pro můj tým? Jsou fáze v tréninku, ve kterých se budou někteří hráči nudit? Trenér by se měl zamyslet i nad alternativami, které má k dispozici.

5.krok: Vlastní příprava

Plán včetně alternativ je hotov, trenér může vstoupit do haly. Posledním důležitým elementem je trenér sám. Aby proběhl trénink podle nejlepších představ, měl by být trenér sám připraven, jeho charisma a vnitřní klid jsou klíčem ke splnění tréninkových cílů. Maximální koncentrace, pozornost a velký repertoár trenéra na změny situací v tréninku, jsou možná tím nejdůležitějším krokem v přípravě. Hráči pracují v tréninku v blízkosti trenéra a budou potřebovat veškerou energii k tomu, aby opět udělali pokrok.

Z němčiny přeložil Radek Krpač, Das Volleyballmagazin 10/2011