Menu
  • Kategorie: Trénink
  • Napsal Žďárská (překlad)

Kdy a jakým způsobem je vhodné zúročit trénink a herní systém III.

obrana-usaDruhý díl série článku o tom, kdy a jakým způsobem zúročit trénínk a herní systém jsme zakončili zjištěním, že s tím jak hraje soupeř nemůžete dělat nic. Co však máte ve svých rukou, je zajistit jako trenér, že váš tým má dobré podání a útok. Nyní se zaměříme na otázku jak převzít kontrolu nad míčem.

 

 

 

Pokud chcete, aby se váš tým zlepšoval, musíte pracovat na příjmu podání, skvělé obraně a příjmu míče po smeči. Tedy pracovat na dovednostech, které jsou při zápasu klíčové. Během hry nastanou situace, kdy má naše družstvo míč plně pod kontrolou. A tady v tom to bodě bych se chtěl pozastavit.

akce-reakce

Na  otázku, zda a jakým způsobem je dobré rozfázovat  nácvik jednotlivých dovedností, bych odpověděl  takto – Nejdůležitější je získat kontrolu nad míčem- jelikož tak máme jedinečnou příležitost získat bod – navíc vysoké % úspěšnosti zisku bodu. Například když váš tým potřebujete zapracovat na  příjmu a chcete  být v tomhle ohledu úspěšní, musíte se naučit, jak docílit toho, abyste udrželi míč co nejdéle na vaší straně. To znamená, že musíte mít vynikající příjem. Příjem není jedna dovednost, ale celá řada úkonů, které musíte zvládnout. Nejprve je tedy nutné dostat míč od podlahy a přitom vytvořit dostatek času a prostoru pro nahrávače a smečaře.  Pokud jste tohle zvládli, začněte pracovat na nahrávce, a to jak vysoké, tak rychlé, později na nahrávce do zadní zóny. Poté se zaměřte na cílené zásahy, kde můžete získat největší procento bodů. Nakonec se zaměřte na obranu a to nejen jako takovou, ale pilujte jak tvrdší podání, tak lepší blok. Tím způsobem získáte body, nad kterými jinak nemáte kontrolu.

Pokud věříte, že můžeme vyhrát a chcete proto udělat vše, pak je nutno kontrolovat dobu, po kterou získáte míč. Na tom je obecně založena hra jako taková. Důležité je získat míč. Útok, obrana, blok, podání a příjem jsou nejdůležitější části hry, které spolu jsou ruku v ruce a rozhodují o tom, jestli získáme míč. Někdy mluvíme o pěti základních složkách volejbalu. Těchto ´pět prstů´ volejbalu může vytvořit silnou ´pěst´, pokud fungují jako jeden celek.

system-trenink-priority

Pokud tedy při útoku nezískáte míč, jste okamžitě v nevýhodě – tím, že získáte míč, máte okamžitě 80% šanci na úspěch, tedy získání bodu. Herní činnosti, kdy přímo neútočíme, jsou také zásadní. Platí například, že čím delší je míčová výměna, tím pravděpodobněji jedna ze stran udělá chybu.

Příjem podání a podání jsou činnosti, které vedou k získání bodu. Pomocí bloku a obrany můžeme získat míč a občas i  bod.

 ofenzivni-system

Podívejme na čísla v tabulce. Nejvyšší šanci na bodový zisk je tedy po kvalitní přihrávce nebo výběru míče tak, aby jej nahrávač dokázal dobře zpracovat. Pak se procento úspěšnosti liší podle způsobu útoku (prvním, druhým…sledem).  Každý hráč by měl být tedy schopný přihrát kvalitní vysoký míč. Pokud toto hráči zvládnou, pak je možné nahrávat i do krajních zón. Je tedy důležité, aby byli všichni hráči zapojeni do hry a uměli se včas a dobře rozhodovat.

Pokud váš tým dokáže skórovat pomocí přímých bodů – kills, dobrá. Pokud ne, je důležité trénovat, jak co nejdéle udržet míč ve hře. Nesmíte tedy dovolit soupeři, aby vám dal bod. Trénujte obranu (blok) a výběr podání či útoku soupeře. Snažte se, aby hráči co nejlépe vykrývali pole. Blokař a smečaři by měli být schopní vybrat krátké podání. Často tomu tak není, zejména u hráčů v pravé zóně. Vybudujte si vlastní systém a snažte se jej zachovávat. Pracujte na co nejkvalitnějším výběru podání, hlavně na jeho úspěšnosti. Jsou míče, které je možné vybrat celkem lehce (zejména při blokování soupeře).

Pokud se vám nepodaří vybrat míč kvalitně, ani přihrávka není kvalitní 1- quality pass a musíte přistoupit ke kompromisu.

Pokud se jedná o vaše podání, zbytečně neriskujte. Nesnažte se získat přímý bod z podání – to je luxus, nadbytečné, až hazardní. 

Trénujte blok jako obranu, ne jako možnost jak získat bod. Spíše procvičujte, jak se správně pohybovat v poli a jak dobře přečíst vzniklou herní situaci.

Rychlost hry je také zásadní. Pokud máte slabé smečaře, pomalé a nerozhodné, při tréninku by měli převážně útočit na vás. Nenechte je stranou a mimo hru. Zapojte je co nejvíce. Nedovolte, aby v týmu poklesla nálada, zejména pokud hrají proti výjimečně silnému soupeři.

Je třeba s hráči mluvit, vysvětlovat jim proč dělají to a ono. Hodnoťte průběh hry, každý dotek míče. Tím si ostatně upevníte autoritu.

Představte si vaši hru jako vodopád. Postupem času by se této představě měla stále více přibližovat. Padající voda vyvíjí velký tlak na hladinu pod sebou. Stejně tak váš tým, pokud spojí všech pět základních a podstatných složek hry, vyvinete na soupeře velký (ná)tlak a dříve nebo později udělají chybu – a co je důležité – dříve než vy. Nesmíte dopustit, aby se vás soupeř ´nadechl´, zpomalil. Zkuste to a výsledky uvidíte sami. Každý