Menu
  • Kategorie: Trénink
  • Napsal Žďárská (překlad)

Kdy a jakým způsobem je vhodné zúročit trénink a herní systém II.

trénink-holkaPrvní díl série článku o tom, kdy a jakým způsobem zúročit trénínk a herní systém zakončili shrnutím, že volejbal je o rychlém pohybu a hybné síle týmu. Pokud hrajete proti silnému týmu a dokážete prodloužit čas, kdy je míč na vaší straně, jste na dobré cestě k možnému vítězství.

 

 

Je tedy nutné sport trochu přehodnotit, znovu kategorizovat. Nemusí se vám hodit vše, ale je dobré občas se zastavit a zamyslet, přehodnotit zavedený způsob myšlení. Pokud tedy je míč na naší straně, kvalitní výběr míče je naprosto vitální a může zvrátit průběh hry. Můžete získat výhodu. Pokud začnete pilovat výběr podání s 2-pass, přihrávkou cílenou blízko a dostatečně vysoko na  nahrávače, dokážete postupně kvalitně přihrát i 3-pass, tedy kvalitní vysokou přihrávku přesně mířenou na nahrávače tak, aby ji dokázal  optimálně zpracovat a cíleně a kvalitně nahrát na smečaře. Časem zvládnete možná i 4-pass, ale tím vaše možnosti, jak se zlepšit končí. Proto je velice důležité pilovat druhý dotek míček ve hře, tedy nahrávku a tím zkvalitnit a udržovat dobu, kdy je míč na vaší straně. Pokud nahrávač kazí nahrávku, neměl by být nahrávačem. Při třetím kontaktu míče (útoku) bychom se měli snažit dostat ze zaběhnutých kolejích a vžitých představ o striktním útoku. Smečaři ve vašem týmu by měli pracovat na strategii správných a postupných kroků, které jim umožní správně se rozhodnout a zvolit ten nejlepší způsob útoku. Třetí míč je rozhodující – nyní dáte šanci protihráči, aby zpracoval váš míč, jak nejlépe umí. Takže jakou jim dáte šanci – pokusíte se jim situaci co nejvíce ztížit? Pokud se vám nepodaří skórovat, tak se alespoň pokuste, aby nedokázali přejít z obrany do kvalitního útoku. Jak? Kvalitním blokováním. Tím získáte míč zpět do hry. Stejně tak tvrdým podáním. Obě tyto dovednosti nejsou prvoplánově určeny k získání bodu, ale získání míče. Jakmile se míč dostane k nahrávači, to je šance kdy vy a váš tým může bodovat. Tady máte hru pod kontrolou.

Podívejte se na tabulku. 57% všech bodů jsou přímé body – kills. Trenér brazilského týmu vede hráče k tomu, aby získali 23 bodů v jednom setu. Věří, že pokud se jim podaří porazit soupeře 23 body, mohou to dotáhnout k vítězství.

tabulka-herni-system

Pozastavme se ještě nad jednou věcí – pokud dokážete kontrolovat přímé body – kills – (kolem 13 za set) a od protihráče díky chybám získáte dalších 6 bodů, dohromady získáte celkem rychle 19 bodů. Jinak řečeno, když budete dobře podávat a útočit, zajistíte si tím 70 % bodů, které vám mohou pomoci k vítězství.

Jak již bylo řečeno, s tím jak hraje soupeř nemůžete dělat nic. Co však máte ve svých rukou, je zajistit jako trenér, že váš tým má dobré podání a útok. Obě tyhle herní dovednosti se vám jistě vyplatí. Je tu však ještě jedna věc, a to je nahrávka na útok. Jakmile míč opustí ruce nahrávače, jak dalece se dokážou  smečaři kvalitně rozhodovat?