Menu
  • Kategorie: Trénink
  • Napsal Žďárská (překlad)

Kdy a jakým způsobem je vhodné zúročit trénink a herní systém I.

trenink-tym-1Abychom předvedli co nejlepší výkon a získali co nejvyšší skóre, je nezbytné spojit herní dovednosti a systémy v jeden herní systém. Začneme hned na začátku sezóny. Pokud máte nový tým – začnete trénovat příjem podání, podání nebo útok? Touhle otázkou se zabýváme znovu a znovu každý rok, a každý rok s novými hráči.

 

 

V tomto článku se pokusíme nastínit způsob, jak kromě běžné metody tréninku můžete zlepšit výkon mužstva co se týká počtu získaných bodů. Množství bodů, které vaše družstvo skóruje, se odvíjí od toho, jestli a na jak dlouho váš tým získal míč – to je totiž ta nejdůležitější fáze hry. Ve srovnání s ostatními sporty máme jako trenéři volejbalu jedinečnou možnost ovlivnit výsledek hry, jelikož soupeř nemá šanci vám v tuhle chvíli přebrat míč. Nikdo nemůže ovlivnit, jaký výkon tým podá. Proto tedy dobu, po kterou získáme míč, musíme prodloužit na nejvyšší možné maximum.

V každém zápase existuje určitý počet bodů, nad kterými máme kontrolu a určitý počet bodů, které musíme vybojovat. Z toho logicky vyplývá, že musíte získat maximum z počtu bodů, nad kterými máte kontrolu a zároveň neztratit body, o které musíme bojovat.

Pokud váš soupeř není příliš silný, většinou hra proběhne v rychlém sledu smeč-bod, konec hry. Nás však zajímá, jak se úspěšně postavit silnému soupeři, který je přinejmenším na stejné úrovni jako náš tým. Základní pravidlo zní – snažte se využít co nejefektivněji času, kdy je míč na vaší straně.

Řekněme, že se vám podařilo vybrat tvrdé podání a vaše přihrávka byla velmi kvalitní. Nyní je vaše šance k získání bodu 50-50. Nemůžete útočit, takže se nyní ocitáte v situaci, kdy se rozhoduje o dalším vývoji hry. Přihrávka a následný útok je to, co by vám nyní mělo dělat starosti. 

Nyní je tedy nutné mít na paměti, že pokud se vám podaří navýšit čas, kdy máte míč, výsledné skóre může být mnohem efektnější. Navýšení času, kdy má váš tým míč pod kontrolou, je hybná síla družstva. Podívejte se na to takhle – rychlá hra ve sledu přihrávka, smeč a bodový zisk – je na jednu stranu úžasné, na druhou stranu ale vyvstává otázka, kdo z týmu je opravdu zapojen do hry? V tomto případě pouze dva hráči. Oproti tomu naprosto rozdílná je situace, kdy po perfektně provedené přihrávce další z hráčů kvalitně nahraje a pak teprve následuje útok….čím více hráčů kontaktuje míč, tím víc se tým cítí zapojen do hry a tím víc se tým zaktivuje. Volejbal je o rychlém pohybu a hybné síle týmu. Pokud hrajete proti silnému týmu a dokážete prodloužit čas, kdy je míč na vaší straně, jste na dobré cestě k možnému vítězství.

Pokračování článku přineseme v druhém a třetím díle.