Menu
  • Kategorie: Trenérské názory
  • Napsal Slávek Matěj

Slávek Matěj - Odpovědi

prostejovTěší nás, že trenérská komunita nespí a že jí není jedno, co se děje. Do redakce Volejbalové akademie dostáváme názory trenérů, které stojí za to uveřejnit. Pokud je téma aktuální a diskuse se hromadí, čtvrtek, který patří našim trenérům, někdy nestačí. Velmi rádi zareagujeme, páteční Osobnost týdne musí jít stranou a Volejbalová akademie vám přináší názor Slávka Matěje (Redakce)

Původně jsem si myslel, že zareaguji na Richarda pouze v příspěvcích, ale problematika je tak složitá a souvisí s ní i další oblasti žákovského volejbalu, že jsem se po dlouhé době rozhodl pro samostatný článek.

Půjdeme-li popořádku, tak v první řadě budou odpovědi na Richardovy otázky. Ty jsou podle mne jednoduché. Ano dlouhodobě je ČP nejkvalitnější žákovskou soutěží, která měla mnohdy vyšší úroveň jako MČR (promiňte, přebor ČR), vzhledem k tomu, že se z kraje mohl do této vrcholné fáze probojovat pouze vítěz. Tato situace do jisté míry přetrvává, jsou prostě kraje silnější a slabší. Český pohár tedy podle mne žádnou zásadní změnu nepotřebuje (myslím systémově). Co potřebuje ale nutně, je změna systému a organizace kvalifikací a změna způsobu řízení. Mně osobně připadá, že je tato soutěž na vedlejší koleji, pokud se týká zájmu komise mládeže a je tedy, promiňte mi ten výraz, řízena amatérsky. Tím výrazně klesá její prestiž (to vadí) a význam (to by nevadilo, pokud by existovala jiná, kvalitou adekvátní celorepubliková mistrovská soutěž).

Zcela nutně potřebuje větší zamyšlení SYSTÉM kvalifikací, ve kterém musí být dopředu daná jasná pravidla postupů (nebylo v moravské skupině), která se budou řídit počtem účastníků v daném roce. Druhou velmi nutnou podmínkou regulérnosti a vůbec přijatelnosti kvalifikace je počet odehraných utkání (katastrofa v české skupině). Už jednou jsem tady zmiňoval, že to je pouze otázka zodpovědnosti řídícího soutěže, respektive jím pověřených organizátorů kvalifikací a nově přidám ještě zdravý rozum a trocha kombinačních schopností.

Otázku poháru bych uzavřel konstatováním, že účast v něm byla a je pro velkou většinu klubů prestižní otázkou, bez ohledu na přidělování bodů do programu SpS. To samo o sobě odpovídá na otázku druhou. Kluby (rozuměj trenéři) mají eminentní zájem o kvalitní dlouhodobou soutěž v žákovské kategorii. Důvodů je hned několik a já bych se je pokusil dva z nich bez nároku na kompletnost vyjmenovat:

  1. 1.Nevyrovnanost krajských přeborů plodí při jakékoliv organizaci dva základní problémy. Jednak spolu celou sezónu hrají neustále dokola 2-4 silná družstva.druhé řadě jsou vždy produktem utkání, která jsou natolik nevyrovnaná, že nemají pro nikoho vůbec žádný přínos. Krajské přebory se tak zvláště ve svých druhých částech stávají nudnou a nemotivující nutností, která neklade před družstva ani trenéry žádné vyšší výkonnostní cíle.
  2. 2.Všichni se asi shodneme na tom, že MČR by mělo být pro žákovskou složku zcela jasným vyvrcholením sezóny a měly by se na něm potkávat opravdu nejlepší týmydaném ročníku. Měl by to být i velký zážitek pro hráčky, z nichž mnohé už ve své kariéře takovou událost nezažijí. Vzniká tedy zcela jasný požadavek na „spravedlivost“ výběru účastníků. Je jasné, že absolutní spravedlnost neexistuje, ale pokud se týká možností se k ní přiblížit, je nejspravedlivější dlouhodobá soutěž se zapojením pokud možno co největšího počtu týmů od začátku soutěže.

V poslední době jsme určitě svědky mnoha pokusů oba problémy uspokojivě vyřešit. Pro mne zatím nejlepším řešením byla Liga žákyň, i když připouštím, že mohla být pro někoho finančním problémem. Současný systém kvalifikací také není k zahození, ale přes veškerou snahu by neustále znevýhodňoval „silné“ kraje v případě podhodnocení ČP, ale hlavně neřeší „nudné“ kraje.

V této situaci (v dívčích složkách) vidím pouze jediné řešení, které navrhuji už hodně dlouho: vícestupňovou soutěž žákyň. Pro stručnost uvedu její základní kostru, konkrétní detailní návrh jsem dodal minulý týden společně s důvodovou zprávou koordinátorovi dívčích složek, který by ho měl předložit k posouzení TR dívek na příštím zasedání. Pokud projde tudy, musejí se k němu vyjádřit také kraje (zde mohou nastat nesnáze) a snad by to mohlo projít do únorového zasedání Správní rady (později to znamená posun o další sezónu).

Základní systém:      1.kolo KP               září – prosinec (krajská kvalifikace, 3-4 turnaje, 3 postupující)

2.kolo Mezikraj        leden – duben (vždy 2 sousední kraje, 1.a2. postupuje na MČR, nebo 1.-4. do předkvalifikace)

3.kolo MČR             duben – květen (MČR 16, předkvalifikace 32 účastníků – 7 mezikrajů +2(4) z ČP). Ti, kteří nepostupují z mezikrajů, se vracejí do finálového turnaje KP svých krajů a zapojí se do boje o titul přeborníka kraje.

Výhody i slabiny takového systému si můžete vydedukovat sami. Osobně si myslím, že pokud se nevrátíme k (podle mne) úspěšnému modelu ŽL, stojí za pokus rozjet takové řešení. Tím současně odpovídám na druhou Richardovu otázku – ano změnu v systému žákovských soutěží potřebujeme.

Tato moje odpověď má ještě kromě předchozího zdůvodnění hlubší spíše „filosofický“ kontext. V poslední době všichni pozorujeme chvályhodnou snahu ČVS zkvalitnit trenérskou práci u mládeže. Podle mne se to bude ovšem míjet účinkem, pokud nenabídneme kvalitním žákovským trenérům (a chceme je tam mít) kvalitní soutěž, ve které mohou uplatnit svou invenci a v neposlední řadě i své ambice, jež jsou bezesporu hlavním motorem sebezdokonalování. Ať se na mne nikdo nezlobí, ale mne nikdy KP v tomto směru neuspokojoval. Iluzorní je i představa, že žákovští trenéři budou hlavně trénovat a připravovat kvalitní hráčky pro trenéry kadetské Extraligy. Bez herních cílů nelze podle mne kvalitně trénovat. Sebelépe natrénované dovednosti se stávají zbytečnými, pokud je nedokáže hráč aplikovat do soutěžního utkání. Čím těžší (ve smyslu vyrovnanější) to utkání je, tím větší vzniká přidaná hodnota jak pro hráče, tak i pro trenéra, který čerpá další poznatky pro trénování. Kvalitní soutěž nutí nezbytně zkvalitňovat práci trenéra. V utkání, které prohrajeme nebo vyhrajeme rozdílem několika tříd pouze podáním, se nikdo nic nenaučí.

P.S. Doufám, že zde v odezvě zazní spousta argumentů v obou směrech, mohou se stát důležitým materiálem při zdůvodňování v kompetentních orgánech. Pokud má kdokoliv zájem o celý návrh, nebo chce argumentovat z nějakých důvodů neveřejně, dávám k dispozici svou adresu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. .

V Přerově 20.11.2011, Slávek Matěj