Menu
 • Kategorie: Trenérské názory
 • Napsal Jiří Zach

Kdo má pravdu?

První víkend v září je už v Příbrami několik let vyhrazen turnaji extraligových celků. Je  to většinou první turnaj v hale a družstva svým pojetím hry, již hodně napovídají, jak bude hra vypadat za tři týdny, kdy začne eXtraligový kolotoč. Pořadatel pojal letošní volejbalové představení jako střetnutí mistrů – Česka, Rakouska, Slovenska a k nim přidal SSC Berlín, čtvrtý celek soutěže v Německu a samozřejmě domácí. Ač se mi do haly moc nechce (evokuje moc krásných, ale i trpkých vzpomínek na trénování v Příbrami) přítomnost syna v celku Č. Budějovic mě vyprovokovala k návštěvě...  (Foto: www.pankiv.cz) 

První víkend v září je už v Příbrami několik let vyhrazen turnaji extraligových celků. Je  to většinou první turnaj v hale a družstva svým pojetím hry, již hodně napovídají, jak bude hra vypadat za tři týdny, kdy začne eXtraligový kolotoč. Pořadatel pojal letošní volejbalové představení jako střetnutí mistrů – Česka, Rakouska, Slovenska a k nim přidal SSC Berlín, čtvrtý celek soutěže v Německu a samozřejmě domácí. Ač se mi do haly moc nechce (evokuje moc krásných, ale i trpkých vzpomínek na trénování v Příbrami) přítomnost syna v celku Č. Budějovic mě vyprovokovala k návštěvě ... 

Úvodní utkání bylo zřejmě předčasné finále. Celky Příbrami a Č.Budějovic předváděli
už dobrý ligový volejbal. V koncovkách byla šťastnější Příbram a vítězstvím  2:1 pokračuje zatím ve velice povedené přípravě na letošní extraligu. Samozřejmě, že po utkání jsem celé utkání rozebíral se svým synem a ač jsem ho volejbalově vychovával a ovlivňoval více než dost – měli jsme oba trochu odlišné názory na důležitý fenomén současného volejbalu a to blokování z výchozího postavení od středu. Vím, že České Budějovice mají v Česku pověst konzervativního směru volejbalu, založeného na dobrém provedení HČJ, pečlivosti, malé chybovosti a sázce a na vyzkoušené principy hry. Vojta je v Č.Budějovicích už čtvrtý rok a vím, že první dva roky bylo blokování od středu sítě tabu. S příchodem nového trenéra došlo k uvolnění tohoto pravidla, ale ani dnes nejsou České Budějovice novátorem v tomto principu hry.Zde jsou argumenty Vojty proč neblokovat od středu:

 1. Vždy je proti útoku soupeře aspoň jeden blokař
 2. Při jednobloku se nestane, že by hráč „ulétl“ – teoreticky i u dvojbloku
 3. Střední blokař má výhodu, že krajní hráč má oporu, kde má blokovat
 4. Snažší odstupování  a následný protiútok
 5. Obrana v poli má více jasno – má na čem stavět – určitý směr je vždy pokryt
 6. Hráč sám o sobě nerozhoduje podle aktuální situace  , ale podle předem dané     taktiky, která je nutně pasivní, ale která mu ulehčuje rozhodnutí a tudíž i lepší provedení
 7. bloku.
 8. Menší nároky na součinnost  blokování – tudíž menší nároky na čas při tréninku.
 9. Menší nároky na kreativitu hráče, využití i hráčů, kteří hůře reagují na nenadálé situace.

Zde jsou moje argumenty proč blokovat od středu, proč blokovat více v sevřeném postavení:

 1. Při správné reakci a předvídavosti krajního smečaře (i univerzála) možnost dvojbloku i na velice rychlou nahrávku.
 2. Lepší využití odrazové síly hráče př blokování po pohybu
 3. Nátlak na taktickou koncepci soupeře hry v útoku.
 4. Při jasné převaze útoku nad obranou a při bezchybném výkonu na příjmu – jedna z mála možností jak soupeře vyvést z konceptu a přinutit ho udělat chybu.
 5. Využití kreativity blokujících smečařů a jejich vlastního počítače ve hře.
 6. Znejistění soupeře v útočné činnosti  a to i hrou v poli, která je při blokování ze středu variabilnější.
 7. Možnost manévru v taktice – měnit stupeň vypomáhání, soustředění se jen na jednoho hráče, či  jedno postavení.
 8. Vyřadit středové hráče ze hry (jak v kategorii mužů a ještě více v kategorii žen je stále hra středem nejefektivnější útočnou činností – s největší produktivitou.
 9. Možnost ubránit středový úder v poli je těžší než úder z kůlu.

Možná, že argumentů pro ten který názor víte více – docela rád bych si je vyslechl či přečetl. Náš spor samozřejmě nevyhrál nikdo – já mám více opory v mezinárodním volejbalu – České Budějovice jsou mistři republiky. Takže se těším na nový ročník extraligy a třeba  nám tento ročník dá více odpovědí jestli blokovat od středu či od kůlů.

 V Příbrami dne 1.9.2007  Jiří Zach