Menu
  • Kategorie: Systémy a principy hry
  • Napsal Krpač (překlad)

Skupinové taktické chování volejbalového družstva

Vedle zvládnutí herních řetězců je dalším důležitým bodem týmová domluva na taktických ujednáních. „Dívali se na sebe, jako kdyby s tou situací neměl nikdo nic společného“, zní analýza přítomných, když spadne míč na zem. Tím byl správně popsán vnitřní pocit hráčů. Máme-li se spolehnout na to, že hráči budou reagovat až podle situace, je neúspěch naprogramován. Je totiž nepravděpodobné, že šest hráčů během několika zlomků sekundy spojí svá rozdílná vnímání otevřené herní situace do jedné strategie, pokud není již předem jasně určeno, jak ji správně vyřešit. Další příklad. Nahrávač. Režisér hry vybere v zóně I míč do středu hřiště, libero a blokující hráč běží k míči a sráží se s diagonálním hráčem, který chtěl v této situaci také nahrávat. Škoda, že námaha všech tří hráčů přijde nazmar, protože na základě kolize padá míč na zem. Jak již bylo několikrát uvedeno, ve volejbale neexistuje dvakrát stejná situace, vždy je něco jinak. Ale existují situace, které si jsou podobné. Obrana nahrávače a následné jednání hráčů při nahrávce patří k těm nejdůležitějším. Kam by měl směřovat míč po vybírání nahrávače? Kdo by ho měl nahrát? Jaké existují varianty?

Vedle zvládnutí herních řetězců je dalším důležitým bodem týmová domluva na taktických ujednáních. „Dívali se na sebe, jako kdyby s tou situací neměl nikdo nic společného“, zní analýza přítomných, když spadne míč na zem. Tím byl správně popsán vnitřní pocit hráčů. Máme-li se spolehnout na to, že hráči budou reagovat až podle situace, je neúspěch naprogramován. Je totiž nepravděpodobné, že šest hráčů během několika zlomků sekundy spojí svá rozdílná vnímání otevřené herní situace do jedné strategie, pokud není již předem jasně určeno, jak ji správně vyřešit.

Další příklad. Nahrávač. Režisér hry vybere v zóně I míč do středu hřiště, libero a blokující hráč běží k míči a sráží se s diagonálním hráčem, který chtěl v této situaci také nahrávat. Škoda, že námaha všech tří hráčů přijde nazmar, protože na základě kolize padá míč na zem. Jak již bylo několikrát uvedeno, ve volejbale neexistuje dvakrát stejná situace, vždy je něco jinak. Ale existují situace, které si jsou podobné. Obrana nahrávače a následné jednání hráčů při nahrávce patří k těm nejdůležitějším. Kam by měl směřovat míč po vybírání nahrávače? Kdo by ho měl nahrát? Jaké existují varianty?

Pro hráče je důležité, aby měli při řešení takových situací jasné instrukce, jak se bude rozehra vyvíjet. Taktických řešení existuje mnoho, skoro každá má svou přednost. Rozhodující je se na některé domluvit a pak ji správně zrealizovat.

Krok 1: Najít herní koncepci

Trenér nemusí psát před sezónou sáhodlouhý román, ale měl by mít jasnou představu o tom, co jeho hráči umí a podle jejich schopnosti se rozhodnout, jakou strategii zvolí při řešení herních situací. Uvádíme některé otázky, na které by trenér měl hledat odpověď při hledání herní koncepce:

1.    Co se stane, pokud soupeř již nemůže razantně zaútočit a přehrává míč lehkým způsobem přes síť? Kdo je odpovědný za obranu těchto jednoduchých míčů? Kdo se připravuje do útoku?

2.    Jak se ve shora uvedené situaci zachová nahrávač? Podílí se na obraně nebo je z ní vyvázán?

3.    Jak zareagují v této situaci blokaři? Kdo přebírá komunikaci?

4.    Jak probíhá komunikace hráčů v útočné fázi po obraně soupeřova útoku?

5.    Kdo přebírá nahrávku po obraně nahrávače

6.    Jak je objasněna odpovědnost hráčů při přihrávce? Jaký prostor přebírá který hráč?

7.    Jaké úkoly má hráč v obraně? Má odpovědnost za míče, které ho v obraně pouze trefí? Má odpovědnost za míče, které letí do prostoru před ním? Nebo má odpovědnost za míče, které letí vedle něho?

Ať se rozhodnete pro jakoukoli strategii, vždy platí: Čím více máte jako trenér v těchto oblastech jasno, tím více bude mít jasno v těchto situacích Váš tým.

Krok 2: Komunikace

Existuje mnoho cest, jak své myšlenky zprostředkovat týmu. Někteří trenéři napíší pár řádek, jiní vytvoří videozáznam nejdůležitějších herních situací. Jiní objasňují své strategie na taktické tabuli, jiní zase v hale. Ať si každý trenér vybere takovou cestu komunikace, která mu vyhovuje.

Krok 3: Trénink

Herní situace mají vždy komplexní charakter. V tréninku je ale důležité, aby byly procvičeny krok za krokem. Nejdříve jsou trénovány řešení jednotlivých hráčů v dané herní situaci, které musí hráči zvládnout. Poté k nim přidáváme situace, které vzniknou před i po dané situaci, kterou chceme trénovat. Pak přecházíme ke komplexním herním situacím, ve kterých se zaměříme na zvládnutí jednoho strategického prvku ve hře.

Příklady cvičení:

1.    Pro komunikaci použijte jednodušší herní situace

Než vstoupí do cvičení taktický aspekt, použijte v tréninku po rozcvičení jednodušší situace

·         Rozcvičení ve dvojicích

Dvojice hráčů stojí ve hřišti, trenér stojí na druhé straně a přehrává míč přes síť. Dvojice hráčů se musí dohodnout, kdo míč přihraje a ten druhý musí rychle zaujmout výchozí pozici pro nahrávku. Po nahrávce smí být útok zakončen libovolně. Již v tomto cvičení hráči zjistí, jak důležitá je rychlá komunikace mezi hráči a přihrávka pro úspěšný útok

2.    Útoč po zpracování míče

·         Čtveřice hráčů stojí ve hřišti s nahrávačem v zóně I připravena na zpracování míče zadarmo, trenér stojí na druhé straně hřiště a přehrává míč jednoruč vrchem nebo spodem přes síť. Hráči zpracují míč v obraně a po nahrávce nahrávače útočí středem sítě nebo po krajích sítě. Za úspěšný útok po krajích sítě získává družstvo jeden bod, za úspěšný útok středem sítě dva body. Pro ztížení situace se trenér snaží hrát na nahrávače, nebo mohou hráči útočit po bloku.

3.    Komplexní trénink

·         Hraje se 6 proti 6, v dětském věku 4 proti 4. Rozehra však nezačíná podáním, ale trenér hodí vysoký míč na stranu jednoho týmu, který přehrává míč obouruč vrchem nebo spodem na stranu soupeře. Ten po komunikaci zpracovává míč a útočí proti kompaktní obraně druhého týmu. Vítěz rozehry získává bod a následně míče zdarma hozený trenérem. Po čtyřech rozehrách se hráči otočí o jedno postavení.
Varianta: Po vhození míče trenérem může hrát družstvo přes síť libovolným způsobem
Za úspěšný útok, který je veden přes správné hráče nebo zóny, může trenér     rozdatvíce bodů.

Z němčiny přeložil Radek Krpač, Das Volleyballmagazin 1/2011