Menu
  • Kategorie: Systémy a principy hry
  • Napsal Metodika

Skupinové činnosti aneb herní kombinace

obrana-pole1V předchozích kapitolách jsme logickým dělením volejbalové rozehry získali osm týmových činností, k nimž během rozehry dochází. Obsahem sportovní hry je však: „ … souhrn všech teoretických možných herních činností. Herní činnost je individuální, skupinová a týmová dovednost (nebo též herní způsobilost) zaměřená k plnění herních úkolů“ (Táborský et al., 2007). Pokud tedy z činnosti celého týmu vyjmeme pouze určitou skupinu hráčů, která spolu vědomě spolupracuje při řešení dané herní situace, získáváme tak mnohem širší spektrum skupinových činností ...

V předchozím textu jsme logickým dělením volejbalové rozehry získali osm týmových činností, k nimž během rozehry dochází. Obsahem sportovní hry je však: „ … souhrn všech teoretických možných herních činností. Herní činnost je individuální, skupinová a týmová dovednost (nebo též herní způsobilost) zaměřená k plnění herních úkolů“ (Táborský et al., 2007). Pokud tedy z činnosti celého týmu vyjmeme pouze určitou skupinu hráčů, která spolu vědomě spolupracuje při řešení dané herní situace, získáváme tak mnohem širší spektrum skupinových činností.

Jsou zaměřeny na řešení dílčího taktického úkolu a týkají se pouze některých hráčů.

Ulož do dlouhodobé paměti:

Specifika volejbalu by spíše vedla k logickému používání termínů skupinová a týmová herní kombinace (z hlediska počtu zapojených hráčů). Z důvodů zjednodušení i přiblížení se tradičnímu pojetí systematiky však zůstáváme u zažitých termínů „skupinová a týmová činnost“. Pokud v následujícím textu použijeme obecného termínu „herní kombinace“, máme tím na mysli skupinovou činnost.

Jako příklad si uveďme několik herních kombinací (dále HK), které se mohou realizovat ve fázi rozehry -B (-A) nebo +A (+B):

Příklady HK v rámci fáze +A (+B)
  • kombinace při přihrávce plachtícího podání (dvojice)
  • útok v 1. sledu + útok ze zóny VI – „pipe“ (trojice)
  • tok v 1. sledu + útok ze zóny IV po polovysoké nahrávce a jeho zajištění liberem (čtveřice)
Příklady HK v rámci fáze -A (-B)
  • seskupování dvojbloku, resp. trojbloku
  • kombinace při vybírání útoku soupeře ze zóny II
  • vytváření formace pro vybírání hráčů zadní řady při útoku soupeře ze zóny I