Menu
  • Kategorie: Systémy a principy hry
  • Napsal Krpač (překlad)

Libero - Mr. Nepostradatelný

Funkce libera, zavedená v roce 1998, se ve výkonnostním a vrcholovém volejbale stala nedílnou součástí tréninkové přípravy a zápasů. Libero jednoznačně pomohlo ke zlepšené hře v poli, žádné družstvo vrcholového volejbalu si v současném pojetí hry nemůže dovolit špatnou obranu jak na síti, tak v zadní části hřiště. Dnes už je libero ve volejbale nepostradatelným článkem družstva. Zpravidla je střídáno oběma blokaři v zadní části hřiště, je nejdůležitějším přihrávajícím hráčem družstva, v poli hraje nejčastěji v zóně V, některá družstva brání s liberem také v zóně VI, výjimečně situačně v zóně I. Libero je centrálním hráčem pro zpracování míčů zadarmo a vykrývání vlastních útočících hráčů.

Dalším důležitým úkolem libera je nahrávkou založit vlastní útok družstva v případě, že nahrávač vybral míč v poli. Pro úspěšnou přihrávku podání potřebuje libero vynikající schopnost vizuálního vnímání ve spojení s velmi dobrou prací dolních končetin a odpovídajícím citem v ramenou a bocích. Důležitá je také schopnost udržet rovnováhu těla. Přihrávka odbitím obouruč vrchem proti plachtícím podáním by měla být v repertoáru každého dobrého libera, při přihrávce podání nemá libero nárok na žádné slabé místo, musí být stejně silný jak při přihrávce smečovaného tak plachtícího podání. Ve hře v poli patří k největším předpokladům libera rychlá reakce a tzv. fighting spirit. Nejdůležitější pohybovou schopností libera je rychlost, na tuto oblast by měl být speciálně zaměřen trénink. Důležité je u libera také dobře rozvinuté svalstvo trupu, aby tělo dokázalo co nejrychleji zaujmout a také udržet vhodnou pozici pro přihrávku. 

Co musí libero umět…

  • Rychlost
  • Nadprůměrná schopnost přihrát smečovaný i plachtící servis
  •  Nadprůměrný hráč v poli
  • Vysoká herní inteligence
  • Dobré odbití obouruč vrchem jak při přihrávce, tak i při nahrávce
  •  Připravenost převzít zodpovědnost
  •  Psychická stabilita

Kromě těchto vlastností musí libero:

  •  Musí se ztotožnit s touto funkcí stejně tak jako ostatní hráči (Ne:“Dnes už zase musím hrát na liberu“.).
  •  Musí být vzorem v bojovnosti, nesmí žádný míč předem vzdát a měl by to také žádat od svých spoluhráčů
  •  Měl by být schopen rychle reagovat změnou výchozího postavení přihrávajících hráčů podle situace
  •  Musí být neustále důsledný v provedení jednoduchých herních situací
  •  Musí být psychicky stabilní, protože nemůže být vystřídán a své neúspěchy ve své oblasti nemůže kompenzovat jinými činnosti v oblasti jiné.

Při tréninku libera bychom měli brát ohled na speciální úkoly, které tento hráč musí plnit. Trénink libera je tím více specializován, čím více nám hráč výhradně na pozici libera hraje. V mládežnických kategoriích by libero mělo být během týdne trénováno jako přihrávající smečař. Libero nám nabízí mnoho možností individuálního tréninku. Přihrávka, hra v poli, ale také nahrávka mohou být trénovány separátně od družstva. Dvakrát deset minut v týdnu individuálního tréninku libera se vyplatí v každém případě. Nedůležitějším tréninkovým principem pro trénink libera je mnoho opakování. Při tréninku vybírání by se co nejvíce mělo využívat útoků z vyvýšených míst přes síť, neboť to se nejvíce podobá herní situaci. Ze shora uvedených důvodů je dobré libera zapojit také do tréninku nahrávačů. V týmovém tréninku jsou úkoly libera začleněny do komplexních herních cvičení. Týmový trénink přihrávky a vybírání by měl být u liber rozdělen přibližně na polovinu. Mnoho možností, jak zapojit libero do tréninku, je rozsmečování, ve kterém libero přihrává podání nebo míče zadarmo, nebo je nasazeno pro vybírání do pole. Do těchto cvičení by měli být často nasazeni také blokaři, protože obrana v poli je nejčastěji spojena s obranou na síti. Abychom komplexním cvičením dodali intenzitu, můžeme liberu bezprostředně po ukončení první výměny hodit ještě jeden míč zadarmo, který musí zpracovat a zahájit útočnou akci týmu. Důležité u komplexních cvičení je, aby libero neustále vykrývalo vlastního útočícího hráče, to je jedna z nejdůležitějších činností libera a nesmí být nikdy opomíjena.

NĚMECKÝ REPREZENTANT TILL LIEBER A JEHO TIPY PRO LIBERA

·         Zůstaň uvolněný a rychle reaguj!

Nejdůležitější je zůstat před výměnou uvolněný a nenapínat před akcí svaly. Tím nejsou svaly unaveny a je možné rychle reagovat.

·         Paže a boky uvolni!

Také paže a boky by měly být před akcí uvolněné. Pak můžeme rychle zahájit pohyb paží

·         Udržuj oční kontakt s podávajícím hráčem!

Pozoruj pozorně podávajícího hráče, pokud ti někdo stojí v cestě, ustup lehce stranou

·         Mluv se spoluhráči!

     Před každou výměnou promluv se spoluhráči vedle tebe, to patří k fázi koncentrace a slouží jako rituál, který tě upozorní na to, že se něco děje

Z časopisu Volleyball-Magazin přeložil Radek Krpač