Menu
  • Kategorie: Systémy a principy hry
  • Napsal Ivan Pelikán

Hodnocení ME kadetů a kadetek

V Brandýse nad Labem proběhlo 18. května 2015 hodnocení RD kadetů a kadetek na uplynulých ME. Cestoval jsem s očekáváním a touhou po informacích. Důvod byl zřejmý – obě kategorie zaznamenaly evidentní výkonnostní vzestup a došlo k nespornému vyrovnání s vyspělou mládežnickou volejbalovou Evropou! Pokud si vzpomínám, bylo to v uplynulých letech naše „zbožné přání“… Je nezpochybnitelné, že nastolená cesta svazovými trenéry Alešem Novákem a Jiřím Zachem byla dobře vybrána. Zasvěcení vědí, že se tato cesta nerodila lehce, i když spolupráce většiny klubů s RD byla dle závěrů vstřícná. Naše prostředí není nějak zralé pro jednoduchá řešení, která „mají tah na bránu“. Prosadit některé věci je velmi složité. Schází nám nadhled a respekt mezi trenéry, funkcionáři a vlastně nás to vše neustále sráží do průměru… I z tohoto pohledu je potřeba hodnotit vystoupení RD obou složek jako úspěšné. Nedovolím si vyslovovat obecná hodnocení, jde o osobní pohled. Ale předbíhám.

 

Nejdříve hodnotil Aleš Novák. Vše potřebné z hlediska údajů naleznete v PREZENTACI 1. Přidám jen osobní názor. Líbilo se mi vystoupení všech přítomných trenérů, kteří měli co říci k problematice děvčat (Matěj, Goga, Bednář atd.). Hovořili k věci, podstatě i odborně.

Následovalo hodnocení Jiřího Zacha. Prezentace PREZENTACE 2 byla pojata v podobném duchu jako ta od Aleše Nováka. Diskuse na závěr byla ale poněkud živější. V několika momentech scházelo více respektu i trenérské pokory z řad některých diskutujících i podpory Jiřího Zacha, který odvedl v průběhu 3 let velmi dobrou trenérskou práci! Myslím si, že všichni dobře víme, jak je někdy těžké výsledek maximálně ovládnout a uchopit… Možná budu naivní, ale oba dva trenéři si zasloužili závěrečný potlesk (šlo i o konkurenční prostředí trenérů), třeba „pouze“ za to, že posadili český mládežnický volejbal na mezinárodní scéně na správnou kolej. Klobouk dolů!

Seminář zakončil Jindřich Licek zprávou ze studijního pobytu v USA. Osobně mě mrzelo, že nebyly prezentovány doplňující materiály (videa, prezentace atd.), které by vystoupení zkompletovaly.