- Kategorie: Psychologická oblast
- Napsal Hanák
OKÉNKO PSYCHOLOGA: pohled 1 (ještě jednou)
Ještě jednou se vracíme zpět do předvánočního času, kdy jsme uveřejnili 1. pohled z „Okénka psychologa“ Dr. Petra Hanáka. Možná z důvodů, že jsme článek uveřejnili ve vánočním čase, došlo k tomu, že se objevily pouze dva dotazy. Uveřejňujeme článek tedy ještě jednou, samozřejmě se zodpovězenými dotazy. Možná, že jsme měli rovněž hned zpočátku upozornit na to, že odpovědi Dr. Hanáka budou uveřejňovány vždy po nějakém krátkém čase, kdy budou doručeny. Chápeme, že internet je „bleskové“ medium a očekává se i bleskovost reakcí. Na druhé straně psychologie je složitý obor a lidé, kteří v něm opravdu něco dovedou, mají nárok nespěchat. Dr. Hanák klade důraz na to, aby se při sestavování obsahu „Okénka psychologa“, vycházelo především z vás – čtenářů. Snad to pochopíte. Takže, čekáme na vaše dotazy a pohled 1. podruhé … Vážení volejbaloví přátelé z Česka a Slovenska, aby naše spolupráce mohla být ještě zdařilejší a pro vaši praxi účinnější, potřeboval bych, abyste mi odpověděli na několik otázek: ...
Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4Ještě jednou se vracíme zpět do předvánočního času, kdy jsme uveřejnili 1. pohled z „Okénka psychologa“ Dr. Petra Hanáka. Možná z důvodů, že jsme článek uveřejnili ve vánočním čase, došlo k tomu, že se objevily pouze dva dotazy. Uveřejňujeme článek tedy ještě jednou, samozřejmě se zodpovězenými dotazy. Možná, že jsme rovněž měli hned zpočátku upozornit na to, že odpovědi Dr. Hanáka budou uveřejňovány vždy po nějakém krátkém čase, kdy budou doručeny. Chápeme, že internet je „bleskové“ medium a očekává se i bleskovost reakcí. Na druhé straně psychologie je složitý obor a lidé, kteří v něm opravdu něco dovedou, mají nárok nespěchat. Dr. Hanák klade důraz na to, aby se při sestavování obsahu „Okénka psychologa“, vycházelo především z vás – čtenářů. Snad to pochopíte. Takže, čekáme na vaše dotazy a pohled 1. podruhé … Vážení volejbaloví přátelé z Česka a Slovenska, aby naše spolupráce mohla být ještě zdařilejší a pro vaši praxi účinnější, potřeboval bych, abyste mi odpověděli na několik otázek:
Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer41) Která odvětví psychologie vás zajímají? (seřaďte podle vlastní míry zájmu)
a. Psychologie osobnosti (pohlíží na člověka jako na celek)
b. Sociální psychologie (zabývá se malými a velkými skupinami, včetně rodiny)
c. Sportovní psychologie (zaměřuje se na chování sportovce a trenéra)
d. Klinická psychologie (obsahem je psychické zdraví a psychické poruchy člověka)
e. Vývojová psychologie (zajímá ji vývoj člověka od plodu až po vysoké stáří)
2) Napište dotazy, problémy, které se vám často vyskytují, případně navrhněte témata, které byste chtěli diskutovat.
3) Jaké formy, postupy, časové intervaly naší oboustranné komunikace upřednostňujete. Zakroužkujte (v elektronické formě barevně označte) a doplňte časový údaj
a. Přednášky v časové délce ……..
b. Panelové diskuse na předem připravené téma v časové délce …..
c. Kombinace přednášky, diskuse v časové délce ….
4) Určete způsob, postup, moderování herních nebo jiných situací, které by vás zajímaly
5) Uveďte několika větami, co vás trápí?
6) Rozepište, co jsem zapomněl.
Děkuji vám předem, zdravím všechny a loučím se heslem „furt se jde“, Petr Hanák
Poznámka redakce: odpovídejte výběrem z tří možností:
- Komentářem pod tímto článkem
- Vyplněním dotazníku (klikni zde) v elektronické podobě a zasláním na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
- Hlasováním v anketě
Odpověď může být veřejná nebo anonymní, jde nám především o obsah!
Komentáře a odpovědi:
Marta, 22.12.08 00:07
Jsem ráda, že se tu něco takového zrodilo. Už jednou jsem posílala vzkaz panu Mertovi, ale ten mi bohužel neodpověděl. Teď mám otázku, jak si myslíte, že by psycholog mohl volejbalovému trenérovi (trenérce) pomoci a co by měl trenér (trenérka) od psychologa požadovat. Děkuji za případnou odpověď. Marta.
Dr. Hanák: Trenérce Martě
Trenér by si měl v první řadě vybrat psychologa, který je obeznámen nebo má zkušenosti s míčovými hrami (volejbalem). Tento psycholog by mohl pomoci při výběru volejbalistů do týmu a to zařazením do herní funkce (nahrávač, smečař, blokař). Tato problematika souvisí se znalosti psychologie osobnosti, struktury temperamentu (typu prožívání) a osobnostních předpokladů, které jsou vrozené. Po výběru a zařazení do herní funkce je v jeho silách být i poradcem při udržování zejména v náročných sezónách, klíčových zápasech, dlouhodobé motivace, která je důležitá pro určený cíl družstva v sezóně. Při klíčových zápasech může pomoci vyladit do prvního setu. Velmi častá je pomoc psychologa při řešení osobních problémů, které se často promítají do úrovně sportovního nebo herního výkonu. Mám na mysli vývojovou psychologii, kde se většinou trenéři mládeže setkávají s problémy a úskalími vývoje osobnosti. Jakmile vybereme typ hráče pro herní funkce, můžeme hodnotit nebo optimalizovat naplnění těchto funkcí, což spadá do sociální psychologie. Ta sytí problematiku mezi-rolových konfliktů. Mluvíme o problémech v týmu: nevraživost, žárlivost, vzájemné potírání, závist, což odvádí od určeného cíle v sezóně a vede k plýtvání energií všech, včetně trenéra. Jednoduše: sociální psychologie řeší problémy malých a velkých skupin, do toho spadají i volejbalové týmy. A to jsem ještě neuvedl problematiku vzájemné komunikace trenér-hráč, hráč-hráč, trenér-tým. Při špatném výběru se do týmu může dostat (zejména v nouzi) problémová osobnost, která se ocitá na hranici nezdravého (patologického) chování, což by se při přítomnosti zkušeného a prakticky zběhlého psychologa nemělo stát. Závěrem bych chtěl tazatelce sdělit, že dle mých zkušeností je největším problémem, aby nastala spolupráce mezi trenérem a psychologem. Jednoduše řečeno: se vzájemně chápat, vzájemně nesoupeřit, ale spolupracovat. Obraťme list a nastolme téma taktiky, strategie. Strategie je dlouhodobá taktika v časovém úseku sezóny nebo několika sezón. Taktika je volba způsobu hry po zácviku a rozboru hry příslušného soupeře. Psycholog zde může být více či méně poradcem, protože by měl být schopen v širokém slova smyslu předpokládat chování hráčů. Víme, že kondice je vyladění pro výkon, zácvik herních činností je rovněž obsahem tréninku a výsledkem těchto fyziologických faktů může být únava. Jelikož každý z nás je individualitou, která snáší zátěž různě, opět můžeme vzít připomínky psychologa v úvahu. Váš dotaz byl podnětný. Děkuji. PH.
Tomas MALY (odvetvie) 28.12.08 15:10
Chyba mi tam Experimentalni psychologie....ktorej zaklady polozili myslim Woodworth, Schlosberg a pre sport ma nezastupitelnu ulohu...
Dr. Hanák: Experimentální psychologie
Experimentální psychologie se odehrává v předem stanovených a připravených podmínkách v rámci vytýčeného pláneu pod kontrolou. Její výsledky (pokud je postupováno správně) jsou opakovatelné. Utkání se odehrává na hřišti, je kontrolovatelné a ovlivnitelné jen přípravou na utkání a vedením utkání, spadá do oblasti pravděpodobnostních jevů, opakovat se zaručeným výsledkem se nedá. Z těchto důvodů jsem experimentální psychologii do míčových her nezařadil, i když nepopírám, že okrajovým způsobem do sportovní psychologie patří. Dám praktický příklad k diskusi: často se mluví o sportovním štěstí, které v laboratoři nevyrobíme, ale s kterým rovněž musíme počítat. Všechno, co se týká lidí, se dá jen částečně dostat do experimentálních podmínek, protože intervenuje individualita a proměnlivé podmínky.
PH.