Menu
  • Kategorie: Psychologická oblast
  • Napsal Petr Juda

Mentální stránka volejbalu VII: ROZŠIŘOVÁNÍ SVÉ ZÓNY USPOKOJENÍ

V posledním pokračování jsem uvedl některé zásady, jak rozšířit svou zónu uspokojení.Pro stručné opakování: zónu uspokojení si můžeme představit jako kruh. Co je uvnitř, to jsou naučené a zažité dovednosti. Naší snahou je plochu kruhu neustále zvětšovat a tím rozšiřujeme oblast zvládnutých činností a tím se zlepšujeme. Zde zónu uspokojení aplikujeme na volejbal, ale obecně to platí na celou oblast vzdělávání se. A znovu opakuji základní heslo vedoucí k porozumění této oblasti: Abyste měli co nemáte, musíte udělat, co jste neudělali.... (Snímek: Jakub Novotný se tréninku ani soupeřů nebojí)

 

V posledním pokračování jsem uvedl některé zásady, jak rozšířit svou zónu uspokojení.Pro stručné opakování: zónu uspokojení si můžeme představit jako kruh. Co je uvnitř, to jsou naučené a zažité dovednosti. Naší snahou je plochu kruhu neustále zvětšovat a tím rozšiřujeme oblast zvládnutých činností a tím se zlepšujeme. Zde zónu uspokojení aplikujeme na volejbal, ale obecně to platí na celou oblast vzdělávání se. A znovu opakuji základní heslo vedoucí k porozumění této oblasti: Abyste měli co nemáte, musíte udělat, co jste neudělali.... Převedením tohoto hesla do praxe znamená uskutečňovat nové nebo zlepšené staré činnosti. Minule jsem uvedl několik zásad:
1. Stavte hodnotu budoucího úspěchu nad zábavu.
2. Snažte se dělat obtížné věci.
3. Stanovte si náročné cíle.
4. Dělejte věci v každém případě,i když pociťujete strach

Všechny se vzájemně doplňují a navazují na sebe. Další takovou zásadou je:

5. Odstraňte slovo „zkusit“ ze svého herního slovníku. “Zkusit“ vás vrací zpět do zóny uspokojení, ale vy ji musíte zvětšovat! “Zkusit“ vám umožňuje opustit své úsilí při první příležitosti nezdaru. (Při nezdaru si řeknete: nakonec si to zkouším a když to nevyjde vrátím se zpět k vyzkoušenému). Tím se však nikdy nezlepšíte, protože to skutečně nemusí zpočátku vycházet.

6. Udělejte to teď! Škrtněte odkládání z vašeho životního plánu. Je to něco podobného ne-li horšího jako „zkusit“. Jestliže musíte něco odložit, odložte to až zítra a dnes to udělejte. Odkládání na někdy je cesta do města zvaného nikdy. Dáte-li se touto cestou nebudete sami. Je lemována zástupy ztroskotanců!

7. Využívejte principu bolesti a radosti tak, aby pracoval pro vás.Tento princip je postaven na pravidlu: základní motivace přichází z jednoho ze dvou zdrojů – buď potřeby vyhnout se bolesti, nebo touze získat potěšení. Pro většinu je mnohem větším motivem vyhnout se bolesti. Tento poznatek se dá využít k našemu prospěchu. Protože mozek se přirozeně chce vyhnout fyzické bolesti, jako např. bolesti svalů, je potřeba předefinovat význam této bolesti. Definujme bolest jako zesilování a zvětšování vašich svalů. Potom je možné se soustředit na výhody silnějších a pevnějších svalů - tedy na větší vlastní sílu, rychlost, snížení rizika zranění apod. A stejná námaha, která již není nazývána bolestí, ale např. zvětšování síly, nakonec přinese radost! Obraz potěšení, který tím vytvoříte ve své mysli, je mnohem větší a trvalejší motivací, než dočasné nepohodlí námahy.

 Vysočina 10.9.2007                   Petr JUDA