- Kategorie: Psychologická oblast
- Napsal Petr Juda
Kolektivní, individuální, krátkodobé a dlouhodobé cíle (Mentální stránka volejbalu XIV)
V předposledním pokračování jsem uvedl první a jednu z nejdůležitějších zásad nastavování cílů: výkonové kontra výsledkové cíle. Nyní pokračuji v dalších zásadách:
2. Nastavte náročné cíle. Nastavování spíše krátkodobých cílů tvoří podstatnou část nastavení náročných, realistických a konkrétních cílů. Dlouhodobé cíle totiž nemusí být tolik podnětné, protože o příliš mnoha faktorech není známo, jaký budou mít vliv na konečné dosažení cíle. Je vhodné přes série krátkodobých cílů plánovat dlouhodobý objektivní cíl. Ideální doba plánování dlouhodobého cíle je jeden měsíc. Je všeobecně známo, že sportovci mají rádi spíše dlouhodobou vizi, které říkají cíl, v časovém úseku delším jak jeden rok... (Foto: M.Sidorjak)
V předposledním pokračování jsem uvedl první a jednu z nejdůležitějších zásad nastavování cílů: výkonové kontra výsledkové cíle. Nyní pokračuji v dalších zásadách:
2. Nastavte náročné cíle. Nastavování spíše krátkodobých cílů tvoří podstatnou část nastavení náročných, realistických a konkrétních cílů. Dlouhodobé cíle totiž nemusí být tolik podnětné, protože o příliš mnoha faktorech není známo, jaký budou mít vliv na konečné dosažení cíle. Je vhodné přes série krátkodobých cílů plánovat dlouhodobý objektivní cíl. Ideální doba plánování dlouhodobého cíle je jeden měsíc. Je všeobecně známo, že sportovci mají rádi spíše dlouhodobou vizi, které říkají cíl, v časovém úseku delším jak jeden rok. Cíle, které jsou plánovány na dlouhou dobu mají velmi často sklon být nereálné, nejasné, příliš obtížné, nebo zase příliš lehké. Zranění, nemoc, rychlost učení, škola, neočekávané události v rodině, životní krize jsou jedny z mnoha faktorů, které mají za následek, že dlouhodobé cíle jsou nejasné a nemusí být účinné. Krátkodobé cíle poskytnou větší příležitost dosáhnout úspěchu a posunout se směrem k dlouhodobému cíli. Rovněž pomohou specifikovat obtíže a problémy, které mohou být při zvládání jednotlivých dovedností jak z technického tak i z taktického hlediska. A trenérům to umožní přizpůsobovat své plány ke splnění požadavků na každého hráče v týmu.
6. Dávejte větší důraz na individuální cíle než na týmové.
Důraz by měl být hlavně na individuálních cílech. Týmové cíle mají sklon být nejasné, s rozptýlenou zodpovědností pro jednotlivé hráče. Hodně často jsou to cíle výsledkové, které nejsou plně pod kontrolou týmu nebo jeho jednotlivých hráčů. Dlouhodobý výzkum prokázal, že týmové cíle nejsou efektivní, pokud nejsou doprovázeny individuálními cíli. Přesto týmové cíle mají význam, když sport vykazuje vysoký stupeň spolupráce a koordinace. A tím volejbal samozřejmě je. Skupinové cíle pomohu motivovat jedince ke spolupráci. Avšak týmové cíle jsou účinné jen, když individuální cíle jsou také zřetelně nastavené. Při nastavování týmových cílů se musí dávat pozor, aby individuální a společné cíle se nestřetávaly nebo dokonce nešly proti sobě. Např. nepůjde zlepšit příjem podání družstva, pokud to nebude cílem libera a přihrávajících smečařů. Nebo hrát rychlou střelbu do zóny IV, když to nebude cílem a tím pádem náplní tréninků nahrávačů. (Zase naprosto jasné, ale jak se v praxi mnohdy vše uskutečňuje!). Na závěr: týmové cíle mohou pomáhat motivovat sportovce k efektivnější spolupráci. Musí být však doprovázeny cíli individuálními. Ty udrží sportovcovu zodpovědnost a jsou také pod jeho kontrolou.
Krátké shrnutí pro trenéry:
- Nastavte výkonnostní cíle, protože ty mají sportovci více pod kontrolou.
- Nastavte spíše náročné cíle. Ty více motivují. Stupňovitě zvyšuje náročnost cílů.
- Nastavte realistické cíle. Pomožte sportovcům zapomenout na nereálné cíle. Pomáhejte sportovcům najít aktuální stav jejich výkonnosti.
- Nastavte konkrétní cíle. Ty řídí chování sportovců přesněji.
- Nastavte krátkodobé cíle.
- Klaďte důraz na individuální cíle, ale používejte i týmové cíle, když chcete vaše družstvo motivovat k lepší spolupráci. Vyhýbejte se týmovým výsledkovým cílům!
Velké Meziříčí, 1.11.2007 Petr Juda