Menu
  • Kategorie: Profily osobností
  • Napsal Krpač (překlad)

Velasco chce s Íránem na olympiádu

velascoZatímco ostatní týmy slavily na Světovém poháru v Japonsku medailová umístění, největším úspěchem turnaje bylo považováno deváté místo Íránu. Ale ti, co vývoj Íránců sledují, vědí, že japonský úspěch nebyl zase tak velkým překvapením.

Dva měsíce před Světovým pohárem bylo 12 000 diváků v teheránské Azadi Hall svědky největšího úspěchu íránské volejbalové historie. Íránci totiž poprvé v historii porazili Čínu 3:1(-22,18,19,16) a mohli se radovat z vítězství Asijského mistrovství. Zatímco se hráči radovali z historického vítězství, jeden muž už myslel dále. Julio Velasco, kouč, který přivedl Italy k dvěma titulům na světových šampionátech a ke stříbrné olympijské medaili, by totiž Íránce velmi rád přivedl do olympijského Londýna a etabloval svůj tým ve světové špičce. Velasco působil také v České republice a Španělsku, tam však zdaleka tak úspěšný nebyl.

Italský trenér se zaměřil na mentalitu svých hráčů, byl přesvědčen o tom, že je lepší při hře více myslet než používat sílu. „Velasco odvedl v týmu velmi dobrou psychologickou práci. Nikdo z hráčů si nedovolí vypustit rozcvičení. Každý z nás je ochotný udělat pro úspěch týmu všechno. Velasco nám vštípil vítěznou mentalitu a bojovného ducha,“ říká přihrávající smečař íránské reprezentace Farhad Nazari.  

iranÍrán vyhrál na asijském šampionátu základní skupinu bez ztráty setu, v další fázi turnaje také dominoval. „Jsem velmi rád, že jsme odehráli úspěšný turnaj, ale měli bychom se držet při zemi, čekají nás další důležité turnaje,“ řekl Velasco. Úspěch na Světovém poháru v Japonsku o dva měsíce později dokazuje, že hráči vzali Velasca za slovo.

Z angličtiny přeložil Radek Krpač