Menu
  • Kategorie: Profily osobností
  • Napsal Krpač (překlad)

Kim - nová dimenze asijského volejbalu

kimByla vyhlášena nejvíce bodující hráčkou a nejlepší smečařkou Asijských her v roce 2011. To však Kim Yeon-Koung nestačí. Její obzory se rozšířily daleko za asijský kontinent, český fanoušek měl možnost obdivovat umění Korejky v zápasech Ligy mistryň v Prostějově, kde VK Modřanská bojoval marně o postup do čtvrtfinále proti Fenerbahce Istanbul. Hlavním cílem Kim je ovšem ukázat Evropě, že Korejky jsou dobré volejbalistky. „Chtěla bych fungovat jako PR pro asijské volejbalistky a dělat to, co umím dobře,“ říká Kim.

To však není jediný cíl, který Kim má. Třiadvacetiletá smečařka sní o zisku medaile na olympijských hrách v Londýně, což se korejskému povedlo naposledy v roce 1976. První možnost, kterou jim dával Světový pohár, Korejky nevyužily. Další možnost bude opět v Japonsku v květnu na světové olympijské kvalifikaci. Korea se nekvalifikovala na World Grand Prix 2011 v Macau a musí soupeřit s asijskými volejbalovými velmocemi, jakými jsou Japonsko, Čína a Thajsko.

Korejský tým může s Kim počítat, tvoří útočnou sílu týmu, umí však dobře bránit a vybírat. Korejský volejbal je však postaven na precizních obranných kombinacích, v útoku útočí spíše malé hráčky. Kim však se svými 192 cm přináší do asijského volejbalu novou dimenzi.

kim1Volejbal začala hrát v deseti letech jako nahrávačka, ale v žákovském, ani juniorském věku se neprasadila. Jakmile začala útočit, vše se změnilo. V 16 letech sbírala první zkušenosti v juniorské reprezentaci a v roce 2005 pomohla spoluhráčkám k zisku pátého místa na mistrovství světa. Kim neušla pozornosti reprezentačních skautů a hned v tom samém roce nastoupila v seniorské reprezentaci. Sen sedmnáctileté volejbalistky se splnil.

Její klubová kariéra prošla stoupáním i poklesy. Po zisku tří domácích titulů a ocenění nejužitečnější hráčky se Kim přestěhovala do japonského týmu JT Marbelous a hned v úvodní sezóně se stala nejvíce skórující hráčkou. „Nebude jednoduché sehnat hráčku jako je Kim. Bude nám moc chybět,“ řekla jedna z kolegyní v týmu Marbelous. Kim však kráčí ambiciózní cestou a proto zvolila Fenerbahce Istanbul. „Chtěla bych se stát světovou hráčkou, abych byla uznávaná svými spoluhráčkami,“ říká Kim. A je na správné cestě.

Z angličtiny přeložil Radek Krpač, 17. února 2012, Volleyworld