Menu
  • Kategorie: Profily osobností
  • Napsal Krpač (překlad)

Kaweh Niroomand - manažer, který přivedl Škacha s Kryštofem k vítězství v bundeslize

big_image_129439536688Kawehu Niroomandovi se splnil sen. Nejdříve získal jeho milovaný klub Borusia Dortmund titul ve fotbalové bundeslize, den nato si Berliner Volleys pojistili po dramatickém boji proti Generali Haching čtvrtý titul v klubové historii. V rozhovoru mluví 59-letý Niroomand o paralelách mezi fotbalovým a volejbalovým klubem a o šanci do budoucna, kterou aktuální volejbalové nadšení v hlavním městě Německa skýtá.

Pane Niroomande, jste vášnivý fanoušek Borussie Dortmund. V sobotu získala Borussia fotbalový titul, v neděli jste s Berliner Recycling Volleys slavil volejbalový titul. Lepší víkend jste snad ani nemohl zažít. Vidíte nějaké podobnosti mezi titulem Borussie a Vašeho týmu?
Byl to skvělý víkend. Největší podobnost vidím v cílevědomosti obou týmů. Mít cíl před očima a jít důsledně za ním. To charakterizovalo náš tým po celou sezónu. Přes všechna zranění, která nás doprovázela, která nás naopak ještě více stmelila. Dortmund byl v podobné situaci. Radost ze hry, spojená s cílevědomostí vede k úspěchu.

 

Trenér Borussie Dortmund Jürgen Klopp zavedl do sportovní řeči pojem lačnost, také trenér BR Volleys Mark Lebedew vychoval svůj tým k tomu, aby se nikdy nevzdal. Jeho podíl na úspěchu je enormní, i přes tragickou událost v rodině dovedl tým k zisku titulu (Lebedewova dcera Anna zemřela v říjnu minulého roku krátce po porodu).
Mark Lebedew je volejbalový blázen. Osud, který ho potkal, nikdy nevnášel do týmu. Vím, jak to bylo pro něho těžké, ale zvládl to naprosto profesionálně.  Mark žije volejbalem šestadvacet hodin denně, v tomto smyslu je Mark stejný jako Jürgen Klopp.

Borussia se prosadila proti Bayernu Mnichov, BR Volleys vyřadili VfB Friedrichshafen. Dva velkokluby neuspěly na úkor dvou outsiderů. Další podobnost…. Je to pro vás zadostiučení?
Upřímně, osobní zadostiučinění necítím vůbec, protože mám velký respekt před tím, co Friedrichshafen za ta dlouhá léta dokázal. Ale pro volejbal jako takový je dnešní konstelace dobrá. V Německu jsme ziskem titulu probudili hodně volejbalových fanoušků, protože po dlouhé době byl mistrem ligy někdo jiný než VfB Friedrichshafen. Pokud budou všechny kluby tvrdě pracovat, mohou dokázat to, co se podařilo nám. Fakt, že jsme porazili Friedrichshafen, je však pouze popis momentální situace.

Doufáte, že volejbalové nadšení v Berlíně vydrží?
V posledních týdnech jsme se mohli těšit opravdu velké pozornosti. Nepamatuji si, že by se o volejbale mluvilo v médiích tolik, jako v poslední době. Toho musíme využít. Máme před sebou hlavně dva úkoly: Prvním je prezence volejbalu v médiích, ať už rozšíření nabídky v televizi nebo na internetu. Zadruhé musíme získat zlepšit finanční sílu celé ligy. Nemůžeme obstát s ligou, ve které proti sobě hrají pouze Haching, Friedrichshafen a my. Ostatní kluby musí růst s námi. Tady musíme být jednotní.

Co znamená zisk titulu pro BR Volleys?
Musíme si stanovit další cíle. Ale předtím než otevřeme pusu dokořán a budeme mluvit o velkých cílech, musíme nejdříve náš vývoj konsolidovat. Teprve poté můžeme přemýšlet, jak udělat další krok a jak se také prosadit ve volejbalové Evropě.    

Ve fotbale se diskutuje o tom, jestli je Dortmund schopen dlouhodobě převzít nadvládu nad mnichovským Bayernem. Plánujete dlouhodobě stejnou vizi?
Myslím si, že Friedrichshafen je v mnoha oblastech dál než my. My však máme díky Schmelling-Halle a hlavnímu městu některé výhody na své straně. Ale sportovní a finanční náskok, který před námi Friedrichshafen má, nemůžeme dohnat ze dne na den. Získali jsme titul a musíme ligu nadále udržovat v napětí. To je pro ligu velmi důležité, aby ambice na titul neměl pouze jeden klub. Ale ještě jednou, nepracujeme proti sobě, ba naopak. Chceme posunout německý volejbal dál.

Kaweh Niroomand, rodilý Iráčan, je od roku 1991 manažerem berlínského týmu. Byl u zisku všech čtyř titulů, které berlínský volejbal získal.

Z němčiny přeložil Radek Krpač

Zdroj: www.volleybal-verband.de