Menu
  • Kategorie: Profily osobností
  • Napsal Krpač (překlad)

Honza Štokr - Kluk z plakátu

stokr-jan1Pokud by si měli Češi vybrat svého volejbalového velvyslance, byl by jím bez pochyby Jan Štokr. Po velmi úspěšné sezóně v italském klubu Itas Diatec Trentino se 29-letý diagonální hráč české reprezentace stal hlavní tváří evropského šampionátu, které společně pořádaly Česká republika a Rakousko. Po zisku titulu světového klubového šampióna následovalo vítězství v Champions League a v italské lize. Ve finále ligy získal Honza dokonce cenu za nejužitečnějšího hráče. Po desátém místě na světovém šampionátu, kde Česká republika obsadila desáté místo, následovala obhajoba světového titulu klubových týmů, kde Štokr skóroval jedenadvacetkrát. 

„Byl to pro mě vynikající rok, jsem rád za všechny ty tituly, které jsem získal. Mnoho dobrých hráčů potřebuje celou svou hráčskou kariéru, aby získali tolik medailí. Já je všechny získal v jednom roce,“ říká 206 cm vysoký „univerzál.“  

 

Štokr se stěhoval do Itálie v roce 2004 po tříletém působení v Odolena Vodě nedaleko Prahy. Předtím než zakotvil v Trentinu, hrál Honza v Modeně a v Perugii. „Ani na chvíli nemůžeš zastavit, dokonce i ten nejlepší tým může prohrát s posledním týmem tabulky, pokud nebude hrát s nasazením a potřebnou koncentrací.

stokr_wHonza není příliš spokojen s volejbalovou situací ve své rodné zemi. „Volejbal v České republice upadá. Mnoho klubů, dokonce i renomovaných, se potýká s finančními obtížemi. Mnoho hráčů buď studuje, nebo dělá volejbal pro zábavu, protože se musí živit jiným zaměstnáním.Sponzoři pomáhají klubům pouze zřídka, to se samozřejmě odráží na kvalit týmu.

Předtím než se Honza rozhodl pro volejbal, zkoušel své štěstí v desetiboji a pravidelně hrál lední hokej a fotbal. Je také velkým fanouškem motocyklových závodů a jak sám říká, rád by se jednou zúčastnil velké ceny: „Tato vášeň pochází od mého otce, který byl do tohoto sportu velmi zapálen. Dříve jsme se pravidelně účastnili Velké ceny Brna,“ říká Honza a doufá, že Trentino a česká reprezentace budou ještě na dlouho hlavními závodnickými koly tohoto sympatického Čecha.

Přeloženo z angličtiny, Radek Krpač, Liberec 20. dubna 2012, Volley World – 1/2012