Menu
  • Kategorie: Profily osobností
  • Napsal Radek Krpač

Chtěl jsem být přihrávajícím smečařem ... (Zdeněk Haník jr.)

hanik-juniorSkromný a nenápadný mladík se objevil mezi dětmi na kempu. S Pavlou Vincourové poté Zdeněk Haník junior ukázal v zápolení proti účastníkům kempu své i „nenahrávačské“ volejbalové schopnosti, poté mimochodem rozstřílel v dresu Los Galacticos na postu přihrávajíc smečaře výběr nejlepších kluků. Zdeněk mně prozradil mnoho zajímavých informací z minulých kempů, svěřil se s jednou volejbalovou vášní a věří v lepší sezónu v Ostravě, než byla ta letošní…  

Ahoj Zdeňku, zajímá mě tvá historie na kempech. Co ti účast dala a jaké máš na kempy vzpomínky?
V Luhačovicích jsem na kempu nebyl, ale byl jsem účastníkem těch prvních kempů, které se uskutečnily v Rychnově nad Kněžnou a v Čelákovicích. To mi bylo deset let. Pak jsem byl v sedmnácti letech na kempu jako hráč Příbrami. Moc si toho nepamatuji, ale vím, že už tenkrát byly kempy velmi dobře organizovány, dost jsem se toho naučil a byla to pro mě dobrá zkušenost. Pro sedmnáctiletého mládežníka to byl hezký zážitek.

Byl jsi rebel kempu nebo vzorný účastník?


Na kempu jsem byl vzorný účastník. Rebel jsem byl jinde, ale tady jsem znal hranice, co si mohu dovolit a co ne (za zády Zdeňka se směje zkušený a dlouholetý pořadatel kempů Luboš Moravec – že by měl jiné zkušenosti? J). Jinak žádný svatoušek nejsem.

Kemp se specializoval na přihrávku. Viděl jsi perspektivní libera nebo přihrávající smečaře?
 Z jednoho nebo dvou přihrávek nepoznám jestli, je dobrý přihrávač nebo ne. Nesleduji mládežnický volejbal, takže nejsem schopný posoudit, co by děti v určitém věku měly umět.

Jak se jako nahrávač stavíš k přihrávce. Nechtěl jsi hrát na postu přihrávajícího smečaře?
Vždycky jsem přemýšlel o postu přihrávajícího smečaře. Vždycky jsem chtěl hrát smečaře, ale výška mi to nedovolila. Takže když mohu na nějakém turnaji s kamarády hrát na postu smečaře, strašně si to užiju.  

Koho z hráčů, se kterými jsi hrál, považuješ za nejlepšího přihrávače?
Chvilku musím zalovit v paměti, ale velmi dobrou zkušenost mám s Alešem Správkou, s jedním z nejlepších přihrávačů v české lize. To je velmi dobrý přihrávač, hrál dlouhou dobu na postu libera, takže má přihrávku opravdu zažitou. Navíc umí hrát velmi dobře všechny sporty – fotbal, basketbal. Na přihrávku je potřeba být šikovný, a to Aleš rozhodně je.

Ty jako nahrávač, jak zvládáš špatnou přihrávku svých spoluhráčů. Zlobíš se, nabádáš ke klidu?
Rozhodně se nikdy nezlobím během rozehry, vždy až po rozehře. Já to beru jako součást hry, volejbal je o chybách, hráči disponují kvalitním servisem, i lepším hráčům se stává, že chybují, takže se naopak snažím špatnou přihrávku doběhnout, abych ji co nejlépe nahrál. Vadí mi však, když je špatná přihrávka zaviněna nesoustředěností nebo nedbalostí. Pokud hráč špatně přihraje, protože na tom není technicky dobře, s tím se dokážu vyrovnat.

Dříve si jezdil na kempy jako hráč. Teď jsi jeho osobností. Jak se v této roli cítíš?
Rozhodně bych se nepovažoval za nějakou hvězdu, jsem hráčem extraligy jako mnoho jiných hráčů. Samozřejmě je to příjemné, jsem rád, že to tak děti cítí, ale jako výrazná osobnost se necítím.

Prosadil ses do světa vrcholového sportu. Také jsi nějak začínal. Co bys poradil novým adeptům kempu v cestě za vrcholovým volejbalem?
Hlavně tu hru hrát a užívat si ji, to je podle mě nejdůležitější. Jako mladý jsem si chodil často zahrát a jezdil jsem na letní turnaje. Hrál jsem i ostatní sporty, takže jsem k nim měl pozitivní vztah. Protože dnes děti tráví hodně času u počítačů, tak si myslím, že ta radost ze hry je velmi důležitá.

Ostrava v minulém ročníku extraligy neuspěla podle představ. Jak to vypadá v letošním roce?
V minulém ročníku jsme skončili čtvrtí, myslím si však, že Liberec byl tentokrát lepší a zaslouženě postoupil do finále. Tak jako si myslím, že před rokem jsme na úkor Liberce vklouzli do finále my, protože jsme byli lepší. I když byly obě série velmi vyrovnané, oba týmy postoupily zaslouženě. Jinak jsem byl nespokojen s tím, jak se někteří hráči postavili k boji o třetí místo v extralize. Nikdy bych nevzdal boj o bronzovou medaili. Ostrava jde do nové sezóny s nižším rozpočtem, přesto si myslím, že je kádr kvalitní. Máme vynikajícího diagonálního hráče, na smeči Dominika Fořta a ostatní mladé smečaře, kteří již v minulé sezóně dostali příležitost. Máme výborného střeďáka v Tomáši Širokém, teď jsem dostal zprávu, že zůstává Honza Václavík. Zatím nemáme druhého střeďáka a největším oslabením pro nás bude odchod Aleše Správky, který nás podržel na přihrávce a – ač se to nezdá – i v útoku.  

Díky za rozhovor

Radek Krpač