Menu
  • Kategorie: Přihrávka
  • Napsal Ivan Pelikán

MD 17/2014: Přihrávka - Jablonec nad Nisou

Před lednovou kvalifikací mužů o mistrovství světa, která proběhla v Opavě, TMK avizovala, že se v roce 2014 zaměří na přihrávku a všechny aspekty spojené s touto herní činností. Cílem je sledovat přední evropská, ale i světová družstva a pokusit se za pomocí statistik, videa a osobního sledování připravit výstupy, které by pomohly specifikovat, proč nám tato herní činnost dlouhodobě v ČR „nejde“. Nejpodstatnější je ovšem vyslat signál mládežnickým trenérům, jak přistupovat k procesu učení této herní činnosti.

 

 

Kvalifikačním turnajem o ME, který proběhl 16. - 18. května 2014 v Jablonci nad Nisou, začal pro TMK blok akcí, které bude sledovat. Jde o světovou ligu, mistrovství světa v Polsku a domácí ME juniorů.

Z Jablonce nad Nisou jde pro příznivce českého národního týmu pozitivní informace: organizace přihrávky RD ČR se oproti Opavě podstatně zlepšila! Je to dáno především výběrem hráčů, kteří na tomto postu nastupují. Zásadní je přínos libera Kryštofa. Nejen po stránce organizace hry, ale i technicky jde o „korektního“ hráče. Další dva přihrávající smečaři byli Michálek a Baránek. Na první pohled šlo vidět, že na přihrávce tentokráte nezaostáváme, ale prověří nás jistě další kvalitní soupeři. To ale jen tak okrajově.

K řeči čísel. Sledování byli přítomni Vojta Zach a Ivan Pelikán. Každý máme vlastní názor podložený zkušenostmi z vrcholového volejbalu jako hráči nebo aktuálně jako trenéři, přesto rádi necháme hovořit čísla, která jsou mnohdy hodně vypovídající a postihnou i to, co okem diváka nezaznamenáme. Sledovaných údajů bylo podstatně více, než je vidět z přiloženého grafu. Nechci vás dnes zatěžovat údaji o rychlosti podání, přihrávky v ose nebo mimo osu hráče, volbou přihrávající formace nebo vzdáleností přihrávajícího hráče od sítě v základním postavení. Tabulka ukazuje zásadní odpověď. Opět se potvrzuje, že u přihrávky plachtícího podání jasně dominuje technika odbití spodem obouruč (bagr). Právě bravurní zvládnutí odbití obouruč spodem je základ, který nelze obejít! Pouze o této technice by se dalo jistě popsat několik stran, ale lze ve shrnutí říci, že je potřeba učit a zvládnout všechny varianty: v ose i mimo osu těla a nasazení bagru do všech úrovní! Manipulace s bagrem by měla být naprosto přirozená a uvolněná.

Ivan Pelikán
TMK ČVS