Menu
  • Kategorie: Podání
  • Napsal Žďárská (překlad)

Základní techniky podání začínajících hráčů 3 - Nácvik a zdokonalení podání

podani4Většina trenérů dokáže naučit hráče podávat, tedy dokáže jim vštípit dril, který je k dobrému podání potřebný. Hráči jsou po určité době schopní poznat, kde udělali chybu a svou chybu popsat. V tom případě také dokážou chybu napravit a zapamatovat si správnou techniku. Znamená to tedy, že jste při tréninku postupovali dobře, správně a ve správném okamžiku jste hráče instruovali, opravovali a procvičovali. Při tréninku je důležité, aby hráči byli neustále aktivní.

 

 

Samozřejmě můžeme učit i jiná podání, například plachtící podání. V tomto bodě se shoduji s trenérem Karch Kilary. Zpočátku při tomto druhu podání není důležité, aby hráči umístili podání do určitého prostoru, zaměříme se hlavně na to, aby podání šlo přes síť. Teprve když toto zvládnou, přidáváme další kroky, jinak bychom mohli napáchat více škody než užitku. Hráči si musí míč a techniku nejprve osahat, musí experimentovat. Dejte jim na to čas.

Pro mě, jako pro dirigenta je čas také rozhodující. Potřebuju dostatek času, abych mohl hudbě nejdříve naslouchat, pak si teprve dokážu představit, kam se bude skladba ubírat, a správně se rozhodovat. Pro trenéra je stejně tak důležité sledovat každého jednotlivého hráče. Nechte je pracovat sami na sobě, hledat a případně chybovat. Tím, že děláme chyby, se také učíme.

Je však důležité chybu správně popsat a, jak jsem již zmínil, vysvětlete, předveďte a procvičte.  Dejte hráčům zpětnou vazbu a opět procvičte.

Důležité je, abyste vy i ostatní trenéři, se kterými spolupracujete, vyjadřovali stále stejně, používali společný jazyk. Každý z vás může mít jiný způsob, jak své myšlenky prezentuje, informace, které hráč dostává, by však měly být stejné.

Trvejte na stále stejném provedení podání, hráči by se však se vzrůstající úrovní měli stále zdokonalovat.

Největší problémy mají hráči s trémou, s určitým pocitem úzkosti. Není jednoduché vyrovnat se s pocitem, že na vás závisí hra. Pokud však máte podání správně nacvičené a během tréninku umožníte dostatek rozličných herních situací, dříve nebo později se této trémy zbaví. Musíte hráče nutit podávat za všech okolností a v různých situacích a trvat na tom.

 

Závěr

Nemyslím si, že provést správné podání je složitá věc a nevěřím, že existuje nějaký nový způsob, jak tomu naučit. Trvám však na tom, že zejména začínající hráči ( 8 -12 let) musí projít určitým procesem jednotlivých kroků herní techniky.

Aby byl volejbal v budoucnu úspěšný, potřebujeme zapálené trenéry, kterým záleží na tom, aby jejich svěřenci byli úspěšní.  Pokud zvládnou správnou techniku podání, tedy provést dobré podání, mají vykročeno stát se v budoucnu elitními hráči.

Normal 0 false false false CS JA X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; mso-bidi-font-size:24.0pt; font-family:Arial;} Elitní hráč je ten, kdo umí mistrně podat, kdo zvládá různé druhy podání, kdo umí hru správně rozehrát a ovlivnit změnu v herní situaci. Pokud všichni vaši hráči toto dobře zvládají, váš tým má nakročeno správným směrem.