Menu
  • Kategorie: Podání
  • Napsal Zdeněk Haník

Význam spodního podání

spodni podaniPro volejbal od kategorie žáků k vyšším kategoriím ztrácí spodní podání význam. Je to úder velmi jednoduchý a motivace žáků k nácviku je snadná. Ve fázi vrcholového volejbalu by se mohl zdát tento prvek jako zbytečný. Pro vlastní činnost podání ve vyspělé formě volejbalu relativně zbytečný je, ale v určité fázi vývoje má svůj význam, a to jako: prostředek nácviku odbití jednoruč spodem pro vybírání a vhodné zahájení hry u průpravných her začátečníků, kde chceme zdokonalovat mezihru a držet míč ve hře.

 

 

Technické aspekty

Jsou detailně zpracovány v rubrice „Technika OJS“.

Kondiční aspekty

Přestože je spodní podání novým pohybem oproti oběma základním odbitím se zapojením specifických svalových skupin, speciální kondiční příprava není nutná.

 

Taktické aspekty

Základním taktickým požadavkem na provedení spodního podání v začátečnickém volejbalu je jeho umístění. Schopnost takticky umístit podání musíme po hráčích vyžadovat hned od začátku.

Psychologické aspekty

Spodní podání není technicky náročným prvkem. Přesto začínající hráč ihned vnímá rozdílnou „psychologickou“ roli podání ve volejbalu od ostatních herních činností. Je dána tím, že hráč jakoby vystupuje ze hry a zodpovědnost za provedení úkonu padá pouze na něj, ztrácí jistou anonymitu hry, kde se úspěch či neúspěch při většině odbití dá relativizovat vázaností na činnost spoluhráčů. Vzhledem k nové úloze podání v moderním volejbalu je nutné od začátku působit na hráče v duchu budoucího vývoje v mládežnickém a dospělém volejbalu (viz dále).

Didaktické aspekty

Didaktický cíl

Naučit hráče (žáka) techniku spodního podání jako prostředku uvedení míče do hry i jako základu odbití jednoruč při vybírání nebo útočném úderu. Rozvinout schopnost hráče uplatnit odbití jednoruč v herních podmínkách, především ve formě spodního podání.

 

V Nymburce 16.2.2007           Zdeněk Haník (spolupráce Míla Ejem)