Menu
  • Kategorie: Podání
  • Napsal Zdeněk Haník

Technika rotovaného a smečovaného podání

skakane podaniPostoj podávajícího (Ve STOJI) : podávající hráč stojí v uvolněném postoji za koncovou čarou čelem k síti. Nohy jsou od sebe na šířku ramen a levá je mírně vpředu. Přední noha směřuje přímo k síti, kdežto zadní je natočena v pozici šikmo ke koncové čáře. Kolena jsou uvolněna a mírně pokrčena. Váha těla je na zadní noze ...

 

Nadhoz

Nadhoz je proveden levou rukou před pravé rameno s rotací vpřed a dostatečně vysoko. Někdy tolerujeme, především u začátečníků, nadhoz oběma rukama z tréninkových důvodů (pohyb levé paže vzhůru).

Činnost těla před úderem

Hráč používá pokrčení kolen, aby se získala potřebná síla k úderu. Tělo se zakloní nad ohnuté koleno a potřebná síla se vytváří napnutím zadní nohy. Síla pak prochází jednak přes boky, které díky tomu rotují vpřed, a jednak prostřednictvím rotace těla kolem svislé osy.

Nápřah

Z polohy mírně nad hlavou se pravá paže ohýbá v lokti a stahuje vzad společně s rotací trupu. Nadloktí pravé paže je v prodloužení spojnice ramen (někdy se loket dostává o něco níže), hráč ohýbá loket do extrému a tlačí ho dozadu, jak se jen dá (lukostřelec).

Činnost paže při úderu

Celá následná část práce úderové paže je řetězcem na sebe navazujících pohybů. Každá část řetězce „přebírá“ na začátku svou energii od pohybu předcházejícího (trup -horní část paže – předloktí - zápěstí). Celkově připomíná celý akt švihnutí bičem – to dodá úderu rychlost. Úderová paže: polohy „lukostřelce“ začíná pohybový řetězec zvednutím předloktí mírně nahoru. Ohnutá paže spolu s ramenem rotují vpřed. Loket se dostává před rameno a zastavuje se. Ruka padá vzad (v oblasti nad uchem). Při vlastním úderu je paže vytažená nahoru a napnutá,  v ideálním případě ve svislé poloze. Ruka se dotýká míče nad pravým ramenem a mírně před ním. Potřebnou vrchní rotaci dodá míči až prudké zaklopení zápěstí, ne pohyb paže ani předloktí (viz dále).

Činnost ruky a prstů při úderu

Úder se provádí otevřenou, ale zpevněnou dlaní, která může být lehce poohnuta, a směřuje na spodek střední části povrchu míče. Nejprve dochází k doteku její palcovou částí (bližší zápěstí), potom následují prsty, které přecházejí přes jeho vrchní část a udělují míči přední - horní - rotaci. Palcová část dlaně obstarává přenos síly a prsty zajišťují rotaci.

Charakter letu míče po úderu

Čím větší je rotace míče, tím rychleji míč v sestupné fázi křivky letu klesá k zemi.

 

Dokončení úderu: činnost paže

Po úderu pokračuje paže volně v pohybu za míčem.

Činnost hráče po dokončení úderu

Po úderu následuje pohyb do vyčkávacího postoje pro vybírání v poli. 

Základní technika smečovaného podání

Tato část navazuje na učební kroky v kapitole o smečování. Zde se budeme soustředit pouze na část nácviku smečovaného podání, která souvisí s vlastním nadhozem. Informace, které jsou společné technice smečování a smečovanému podání, jsou obsaženy v kapitole ŽS/8. Jde především o rozběh a činnost smečařské paže. Podobně přehled chyb souvisejících s provedením útočného úderu a smečovaného podání je popsán v kapitole o smečování

Nadhoz míče při smečovaném podání

Řada světových hráčů používá různé druhy nadhozů a odpověď na otázku, jak má vypadat správná technika, není jednoznačná. Naše doporučení zní: nadhoz úderovou paží jako nejekonomičtější pohybový řetězec pro provedení smečovaného podání a tomu odpovídající druh rozběhu (viz popis níže).

Udělení zpětné rotace míči při nadhozu

Další z důležitých parametrů je udělení rotace míči. Při nadhozu jednou rukou dostává míč rotaci v závěrečném oblouku pohybu paže, a to především z pohybu dlaně a prstů. Paže je při nadhozu v první fázi napnutá, po přechodu svislé roviny se začíná ohýbat v lokti. To už je začátek pohybu, který končí již zmiňovanou činností dlaně. Při nadhozu obouruč je rotace předávána buď jen tou rukou, která drží míč více zespoda nebo prsty obou rukou, to v případě, kdy je míč držen symetricky ze stran. Použití té „šikovnější“ paže zaručuje větší shodu v síle a směru vyhození, stejně tak jako udělení rotace dlaní a prsty ruky.

Návaznost nadhozu míče a začátku rozběhu

Smečařský rozběh jsme již rozebrali v kapitole o smečování. Rozběh při smečovaném podání se v zásadě neliší, ale je nutné si všimnout návaznosti nadhozu a začátku rozběhu. S vědomím si problematiky nadhozu (rozebrané jinde) naše stanovisko k optimálnímu provedení smečovaného podání zní: Hráč nadhazuje míč rukou úderové paže, mírně vpředu je jeho pravé rameno a nakročená pravá noha. Fáze nadhozu končí v posledním momentu kontaktu ruky či konečků prstů s míčem a to v okamžiku, kdy je poloha ruky úderové paže během nadhozu přibližně v úrovni hrudníku. V tomto okamžiku dochází i k vykročení levé nohy vpřed. První směrový (časovací) krok je různě dlouhý. Je nutné připomenout, že i někteří hráči nadhazující úderovou paží mají různé nuance začátku rozběhu v průběhu prvního kroku. Jednou variantou je jakési potlačení tohoto kroku nebo jeho výrazné zkrácení. Další je absence tohoto kroku, resp. jeho provedení ještě před zahájením nadhozu, následovaný poskokem na levé noze, který znovu koordinačně sladí rozběh s nadhozem atd. Odrazem z levé nohy začíná již fáze rozběhu, která je totožná se smečováním. Další fáze je již totožná se smečařským rozběhem. Při provedení, kdy je nadhoz součástí rozběhu, doporučujeme klást důraz v tréninku na přesnost nadhozu. Při provedení, kdy nadhoz není součástí rozběhu (například při vysokém nadhozu), doporučujeme soustředit se více na časování rozběhu. Který druh provedení hráč zvolí, je otázkou individuálního stylu a nesnažíme se hráčům předepisovat druh provedení.

V Nymburce 25. 4. 2007                 Zdeněk Haník (spolupráce Míla Ejem)