Menu
  • Kategorie: Podání
  • Napsal Žďárská (překlad)

Obecná pravidla techniky a taktiky podání

plachtaKdykoli zahájí znamenitý řečník projev, obvykle zmíní dobu, kdy ještě zdaleka nebyl dobrým řečníkem. Nezapomene barvitě vykreslit pocity, které prožíval, jak si připadal nejistý, jak se bál vystoupit před neznámým publikem a musel překonat strach. Většinou to dělal tak, že si představil posluchače v určité směšné situaci, např. ve spodním prádle. Díky tomu se uvolnil, zbavil strachu a napětí a získal nad posluchači převahu.

 

Z toho by se měli poučit všichni, kdo se chystají podat. Představte si i vy ztichlé publikum ve spodním prádle.  Uvolněte se, získejte převahu.  Pokuste se ovládnout protihráče sebedůvěrou, sebevědomým vystupováním a intenzitou svého projevu.

Záleží na vás a vašem týmu, jakým způsobem zvládnete hru, a proto byste neměli být pod tlakem, cítit napětí a nervozitu. To nechte na publiku. 

Podání je jediná chvíli během zápasu, kdy pouze jediný hráč má hru zcela pod kontrolou, a to jste vy. V tu chvíli nereagujete na nic kromě píšťalky. Všechnu svou snahu a energii můžete zužitkovat vůči protihráči. Máte v rukách dalších vývoj hry, reakci protihráče či zisk přímého bodu.  Vaše podání může být razantní, váš servis může mít 100 % efektivitu.

JAK PŘI TRÉNINKU, TAK PŘI ZÁPASE

byste měli trénovat podání ze stejného místa, maximálně dvou. Ať už se jedná o podání dále nebo blíže od čáry, volba stále stejného místa napomůže  větší přesnosti. Navíc se snažte chovat a pohybovat vždy stejně, bez ohledu na to, jaký hodláte provést servis. Čím méně je vaše chování čitelné, tím lépe. Na druhou stranu zkoumejte pečlivě chování protihráčů. Tím jim dáte najevo, že je máte pod kontrolou a tudíž dokážete odhalit i jejich slabiny.

Každé podání si pečlivě rozmyslete. Nezaměřujte se na jednoho hráče, ale na celé hřiště, to je vaším cílem. Zaměřte podání do míst, která nejsou vykrytá, ne tam, kde se soustředí obrana. Myslete takticky, aby protihráči nedokázali lehce odhadnout váš způsob chování. Pravá strana kurtu protihráče je místo, které nebývá vykryto. Pokud se zaměříte na jednotlivé hráče, tak především na ty, které rozhodila nedávno vzniklá herní situace, hádka s rozhodčím atd., na hráče, kteří právě střídali, na slabší přihrávače nebo do míst na hony vzdálených od zdatného smečaře, který by obratem dokázal proměnit obranu v útok.

Snažte se, aby každé vaše podání bylo kvalitní a dostatečně razantní. To znamená vyhnout se rotovanému servisu, zpevnit zápěstí a zvolit raději plachtící podání. Při každém podání se můžete stát sám sobě trenérem. Pokud se nepodaří kvalitně podat, okamžitě si položte otázku, jak příště kontaktovat míč, aby nerotoval. Mít na paměti, že důležitý je nízký nerotovaný nadhoz. Tím dosáhneme konsistentního plachtícího servisu. Cílem kvalitního podání je taková situace, kdy jak míč, tak hráč zodpovědný za výběr podání je v pohybu. Rotovaný servis je sice značně razantní, na druhou stranu je dobře čitelný. Každý hráč musí zvládnout podat razantní plachtou. Toto podání není tak čitelné a přinutí protihráče k pohybu.

Úspěšně podat bychom měli kdykoli, nejen když nás k tomu v průběhu zápasu vyzve trenér, nebo v situaci, kdy je naše skóre sice dobré, přesto jsme nebyli schopní delší dobu skórovat a zdá se, že nálada týmu klesá.

Jsou však i jiné situace, kdy je bezpodmínečně nutné zvládnout kvalitní podání:

1.     Po každém přerušení hry – oddechovém čase. Je důležité se v tuhle chvíli maximálně soustředit a vložit do toho maximum.

2.     Pokud se jeden z vašich spoluhráčů při předchozím podání chyboval.

3.     Pokud jste vyhráli rozehru (zejména dlouhou)

4.     Pokud jste bodovali blokem

5.     Pokud jste jakýmkoliv jiným způsobem získali bod

Existují však i jiné situace během zápasu, kdy byste měli při podání podat bezchybný výkon. Tedy podat se stoprocentní úspěšností:

- kdykoli jste ztratili tři body za soupeřem

- kdykoli vašemu týmu, nebo týmu soupeře schází tři body do vítězství

- potom co jste třikrát za sebou bodovali

- nebo potom co druhý tým skóroval dva nebo více bodů v řadě

Pokud jste začali být poněkud nervózní nebo jste znejistěli a nastala situace, kdy byste měli podat stoprocentní výkon, snažte se podat plachtou a to přímo do středu hřiště. Takový míč většinou trefí nevykryté místo mezi dvěma hráči zadní řady, proletí těsně nad hlavou hráče na středu zodpovědného za příjem podání (pokud je v základní sestavě), míč bude dostatečně razantní – zejména pokud poletí dostatečně dlouho. Navíc takové podání bude rozhodně lepší než chyba při podání.

Slovo závěrem: Důsledně se připravujte. Snažte se, abyste dostali jak míč, tak hráče zodpovědné za příjem do pohybu. Je to ve vašich rukách! Vy to máte pod kontrolou!

John Kessel, USA, ředidel sportovního oddělení pro rozvoj volejbalu