Menu
  • Kategorie: Nahrávka (nahrávač)
  • Napsal Krpač (překlad)

Trénink nahrávky z pole v mládežnickém volejbale

nahravka3Změny pravidel v posledních letech a zaměření se na obrannou činnost pomohly špičkovému volejbalu v tom, že čas trvání jednotlivých výměn se výrazně zvýšil, přítomnost libera pomohlo ke zkvalitnění obrany týmů, diváci jsou svědky spektakulárních zákroků v poli. O to více se v dnešní době zvýraznila důležitost přesnosti  nahrávky z těžkých situací. Ta opět stojí v popředí zájmu tréninku a trenéři ji ve svém tréninkovém plánu nemohou opomenout. Ukážeme vám, jak můžete po úspěšné obraně založit efektivní útok.

Vývoj volejbalu těší především jeho fanoušky, výměny jsou delší a prostřednictvím jejich aktérů i bojovnější, kvalita blokování a obranné činnosti v poli se výrazně zlepšila. Rozdíl mezi dobrými a špatnými týmy je však v tom, jak tyto týmy dokážou po úspěšné obraně zaútočit. Některé týmy dokáží po zákroku v poli dostat svého soupeře útočnou aktivitou znovu pod tlak, méně úspěšné týmy čekají na to, až soupeř udělá chybu nebo doufají v další úspěšný blok.

V situacích, kdy tým úspěšně brání v poli, jsou na hráče – nejen na nahrávače nebo libera – kladeny velké nároky. Výchozí situace je jasná: Míče lítají po zákrocích v poli z různých zón a různou rychlostí, proto musí všichni hráči rychle rozhodnout, kdo má nejlepší výchozí pozici pro nahrávku.

Chceme vám představit některá cvičení, která se hodí pro trénink nahrávačů v mládežnických kategoriích nebo trénink dospělých kategorií na nižších úrovních.

Přitom by v popředí zájmu trenérů měly být tyto tři elementy:

·         Učení nahrávek z různých směrů, v pádu a v pádu stranou

·         Zlepšení schopnosti orientace

·         Cvičení na zlepšení kontroly míče pod časovým tlakem

Tipy pro praxi při fázi zahřátí organismu

První možnost cvičení s nahrávači poskytuje fáze zahřátí organismu, kdy trenér místo monotónního běhání kolem tělocvičny může zařadit různá cvičení pro nahrávače.

Cvičení 1

Hráč stojí s míčem uprostřed hřiště za základní čárou. Nejdříve míč odbije jednoruč spodem do středu hřiště, přesune se pod míč a nahrává vysokou nahrávkou do zóny IV nebo II, kde musí míč po nahrávce chytit. Tato organizace cvičení zajistí jeho hladký průběh, nestálou pozornost a koncentraci hráčů.

Varianta 1: Hráč, který nahrával před dalším hráčem, zvolá, kam má nahrávka směřovat.
Varianta2: Hráč nechá míč jednou spadnout na zem a poté nahrává míč do jednotlivých zón.
Varianta 3: Před nahrávkou musí hráč provést obrat o 360 stupňů, poté nahrát a chytit míč.
Hra: zóna správné nahrávky je ohraničená kužely nebo lepicí páskou. Pokud hráč po nahrávce chytne míč v prostoru správné nahrávky, získává bod. Hraje se do deseti bodů.

Cvičení 2

Tréninková skupina se rozdělí na dva týmy. Každý tým je na své polovině hřiště. Start cvičení je v rohu mezi koncovou a postranní čárou v zónách I a V. Hráč dostane hozený míč od svého spoluhráče. Po nahrávce provádí hráč funkci nahazovače. Pokud se týmu podaří opět provést nahrávku do zóny přesné nahrávky, získává bod. Hraje se do 25 bodů.

Cvičení 3

Hráči stojí ve dvojici kolmo k síti, hráč A je u sítě s míčem, hráč B stojí na třímetrové čáře. Hráč A odbije míč do prostoru šesti metrů od sítě, hráč B se musí pohybem vzad přesunout do místa odbití a nahrává zpět hráči A a opět běží na třímetrovou čáru. Hráč obíjí jednou nad sebe a poté opět do míst nahrávky po pohybu. Celé se opakuje šestkrát, poté si hráči vymění pozice.

Varianta 1: Hráč B musí po odbití hráče A nad sebe, provést nejdříve přídavný cvik (běh stranou, otočka o 360 stupňů), poté teprve nahrává míč ze vzdálenosti šesti metrů na hráče A.

Cvičení 4

Čtveřice hráčů, hráč A a D stojí v zóně VI, hráč B v zóně III a hráč C v zóně IV. Hráč A odbíjí míč do zóny III na hráče B, ten odbíjí na hráče C do zóny IV, hráč C odbíjí do zóny VI na hráče D – všichni hráči běží po odbití po směru letu míče.

Varianta: Hráči v zóně III odbíjí i do zóny IV, v momentě nahrávky však musí hráči v zóně tři běžet do opačného směru odbití míče (pokud hráč odbije míč do zóny IV, tak běží poté do zóny II).

Z němčiny přeložil Radek Krpač

Zdroj: Volleyballmagazin 3/2014