Menu
  • Kategorie: Nahrávka (nahrávač)
  • Napsal Rostislav Vorálek

Srovnání rychlosti a četnosti nahrávek do zón IV a II mezi světovými vrcholovými reprezentačními družstvy mužů a českou reprezentací

nahravac-brazilTěší mne, že se do publikování metodických dopisů zapojují další trenéři. Tato skutečnost je o to cennější, že za prezentovanými články je vidět kus práce i vhled do problematiky, který pomůže otevřít odborný obzor dalším trenérům nebo se minimálně zamyslet nad tématem. Dnešní článek Rosti Vorálka a Richarda Dupala toto jistě splňuje! Budeme rádi za další náměty z řad vás trenérů a odborné veřejnosti. V případě zájmu o publikování metodického dopisu mne kontaktujte na osobní adresu.

 

K tématu si osobně dovoluji napsat, že rychlost nahrávky, (míč, který opustí „prsty“ nahrávače a je adresován útočníkovi do herní zóny 4 nebo 2, ale i jinde, pochopitelně) je možno zjistit (změřit) například těmito způsoby:

  • Z videozáznamu – při zpomalení vidíme, že jedna vteřina záznamu má několik fází (sekvencí). Zastavíme video v momentu, kdy má nahrávač míč „na prstech“. Potom stačí počítat počet jednotlivých sekvencí až po kontakt útočníka s míčem.
  • Program Dartfish 
  • Program Coach´s eye

Ivan Pelikán

Přesnost a rychlost nahrávky je jedním z prostředků jak překonat soupeřovu obranu. Snahou nahrávače je „přelstít“ bránící hráče soupeře a vytvořit tak svému útočníkovi co nejlepší podmínky k tomu, aby byl úspěšný (získal bod). Jednoduše řečeno, úspěšnost nahrávky je svázaná s úspěšností či neúspěšností útočníka. 

Abychom však dospěli do fáze přelstění soupeřovi obrany, je nutné mít kvalitní příjem, což umožňuje využít větší množství útočných kombinací a skrytí samotné nahrávky, tzn., jakým směrem se nahrávka bude ubírat. Vše výše uvedené, ale i somatické a pohybové dispozice hráčů jsou předpokladem pro rychlou hru.

Cílem našeho sledování byla analýza rychlosti letu míče (nahrávky) z jednotlivých částí hřiště do vybraných zón IV. a II. V rámci tohoto cíle byla dále zjišťována četnost nahrávky do těchto zón a úspěšnost útoku po rychlé nahrávce z těchto zón. Na základě analýzy došlo k porovnání získaných výsledků jak mezi jednotlivými týmy, tak porovnání těchto týmů s Českou volejbalovou reprezentací.

Více v příloze...

autoři: Rostislav Vorálek a Richard Dupal