Menu
  • Kategorie: Metodické dopisy TMK
  • Napsal Jiří Popelka

Metodický dopis č. 7 – Dr. Jaroslav Vlach (beachvolejbal)

Dva dny s německým trenérem volejbalu v Drážďanech aneb umíme to také tak, ale ...

Rudolf Kučera: volejbal se naučil v Československu (Ústí nad Labem – svého času dorostenecký mistr republiky a v reprezentačním výběru).
V roce 1969 emigroval do NSR, kde při zaměstnání úspěšně hrál i trénoval regionální ligu, od roku 2001 je profesionální trenér volejbalu s německou licencí A, nyní působí v Drážďanech.
S mládežnickou reprezentací se vždy zúčastňoval německých mistrovství se střídavými úspěchy (např. 4. místo U16). Oba jeho synové hráli a jeden ještě hraje bundesligu. Na český volejbal nikdy nezapoměl a často se kontaktoval i s českými hráči (Barborka, Černoušek, Bláha, Svoboda, Fortuník, Šlambor, Mosser, Perušič a jiní).

 

Na pozvání jsem asbsolvoval jeho 2-denní program trenéra volejbalu, který zveřejňuji.

První den 27. 11. 2012

7,00 hod – sraz na předměstí Drážďan

7,30 – 10,00 hod – kondiční trénink volejbalu 2 chlapců a 8 dívek ve věku 11-13let se dvěma trenéry Sportovního gymnázia (SG) Drážďany.

Filozofie školního sportovního centra „Připravit mládež pro budoucí úspěchy“ (zdůrazňuji slovo připravit) je vidět na každém kroku, nejen u volejbalu. SG má 750 studentů se zaměřením na 16 sportovních odvětví s internátním režimem a (ne)uvěřitelným materiálním vybavením. Studenti pro přijetí musí být doporučeni oddílem. Nedovedu vyčíslit celkové personální zajištění, když jenom v jedné tréninké jednotce jsem také zaregistroval i 4 učitele a trenéry v jedné osobě se 14 dívkami. Ředitelka i zástupkyně SG jsou ženy.

Uvádím pouze obsah a postupnost cvičení s časovým vymezením ve dvě a půl hodinové tréninkové jednotce (150 min).

  • 10 min - rozběhání v prostorách celé sportovní haly (včetně schodů v hledišti) bez kontroly trenérů, nářadí a náčiní bylo již před tréninkem připraveno
  • 30 min – abeceda běhu, poskoků a obratů s cílenou frekvencí a koordinací pohybu těla a jeho částí s obměnami bez překážek na délce volejbalového hřiště
  • 15 min – komplexní protahovací cvičení bez známek strečinkového efektu
  • 30 min – skoky z trampolíny do duchny, opět se zaměřením na koordinaci těla a jeho částí s obměnami (zpětná vazba – hodnocení provedení známkou)
  • 25 min – přeskoky přes tělocvičné nářadí (roznožky, skrčky, kotouly)
  • 25 min – abeceda akrobacie na gymnastickém koberci (stoje na rukou, kotouly vpřed/vzad i do stoje na rukou)

 

Celkem 135 min intenzivního zatížení s regulovaným odpočinkem (převážně počtem hráčů v zástupu). Kondičně velice náročný trénink jak obsahem, tak délkou trvání. V podstatě nebylo žádné cvičení s volejbalovým míčem, přesto všechny činnosti souvisely s volejbalem. Zejména svým zaměřením na koordinaci, akrobacii, časování např. odrazu, vnímání poloh těla a jeho částí atd. Profesionální přístup trenérů zejména při výběru a uspořádání cvičení, za zmínku stojí nekompromisní přístup ke splnění kondičně náročného úkolu (časově i obsahově), optimální manipulace se zatížením a odpočinkem (což je v tomto věku obtížné vzhledem k mentální úrovni), ...  bodové hodnocení činností týkající se vnímání poloh těla a jeho částí po odrazu z trampolíny (zpětná vazba).

10,00 – 10,30 hod – diskuse s trenéry

12,00 – 13,15 – individuální trénink tří hráčů-mužů (nadstavba) vedený R. Kučerou

14,00 – 15,30 – sportovní hry na Základní škole – hledání talentů vedené R. Kučerou

16,00 - 17,00 – prohlídka beach volejbalové arény (německá nabídka kontaktu pro přípravu U21 na ME)

18,00 – 20,00 – herní trénink mužů vedený R. Kučerou (bez mé účasti - „zkolaboval“ jsem).

Druhý den 29. 11. 2012

7,00 hod – sraz na předměstí Drážďan

7,30 – 10,00 hod – specializovaný (kombinovaný) trénink volejbalu 14 děvčat ve věku 16 - 17 let se čtyřmi trenéry Sportovního gymnázia (SG) Drážďany.

Uvádím pouze obsah a postupnost cvičení bez časového vymezení ve dvě a půl hodinové tréninkové jednotce (150 min).

Všeobecná část (společná):

  • 12-minutový běh kolem tělocvičny
  • příprava nářadí a náčiní
  • komplexní protahovací cvičení
  • abeceda běhu, poskoků a obratů
  • kombinace zatížení střední intenzity formou drobné pohybové hry „vytloukání míčů“ se silovým zatížením horních končetin (šplh na tyči) – opakování kombinace ve třech sériích
  • abeceda běhu, poskoků a obratů s překážkou (slalom mezi tyčkami)

 

Specializovaná část ve skupinách (v oddělených samostatných částech sportovní haly):

  • 1 skupina – zdokonalování nahrávky (2 nahrávačky+1 trenér), k dispozici celé hřiště
  • 2. skupina – práce paže při útočném úderu, technika blokování (2 bokařky+1 trenérka), k dispozici celé hřiště
  • 3. skupina – „doučování“ všeobecné průpravy (akrobacie, skoky z trampolíny, přeskoky přes tělocvičné nářadí) pro vybrané hráčky (4 hráčky+1 trenér)
  • 4. skupina – posilovna (činky, posilovací stroje, expandery, …), 6 hráček+1 trenér

 

10,00 – 10,30 hod – diskuse s trenéry

12,00 – 13,15 – individuální trénink dvou hráčů-mužů (nadstavba) vedený R. Kučerou

Já jsem, vzhledem od hodiny k hodině horšící se sněhové kalamitě na D8 musel odjet domů, můj průvodce „Rudy“ však pokračoval dále ve své trenérské práci -  odpoledne vedl pohybové hry, tentokrát v Mateřské škole a večer herní trénink mužů. Před půlnocí mi volal, tzn. zatím „nezkolaboval“.